GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? Hè je d 'T KLEINE KRANT5JE ONZE ELF STEDEN F.POPMA Lzn WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ iiiiiii alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel. 058 -1.21480 Der waren mannen op ut dak fan de Beurs. Mar dat leek erger dan ut was. As jou een spannend boek leze, ken de tee-vee wel uutblieve, fiene sommigen, mar niet eikeneen. En wat er op de tillefizie gebeurt, feul slechte din gen, gebeurt oek in ons land wel in ut echt, as ut mar om een hoop geld gaat. En ja, ut is hast weer soa fer. Komt ie wel of komt ie niet? Wie? Lees ut mar bij de brugmannen: Tabe Ruuts- je, Sjouke Sukerslak, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman, en as anloper Groate Geert. Minne Mager: Sien ik daar op ut dak fan de Beurs een paar man nen lopen. Ik skrok mie doad. Wille se der afspringe of is ut weer een aksie teugen ut één of 't ander. Ja, seg nou self, meen- sen boven op de Beurs siene jou niet alle dagen. Sjouke Sukerslak: En laassen met die sware storm is der oek al een kerel fan 't dak afwaaid. Mar over wat Minne nou fertelt hew ik trouwes niks in 'e krant lezen. Hest ut niet droomd wel Minne? Fokke Vutman: Ik hew ut oek wel sien. Ik ston foor de stoplich ten en ik sag omhoog, en ja hor, daar waren mannen op ut dak. An ut werk, hé Minne? Sien je wel, dat komt er achter weg. Ja, Minne had ut self oek wel fertelle kennen. Minne: O, dochten jou al. Ja, ut waren werkmannen, mar eerst skrikst-ie rot, jong! En och, we leve in sukke nuvere tieden. Je kenne ut soa raar niet bedenke of ut gebeurt wel een keer. En meestal in 't hele rare en gefaar- lukke. Tabe Ruutsje: Se salie ut dak muskien rippereerd hewwe. Mastieke of 't één of 't ander. Om lekkerij op al die boeken foor te kommen. Ja, want er is toch een biebelteek in niet, of mut ik leessaal segge? O, alle beide ken wel. Mooi. Minne: Ja, jou kenne daar boe ken ruile, en je kenne je es even nofluk delgeve en lees een krant of een tiedskrift of soa. Ik hew nou een heel spannend boek over spionnen en geheime ak- sies. Ik laat de tillefizie der wel es foor uut! Wiebe Poatsje: Dan kom ik es een avund bij die langs, want mien frouw wil em alle avunden open hewwe. Soms middus al. En om half ses een sjoernaal, en dan gauw broad-ete en krantle- ze en om seven uur leit se der weer foor. Fokke: En dou bist niet een le zer, Wiebe? Nee, dan wurdt ut al even minder. Sientje en ik berid- denére es even, wat we sien wille. Een enkelde keer is dat niet ut selde.mar dan lotte we der om, of één fan beiden geeft drekt toe. Nooit gien probleem! Lange Marten: Bij ons tuus oek niet. Kiek, alle sport is foor mij, en die séries met liefde en moor den en weet ik feul en Tineke en Mieneke en Ted en Fred binne foor hur. En dan puzzel ik wel. En ik hew alle ferslaggen fan VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN loof ik. Ja, ik hew nooit met em op 'e steiger stonnen hor. En dat ene oog trilt oek te feul foor een timmermansoog. Mien grapke. Fokke: Wat gaat ut dan oek raar niet? En as die fis op Lauersoog wat te feul stinken gaat, kenne hier oek nog wel es een paar pommeranten wat rommerig in 'e darmen wurre, en wat last fan broekhoest krijè! Minne: En an de andere kant bejaardenhuzen slute en ouwe meensen ferplante. Want ut geld su op weze. As die Brinkman sien skuun op set hoop ik dat er een brief fan Sinterklaas insit: Als jij dat die oude meensen aan doet, kom ik van het jaar voor straf niet naar Nederland! En dat is geen grapje!! Vlga. pagina 17 Cambuur uutknipt en die lees ik dan nog es over. Sjouke: Ja, dat is een mooi skoft wel goed gaan seker. Mar ons buurman seit: as se ut mar fol- houwe. Aanssen een paar keer ferlieze en ut gaat weer mis. Ja, ik weet nerges fan hor. Ik praat mar naar ik wies bin. Tabe: Der is anders een soat sport op 'e tee-vee. En ut stinkt fan de kwissen en de spultsjes. Hé, daar komt Geert weer es ankrukken. O, mar sien fuut is niet botte wit meer, soa te sien. Groate Geert: Morren mannen, Wat dochten jim? Even