GESLACHTSNAAM UFFELIE ZAL TOCH NIET VERLOREN GAAN GEEN MANNELIJKE NAKOMELINGEN pagina 5 Ruim twee eeuwen geleden, in 1746, verliet een twintigjarige jongen zijn Zwitserse geboortegrond om zo mogelijk in het verre Holland een betere toekomst tegemoet te gaan, dan hij thuis kon verwachten. Hij heette Jakob Oefeli en toen hij zes jaar later met de Hollandse boerendochter Jenneke de Ruyter in het huwelijk trad, kwam het jonge paar, nu onder de naam Uffelie, op een boerderij in het Betuwse Eist terecht. Daar hebben Jakob en Jenneke in alle opzichten goed geboerd - er werd een best be staan gevonden en een gevulde wieg moet het echtpaar hebben gesterkt in de over tuiging, dat het een goed initiatief was geweest om Zwitserland te verruilen voor Nederland. Hogere Burger hij eindexamen Een van de nakomelingen van het jonge paar zou omstreeks de laatste eeuwwisseling onze goe de stad Leeuwarden als woon plaats kiezen. Hij heette officieel Casper Christoffer Willem Uffe lie, maar werd eenvoudig Willem genoemd en hij kwam hier als boekhouder van de Friesche Handels Bank. Pas op de hoge leeftijd van tach tig jaar zou hij deze Bank verla ten - als directeur én met ruzie helaas: zijn toekomstvisie strookte niet met die van het Commissariaat, dat het allemaal beter dacht te weten, maar daar na wel tandenknarsend moest toezien hoe de Bank in de af grond verdween. Casper Christoffer, Willem dus, was getrouwd met Dorothea An- tonia Lincker en dit paar mocht zich verheugen in de komst van een hele stoet kindertjes: eerst kwamen er vier jongens, toen zagen nog eens vier meisjes in huize Uffelie het levenslicht. Dat achttal leek het voortbe staan van de geslachtsnaam Uf felie te waarborgen tot in eeu wigheid, maar zie wat er in het leven mogelijk is: twee van de vier jongens bleven ongehuwd en zorgden dus niet voor nage slacht en zonder een interessan te kunstgreep, waarover aan stonds meer, zou de naam Uffelie binnen afzienbare tijd in de gangbare boeken van de Burgerlijke Stand in het geheel niet meer bestaan! De oudste zoon van het ban kiersechtpaar Uffelie was de in Leeuwarden zeer bekend ge worden dokter Willem Frederik Jacobus Uffelie. Over hem heb ben wij al verscheidene malen in 't Kleine Krantsje bericht - er kan geen geboren Leeuwarder van De oude Wirdumerdijk met op de hoek van de nog smalle Peper straat het markante pand De Keizerskroon, waarin de nu tachtigjari ge professor dr. Otto Uffelie werd geboren - zijn vader had hier jarenlang een boekhandel. boven de vijftig zijn, die nog nooit van dokter Uffelie heeft ge hoord. BOEKWINKEL Een andere zoon was Frederik Leonardus Uffelie, die op de hoek van de Wirdumerdijk en de nog niet verbrede Peperstraat de overbekende boekwinkel van Eekhoff heeft gehad. Hij bleef daar tot in de dertiger jaren, toen de gemeente met het plan kwam de Peperstraat (én de Ooster straten!) te verbreden en ook het befaamde pand De Keizers kroon moest worden gesloopt. De dokter had één zoon, Casper Cristoffer Willem Uffelie, maar die trouwde niet en de boekhan delaar had een dochter en één zoon en die laatste, Otto Frede rik Uffelie trouwde wél. Maar die kreeg twee dochters en geen zoons. Zodat hij, merkwaardig genoeg, nu nog de enige mannelijke na zaat van de oude Willem is, die de geslachtsnaam Uffelie draagt. De volgende maand, za terdag 6 december, wordt deze "laatste der Mohikanen", onze abonnee professor dr. O. F. Uf felie, nu wonend in het Drentse Roden, tachtig jaar. Een dezer dagen heeft hij ons dit alles verteld en bovendien vol vuur verhaald van het oude Leeuwarden uit zijn jeugd, dat nog altijd in zijn hart een grote plaats inneemt. De heer Uffelie is geboren in het ouderlijk huis De Keizerskroon en hij heeft in die omgeving ook zijn jeugd doorgebracht. Vlak