UIT GROOTMOEDERS ANSICHTENALBUM 'I KLEINE KRANTSJE PLIESJE "KNIKKER OP DAK" PAKTE JONGENS KNIKKERS AF LEEUWARDEN VAN A TOT Z VOLGENS OUD BOLSWARDER VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Een "oude Bolswarder", die nu in Leeuwarden woont, belde ons op naar aanleiding van wat wij eerder schreven over de beken de politieman Steneker, die door Jan en alleman "Knikker op dak" werd genoemd. De oorsprong van deze merkwaardige bijnaam was ons onbekend, hoewel onze abonnee de heer Slaterus te Leeuwarden al eens had ge meld, dat vroegere brigadiers van politie in Amsterdam ook wel als "Knikker op dak" werden aangeduid. De oud Bolswarder, nu zes en zeventig jaar oud, vertelde ons dat Steneker heel vroeger in Bolsward heeft gewoond en daar ook al bij de politie was. Hij had twee dochtertjes en een van deze meisjes zat bij onze infor mant in de klas. OPGEDONDERD "Als wij zo omstreeks 1920 in Bolsward aan het knikkeren wa ren", aldus onze abonnee, "dam kon het gebeuren, dat plotseling de politieman Steneker op het toneel verscheen. "Opgedon derd", zei hij dan, hoewel wij niemand hinderden, want het was toen nog stil in de stad en autoverkeer was er ook nog niet veel. Vaak nam Steneker dan de knikkers in beslag en smeet ze wel eens op het dak van een huis. Zo moet dan de bijnaam Knikker-op-dak zijn ontstaan. Toen Steneker later verhuisde naar Sneek ging de bijnaam met hem mee en ook in Leeuwarden, waar hij eveneens bij de politie is geweest, stond hij alom als Knik ker-op-dak bekend." Behalve de beide meisjes, over wie deze oud Bolswarder al sprak, had Knikker-op-dak in ie der geval één zoon en dat was Ate, een hele bekende figuur in de stad, die ook al lang niet meer leeft. Ate werd min of meer beroemd door voor of tijdens de rust van de kampioenswedstrij den van de voetbalvereniging Heerenveen op het veld te ver schijnen om strafschoppen te nemen. Tiemen Veenstra, de anders zo betrouwbare doelman van Heerenveen zag dan geen kans de ballen van Ate te stop pen - onder donderend gejuich van het duizendkoppige publiek vlogen ze dan in het net. Onze informant sprak ook over Ouwe Tietsje, die in het januari nummer van onze krant ook nog werd genoemd. "Die heb ik ook in Bolsward gekend", zei hij ons, "want Tietsje heeft daar jaren in een woonscheepje met het ver maarde Bolswarder stadstype Skele Loods gewoond". Over die tijd, met Skele Loods en Ouwe Tietsje in het Bolswar der woonscheepje, hebben wij aL eerder uitvoerig in 't Kleine Krantsje bericht. Skele Loods, hij heette eigenlijk Hyronimus de Wit, heeft ook met zijn vrouw Jel, in "het Loo" gewoond, een blok je van vier woningen, dat ook wel het "meensepakhuus" werd genoemd. Bekende zusters van Jel waren Kleverige Dirkje en Smerige Wiets. MEDELIJDEN Terwijl het in Leeuwarden de ge woonste zaak van de wereld was, dat Ouwe Tietsje werd uit gescholden door de lieve jeugd, moet het in Bolsward zo zijn ge weest, dat men medelijden met haar had en haar niet zo schan dalig achterna zat als hier. Dat althans is ons eens nadrukkelijk verzekerd. Na haar verblijf in Bolsward kwam Ouwe Tietsje, eens een hele flinke boerenvrouw, als een uitgesproken stadstype naar Leeuwarden terug. Hier is zij tenslotte, in 1937, de Verlengde Schrans overstekend, onder een auto gekomen en ernstig ge wond. Haar overlijden, kort daarna, moet volgens de Leeuwarders van die dagen evenwel veroor zaakt zijn door de eerste de bes te wasbeurt in het