een dro ge bui uutsoeke en dan even naar de bruggen? Soa gong ut mij oek. Ja, ut gips is der af. Nog wat ferband en wat wiensels en dat is over feertien dagen oek weer ferleden tied wik mar seg ge, sak mar segge. Wiebe: Dan is dat al weer goed beteerd, Geert. En dan hast mar weer an 't werk seker. Of mutte we op forstferlet rekene? Nee toch. En ik denk dat Geert sien groate hannen oek wel weer joe- ke om wat uut te heven. Geert: Nou die joekerij fait wel wat met. Ik ferfeel mie nooit. Mar ja, in 't folie werk fange jou even meer. En daar gaat ut om met poen kun je wat doen! Seit een neef fan ons altied. En zonder geld is het raar gesteld! Minne: Daar sit een dichter in, as ik dat soa hoor. Ken ie em aans sen mar weer uutleve op Sinter- klaasfersjes. Je merke wej an alle rukklame dat ut hast weer soa fer is. En fanavund mag ik mien skuun op sette. Klein grap ke! Tabe: Dat je dat froeger allemaal loofden hé? Wat strooi en een wuttel bij de skustien legge foor ut peerd. En wat in 'e skuun fiene morrus. Soms een stuk cooks as je stout wees waren. Marten: Dan is ut spietig dat jou in een hoop huzen faak gien echte skustienen meer hewwe. Want een skuun bij de radiator fan de ferwarming is oek gien gesicht. En je kenne oek niet meer een panne met sukelade- melk op 'e kachel sette. Fokke: En toch fiene meensen as die menister Brinkman dat we naar die ouwe tieden werom mutte. Ouders meer bij de kien- ders in 'e huus en jou foor buur- frouw de ramen doen en boad- skap lope. En Minne straks foor sien spionneboek de helft meer betale. Sjouke: Ja, kiek es, as 't geld op is, dan mut je wat. Se kenne in Den Haag oek gien hannen met iezer breke. Wat? O ja, anders om. Wat seistou Fbkke? Se ken ne wel beter konterolére waar al die miljoenen blieve. O, met al die fraude en soa. Wiebe: Daar begriept een ge- woan meens niks fan. Fooral in de bouwerij hé Geert. Jonge, wat gaat daar wat om. Feul te hoge subsidies loof ik. Salie se dat nou ondersoeke? Geert: Soa hew ik ut wel begre pen. Mar foor se begonnen bin ne is de allerhoogste bouwfak- ker al sneuveld. Broks hiet ie Zekere stadgenoot W. van der V., met echtgenote vakantie vie rend in Spanje, ziet daar in 'n lu xueuze winkel een paar wonder mooie schoenen staan. Hij is er meteen verkikkerd op, maar he laas, de prijs van het paar liegt er niet om. Maar na lang wikken en wegen besluit hij toch tot de dure aankoop over te gaan. Hij laat de schoenen inpakken en neemt ze als een heel bijzon dere herinnering aan deze Spaanse vakantie mee terug naar huis. Hier wordt het pakje met een zekere trots weer opengemaakt en wat blijkt dan tot grote ontzet ting van onze stadgenoot? Dat de doos twee linker schoenen bevat - er moet bij het inpakken even een kleine vergissing zijn gemaakt.... Er schijnen nog altijd mensen te zijn, die niet goed weten welke nu eigenlijk de elf Friese steden zijn. Zelfs na de twee recente Elfstedentochten ziet het Mode huis Brandsma nog kans in een advertentie in het dagblad De Telegraaf te spreken over "de steden Leeuwarden en Drach ten". En waar liggen die volgens dit bedrijf? "In het hoge noor den. Tot voor enkele jaren werd mijn man, zodra hij het dagblad opensloeg, onpasselijk. Bij het doornemen van vrijwel elke pa gina kreeg hij een naar gevoel in de maag en voor hij aan de laatste pagina toe was moest hij overgeven. De krant was alleen nog maar van nut om het braak sel op te vangen. Ten einde raad consulteerde hij de huisarts, die hem tot zijn verrassing zei al meer van dergelijke patiënten op zijn spreekuur te hebben gehad. Hij wist dan ook het enig juiste medicijn tegen de kwaal: een abonnement op 't Kleine Krants- je. En nu kun je het geloven of niet, maar sinds hij die krant leest is hij nooit meer misselijk geweest. Integendeel zelfs, hij voelt zich beter dan ooit. Dank zij 't Kleine Krantsje. (A.A. te A.) Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja. zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. *vele referenties.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 17