hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 HOCKEYCLUB RAP Onlangs stuitte ik in mijn archief op bijgaande foto van het begin der dertiger jaren van de hockeyclub Rap. Het zal in 1933 geweest zijn, dat deze foto ge maakt is door het toen bekende bureau van der Peijl te Leeuwar den. Het betreft hier het eerste herenteam van Rap bestaande uit van links naar rechts staan de: Teun Zeilinga, Gerrit van der Meer, Ane de Boer, Jan Georg Veldkamp, Ule Hanje, Koos Tim- menga en Gerrit Bleeker en zit tend van links naar rechts: Nol van Sisseren, Minne Luiks, Ben Postma en Loet Meyering. Di verse spelers hiervan onder scheidden zich in de loop der jaren in vertegenwoordigende elftallen, zoals b.v. het Noorde lijk KNHB-elftal: Zeilinga, de le gendarische midvoor Gerrit Bleeker, Van Sisseren, Luiks en de semi-internationale doelman Ben Postma, die o.m. in het ver tegenwoordigend team van het Noorden in Bremen tegen Noord-Duitsland de veel bespro ken 3-4 zege behaalde met een elftal, waarin tien Groningers en een Fries de wedstrijd van hun leven speelden. In de techni sche commissie, die belast was met de keuze en de begeleiding van dit elftal was o.m. Herman "Muus" Feenstra, die evenals Gerrit Bleeker in de tweede we reldoorlog om het leven kwam, de eerste op de eerste oorlogs dag in Rotterdam, de tweede op een der allerlaatste dagen, ik meen bij Kollum. Ook Koos Tim- menga werd in de oorlog aan het front gedood. Wie van de rest van deze ploeg nog in leven is op dit moment is me niet be kend. Gerrit van der Meer is een zoon van de bekende water sportman dokter W. B. van der Meer, Ane de Boer is direkteur geweest van het Coöp. Verzeke ringsfonds, hoek Sophialaan- Langemarktstraat. Wat er van Rap geworden is, is me niet be kend. Jarenlang speelde de club naast LHC en later Hurry Up een belangrijke rol in Leeuwarden en het Noordelijk hockey-leven. Ik weet, dat LHC en Hurry Up (waar ik na de oorlog nog enige jaren binnen gefunktioneerd heb) samengesmolten zijn tot de HC Leeuwarden, Rap sloot zich toen niet aan, maar de laatste ja ren heb ik ook niets meer van Rap gehoord of gelezen. Mocht er voor dit hockey-leven in Leeu warden nog enige belangstelling bestaan, dan ben ik bereid daar nog eens wat uitvoeriger over te schrijven in 't Kleine Krantsje, dat ik met graagte en gretigheid lees en waar ik altijd veel beken den en bekende gegevens in aantref. Alkmaar familie weet en of ze in de oorlog zijn omgekomen. Het gezin be stond uit man, vrouw, dochter en een zoon Herman, die met Mie- ke Drielsma was getrouwd. Zij hadden ook een kind. Naast Reindorp aan de linker kant was het huis van Velleman, B. S. Postma FOTO In 't Kleine Krantsje nummer 509 staat een foto van de kleindoch ters van wijlen Waling Dijkstra. Alleen was niet bekend, wie de meest linkse dame was. Ik heb deze foto vaak bij mijn ouders gezien en de dame links was mijn moeder. Haar naam was Franske Schotanus, geboren 10 september 1893, getrouwd in 1918 met Wieger Miedema. Ze hebben hun hele leven in Leeu warden gewoond; meer dan vijf en veertig jaar in de Ramstraat, daarna nog een poosje in de Eikenstraat. Ik geloof dat de foto vóór 1918 is gemaakt in haar jonge meisjestijd. Mijn vader is drukker geweest bij drukkerij Eisma aan de Tuinen en bij de fa. Landstra en Deibei aan de Harlingertrekweg. Eens ging hij naar zijn werk daar en toen was de hele boel die nachts in vlam men opgegaan. Daarna heeft hij jaren gewerkt bij drukkerij Bou- man op de Kelders en tot zijn pensioen bij de Leeuwarder Pa- pierwarenfabriek. Bellen Mevr. G. Doetjes- Miedema NIEUWEBUREN Er stond onlangs in 't Kleine Krantsje een foto van de