ziekenhuis. is de H van de Harmonie, de schouwburg aan het Ruiters- kwartier, die, nu al langer dan een eeuw, voor heel veel Leeu warders van een grote betekenis is geweest. Voor de meeste Leeuwarders mogen we mis schien wel zeggen, want er zul len wel niet veel stadgenoten zijn, die er nog nooit een voet over de drempel hebben gezet. Het zou zelfs interessant zijn door middel van een enquête eens te peilen, hoeveel Leeu warders er ooit en hoeveel stad genoten er nooit zijn geweest. Het was in 1874, dat het initiatief ontstond een vereniging te stich ten, die, in navolging van de Harmonie in Groningen, zich ten doel stelde om door het oprich ten van een sociëteit en door het geven van concerten en toneel voorstellingen aan ingezetenen en vreemdelingen enige uren van ontspanning en kunstgenot te verschaffen. De stad had toen al een schouw burg, eveneens aan het Ruiters- kwartier en wel in het gebouw, waar nu de Friesche (Biljart) Club in zit, maar die had haar bloeitijd toen al achter de rug en kon niet meer voldoen aan de ei sen, die velen er aan meenden te mogen stellen. Het denkbeeld van het oprichten van een nieuwe schouwburg werd meteen van harte toege juicht, maar het zou nog tot 1878 duren, voor de "Vereeniging De Harmonie" officieel kon worden opgericht. De nieuwe vereni ging, die anderhalve ton dacht nodig te hebben voor het oprich ten van een goed gebouw, liet eerst haar oog vallen op het noordelijke gedeelte van de Prinsentuin. Later echter gaf men de voor keur aan een stuk grond, dat een kwart eeuw eerder was ont staan door het dempen van de oude Heerengracht achter het huidige Paleis van Justitie. En daar werd dan de nieuwe Har monie gebouwd, bestaande uit een hoofdgebouw met een grote toneelzaal, kleedkamers, vesti bule en directiekamer en foyer en een zijvleugel met een koffie kamer en twee lokalen voor de sociëteit. In mei 1881 kon de sociëteit ge opend worden en de grote zaal deed in de zomer van dat jaar al voor een nijverheidstentoonstel ling dienst. De feestelijke inwij ding van de grote Harmoniezaal vond plaats op de achtste no vember van dat jaar - het hon derdjarig bestaan ligt nu dus al weer een zes jaar achter ons. „Als 't u voegt verwacht ik u Zondagmiddag bij ons," schreef een zekere W. Kalsbeekin het jaar 1904 aan mej. J. T. van Broek, per adres Den Heer Tamme van Broek te Hempens" en die naam Tamme van Broek zijn we al eens eerder in 't Kleine Krantsje tegengekomen. Wat mejuffrouw Van Broek op deze door Dijkstra 's Boekhandel uitgegeven kaart kreeg te zien was het vroege re Stationsemplacement, zoals waarschijnlijk niet veel Leeuwarders het zich meer herinneren. In 1891 vond er nog een uitbrei ding plaats door het aanleggen in de tuin van een kegelbaan; ook dat onderdeel van het com plex heeft in de loop der jaren re gelmatig stadgenoten naar de Harmonie gelokt. Vanzelfsprekend heeft de Har monie verschillende verbouwin gen ondergaan en exterieur en interieur lijken vandaag weinig meer op die van honderd jaar terug. Ook het vermaak binnen de muren van de Harmonie is heel anders getint dan dat van onze vaders en grootvaders, die er zich niettemin evenzeer zul len hebben vermaakt als velen van ons dat nu nog op gezette tijden zullen doen. Leeuwarden en de Harmonie - we zouden ons geen beeld kun nen vormen van de Friese hoofdstad zonder de oude ver trouwde schouwburg aan het Ruiterskwartier. j

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 13