bij 't veelgenoemde "Klok je" dus, waar de jongens en meisjes van weleer altijd samen kwamen na een afspraakje en bij het punt, dat wel kon gelden als het meest interessante van de stad. Na de kleuterschool bij juf Fi scher op de Tuinen kwam de jonge Uffelie via De Ruiterschool in de Sint Anthonystraat terecht op de Rijks School, waar deed. CHEMISCH INGESTELD "Ik was erg chemisch ingesteld en vond daarna werk op respec tievelijk het Botercontrolestation en de Keuringsdienst. Maar de meeste voldoening vond ik toch toen ik daarna mocht werken in de apotheek van mijn oom, ach teraan op de hoek van de Nieu- westad waar nu die cafetaria van Bronger is". Die - ongetrouwde - oom was Catharinus Jacobus Uffelie, ook weer een broer van de dokter en de boekhandelaar, die zijn neef inwijdde in de geheimen van het apothekersvak en bij wie hij de vrouw leerde kennen met wie hij zijn verdere leven zou delen, Helena Grietje Vrolijk. Ook zij werkte in de apotheek van Otto's oom. Zijn oude leraar van de H.B.S., de heer Roest Crollius, had de jonge Uffelie geadviseerd verder te studeren en zo begon hij een studie in de Farmacologie in Groningen, die hij eind 1932 vol tooide. Daarna werd de heer Uffelie militair-apotheker met stand plaats Amersfoort en dat was hij nog toen de Duitsers in hun gro te oorlog ons land overrompel den. Tegen alle regels van 't spel namen de ovenwinnaars ook hem krijgsgevangen om hem twee maanden later alsnog vrij te laten in een zodanige toe stand, dat zijn eigen moeder hem niet eens meer herkende. Al in de oorlog had Otto Uffelie zijn proefschrift gereedliggen, maar hij moest op het bevrij dingsjaar wachten om te kunnen promoveren; het gebeurde in ok tober in Groningen. Na het waarnemen van een lec toraat in die plaats volgde zijn benoeming tot Hoogleraar in de Pharmacognosie in Utrecht, waar hij zich, eenvoudig gezegd, bezighield met de studie van de kenmerken van geneesmidde len. Zo bekleedde de oud Leeu warder op de jonge leeftijd van acht en dertig jaar al een Profes soraat. IN RUSTE Professor dr. O. F. Uffelie be hield deze functie tot 1977 - nu wonen de Uffelie's alweer negen jaar "in ruste" in hun bungalow Ros Solis in Roden. Niet zo ver van Leeuwarden dus, dat altijd in hun warme belangstelling bleef staan, en dat nog regelma tig wordt bezocht. Of om er te gaan winkelen, of om er zomaar weer eens rond te zwerven en vooral om dan te zien, wat er van al het oude en vertrouwde overbleef. Het echtpaar Uffelie heeft dus, we hebben het net al even ge zien, twee dochters en geen zoons en dus dreigt de ge slachtsnaam Uffelie aleer verlo ren te gaan. Maar.daar is wat op gevon den! Professor Uffelie heeft het gedaan gekregen, dat de oude familienaam aan die van een van zijn kleinzoons verbonden werd. Casper Muntjewerff, ge boren in 1965, en nu verkeers kunde studerend aan de H.T.S. in Leeuwarden, heet alweer ja ren heel officieel Casper Uffelie Muntjewerff. Zodat we mogen hopen, dat de geslachtsnaam Uffelie toch nog tot in lengte van dagen zal voortbestaan. GRCTE VOLDOENING Het zou voor onze nu tachtigjari ge abonnee en zijn echtgenote een grote voldoening zijn. Ook al omdat zij zo bijzonder in hun afkomst zijn geïnteresseerd. Die belangstelling deed de professor al eens een bezoek brengen aan het Zwitserse dorpje Eriswil, waar hij tot zijn verrassing ont dekte, hoe het, nu meer dan tweehonderd jaar geleden, alle maal met die ondernemende Ja kob Oefeli begon. Nog een plaatje van de Wirdumerdijk met rechts De Keizerskroon. Toen Frederik Leonardus Uffelie het pand had verlaten kwam er nog even een zaak in fruit en groenten in. Daarna werd het ten behoeve van het verbreden van de Peperstraat gesloopt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1986 | | pagina 5