zaak van Van der Beek, de loodgieter aan de Nieuweburen. In het pand heb ik gewerkt, echter niet bij Van der Beek, maar bij Rein dorp, een joodse vethandelaar. Ik weet niet of u iets van deze een fietsenzaak, man, vrouw, en drie kinderen. En aan de rech terkant was ook weer een Velle man, broer en zus, die handel dreven in tweede hands brand kasten. Het waren lieve mensen en ik wou graag weten of nu nog iets van hen weet. Terschelling J. v.d. Wal Van de familie Reindorp we ten we, dat Herman op 23 juli 1943 in Sobibor om het leven kwam. Op diezelfde datum werd zijn vrouw Mietje Driels ma daar vermoord. Het kind je zal een dochtertje zijn ge weest, Jet Anna. Het werd precies op de dag van haar geweldadige dood, twee jaar.Meyer Velleman, die aan de Nieuweburen op nummer 115 een rijwielhan del heeft gehad, stierf op 25 januari 1943 in Auschwitz, toen hij een en zestig was, Izak Velleman, koopman aan de Nieuweburen 119 is op zeven en vijftigjarige leef tijd op 15 december 1942 in Auschwitz vermoord. Ook een Izak Velleman van het zelfde adres (zijn zoon?) stierf in Mathausen op 24 juni 1942, toen hij negen en der tig was. Red. 't KI. Kr. PIET DE JONG In het augustusnummer van 't Kleine Krantsje las ik in de ru briek "Wie heeft ze nog ge kend?" een stukje over Piet de Jong, de poelier. Graag wil ik daar even op reageren. Deze Piet de Jong was mijn eerste baas, ik werkte bij hem op kan toor. Het kantoor was achter de winkel en in de toegangsdeur zat een loket waar de klanten konden betalen. Ik werkte sa men met Annie, haar achter naam weet ik jammer genoeg niet meer. Zij leerde mij alles op kantoorgebied en we hebben samen heel wat afgelachen. Met feestdagen en kievitseieren-tijd was 't altijd ontzettend druk en werd er door ons allen hard ge werkt. Achter het kantoor was een pak-kamer, daar werd alles klaargemaakt voor verzending door het hele land. Als ik me goed herinner werkte daar Jan Doetjes? In de winkel zwaaide Jongma de scepter. De mensen die achter in het pand werkten, daar ken ik helaas de namen niet meer van. De heer De Jong droeg altijd een hoed, kwam hij bij ons in het kantoor dan werd de hoed op tafel gemikt. Aan de heer Piet de Jong heb ik de fijnste herinnerin gen, het was een fijn mens. An derhalf jaar heb ik daar met ple zier gewerkt en toen de zaak in 1957 overging naar de fa. Schreur en v.d. Kamp, heb ook ik een andere baan gezocht. Ik wens u en uw medewerkers heel veel succes met uw Kleine Krantsje en hoop het nog vele jaren te mogen lezen. Leeuwarden Mevr. H. v.d. Ploeg-Dgnker APOTHEEK Hoewel ik nog nooit eerder gere ageerd heb op een artikel in Uw Makelaardij alnda 1898 gewaardeerde Kleine Krantsje wil ik dat deze keer toch doen en wel naar aanleiding van het stukje over het huis met de Gou den Kat aan de Groentemarkt in het nummer van augustus. Mijn vader was winkelchef bij de firma Miedema en van 1916 tot 1925 hebben wij hier gewoond. In die tijd was er inderdaad in het pand Groentemarkt nummer 3 een apotheek gevestigd. Daar was echter niet de Gouden Kat, want wij hadden nummer 1 Boven de apotheek naast ons was ook een versiering, namelijk een gouden adelaar met ge spreide vleugels. En bij het pand nummer 5 waren drie gekruiste schoppen, ook in "goud". Nu weet ik na omstreeks zeven tig jaar niet meer de naam van de apotheker, die er toen woon de, maar ik geloof niet dat die in enige relatie stond met "de Kat". Leeuwarden INTENS LEED J. van Dijk Wat gaat te tijd snel. Nu al weer november, maar gelukkig houdt Uw "Kleine Krantsje" de belang rijke voorvallen uit vroeger jaren (Vervolg op pag 19)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 4