DE KRUIDENIERSWINKEL VAN DE LIEVE DAMES SMITS 'T KLEINE KEAHTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAGEN pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 1e februari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. Een dikke stapel brieven met vaak heel leuke bijzonderheden - dat was het verheugende resultaat van onze fotoprijsvraag van de vorige maand. De echte, ouderwetse kruidenierswinkel, waarvan wij een fotofragment in de krant afdrukten, werd door velen herkend als de zaak de Gezusters Smits aan de Eewal tussen de Grote Hoogstraat en de Minnemastraat. Foutieve oplossingen waren er deze keer niet bij en het was ditmaal duidelijk een zaak van je zag het of je zag het niet. En nu wij de gehele foto afdrukken zullen velen, die het nog niet zagen stellig zeggen: he ja, nu zie ik het ook! De foto, heel mooi en duidelijk, is op een interessante manier in ons bezit gekomen en wel door een vriendelijke geste van een ons onbekende abonnee. Een paar maanden geleden vonden wij de plaat in onze brievenbus, met op de achterkant de volgen de geschreven tekst: "Deze foto vond ik 30 juli 1986 tussen een hoopje weggeworpen spullen in het oosten van Leeuwarden. De beschadigde en verfomfaaide randen heb ik er afgesneden. Het linkerpand, boven het etala- geraam te lezen, is een winkel in o.a. manufacturen. Middelste pand in thee en koffie en comes tibles. Rechterpand stenen bo ven boven de ramen en stenen paaltjes met kettingen. Mis schien hebt u er wat aan en u moogt de foto houden. Een abonnee van het Kleine Krants je". DANKBAAR Met gevoelens van dankbaar heid jegens deze anonieme schenker hebben wij de foto ge plaatst en dank zij de vele reac ties weten we er nu dus alles van. "Deze winkel" aldus mevrouw Annie Huizinga-Hijlkema te Creil, "was barstensvol met krui denierswaren. Het was net de winkel van Sinkel, alles te koop! Wij haalden er altijd voor een oud-oom van ons pondspakken echte Friese Heerenbaai van D.E. Op de verpakking zat een echte Heer met hoge hoed te roken uit een lange pijp. Ik zie hem nog voor me. Soms moes ten ze die pakken uit de kelder halen. Er kwam dan een groot luik open in de winkel en dan daalde een van de dames op een laddertje af om de gevraag de spullen op te halen. Het wa ren heel hartelijke vrouwen. Ze hadden ook nog "heren" op ka mers en die waren er ook in de kost. Als ze niet trouwden gin gen ze nooit meer weg, zo goed hadden ze het daar. Mijn opoe noemde ze altijd "de meiskes van Smits". Als je niet trouwde bleef je jong in haar ogen. Ik geloof dat het familie van haar was." Mevrouw G. H. Hijlkema te Leeuwarden, kennelijk familie van de vorige briefschrijfster, be richtte ons dat een van de da mes, mej. Trees, ook naaister was en dat de ander, mej. Griet, wel uit koken ging voor bruiloften en partijen. De dames waren nichten van haar grootmoeder, Marie Pol-Vorderwölvecke. GROOTMOEDER "Tussen 1920 en 1935" schreef mevrouw Hijlkema, "ging mijn grootmoeder meestal eens per maand op een doordeweekse dag naar de Dominicuskerk, toen nog in de Speelmansstraat, om de H. Mis bij de wonen en ter communie te gaan. Na afloop ging zij dan bij haar nichten broodeten en koffiedrinken. Vanwege de "familie-relatie" moesten de gezusters Smits vanzelfsprekend begunstigd worden. Wij kochten er dan ook koffie en thee en "Echte Frie- sche Heerenbaai", alles van D.E., want de dames waren af komstig uit Joure. U ziet wat zo'n enkel plaatje al aan herinnerin gen kan oproepen". Van de heer R. Jeeninga te Leeuwarden ontvingen wij de volgende brief: Wij woonden inne Minnema straat, vlakbij dus. Ik moest Sa- terdags, as jongste üt üt gesin daar altied boadskappen doen. 't Was ut klein winkeltsje, vol met stolpen, houten bakken, stella ges met grutterswaren, affijn noem maar op. Ut waren skatten van vrouwen die twee. De ene hiette, meen ik Truus. De naam van de andere is mie ontskoten. Ze hadden twee hele dikke kat ten (borrus). Een rooie en un cyferse. (Vervolg op pag. 6)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 3