F.POPMA Lzn TEN KATE 125 JAAR 'T KLEINE KRANTSJE DENKEND AAN VROEGER WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel. 058-121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 SLANKE WILLEM EN DE KAR MET SINAASAPPELS Nim nou Slanke Willem. Der kre gen je gien hoogte fan. Sun lak- kenieke skouderophaler kwa men jou niet elke dag teugen. o nee. Willem was wat je noeme un appatteling. Sien devies was: "Wat sa'k mie druk make. 't komt mar soa as ut fait en wie ut langst leeft het toch de hele hap. niet dan?" Soa nou en dan had ie de hoog te. dat wel. Afhankeluk fan de ping-ping, dat snappe jou wel. Mar dan was ie un stiekeme su per-super. Hij kon heel wat op foor ut skeef ging. Mar dan nóg, heel gien herrie of ruziemakerij. Want as ut un bitsje kneep, trok Willem sien petsje recht en sei: "Beste meensen. ik gaan. ik mut hatstikke noadeg. ajuus. De Spieker hield un stuk of wat geiten en un bok foor de fok. Mar die bok was an de ouwe dag toe en kon niks meer make. Dus must'r un andere komme met meer drift. Héél toefalleg kon Willem d'r één kope bij un ken- nus fan un kennus foor drie gul den en dat was un koopje. Wel, de Spieker trapte d'r in en Wil lem met de senten op sjouw foor die bok. En ja hoor. in 'e mid daguren kwam ie met un mooi bokje terug en skoof 'm bij de Spieker in ut skuurke. Foor mekaar dus, anfankeluk niks gien trammelant. Mar un dag of drie later kwam de Spieker op Willem afstuven, die buten stond te kletsen met Snor- rewietske en skuunmaker Dyk- stra. Al bij het ankommen skreeuwde ie: "Dou hest mie besoademie- terd! Die bok is heiendal gien bok.seis gien geit.dou hest mie un kween in 'e poaten drukt. De Slanke, die un kop groater was dan ut Spiekerke, keek soa- wat op'm del, gaf'm un friends- kappelukke skoudermep waar deur de Spieker wat uut ut load stuiterde en sei: "Kalm blieve mien jonge. ik wil dij wat seg- ge; éérstens handel is handel en fekocht is fekocht.twéédens as ut un goeie kween is magstou dien hannen wel dichtkniepe want dan kanst d'r mooi met op'e kermis terecht of in ut cirkus want so'n dier pist mooi straal recht pal achteruut!" Nou kon de Spieker liepe of_pie- pe, Willem haalde de skouders op en sei: "Nim me niet kwaluk jong.mar ik mut soa noa deg. ajuus. Dat wudde fansels ut lacherke fan'e week. En ut bleef nog de fraag of Wil lem ut bokje wel écht kocht had. Op un mooie dag ston ik buten an un reklamebod te werken toen ineens de Slanke achter mie ston en froeg of sien maatje oek un sinesappel luste. Nou, dat dee'k seker, mar mét dat ik'm skilde sag ik foor de skuur- deur bij Aaltsje un kar fol staan *vele referenties. en ik sei: "Dou hest'r een pikt smeerlap. "Nou.ja en nee" aldus Wil lem, "die kar en ikke hore al un bitsje bijmekaar.we binne al wat anmekaar wend sa'k mar segge." "En hoe komstou der nou an?" wu ik wete. "Da's foor dij un fraag en foor mij un weet." "Nee, toe nou Willem, ouwehoer nou niet, fertel's." Willem kwam bij mie sitten op ut skilderskarke en ik trakteerde op'n Fifty-Fifty" en toen kwam ut hele ferhaal. "Kiek, ik loop langs de Weaze en der staat die kar, heiendal allenug.gien meens der bij. Ik denk: nou, nou. da's oek link.der kanne je soa mar wat uut pikke a'jou dat wille. Dus ik sjouw nog wat heen en weer en hou dat spulsje su'n bitsje in'e gaten. Mar d'r komt niks en ik loop nog 's langs de andere kant.mar gien meens. Dan denk'k, ik fraag mar's bij Peerde- kam of die man der soms sitte ken. Dus ik nim der un bierke en bij un stuk of wat meensen die der sitte fraag ik soa - onder de praat deur - hoe ut met de han del staat. Mar gien meens fan die klup sat in de handel en soa kwam'k niks an'e weet. Nou ja.je lope netuurluk niet al die kroegen af - d'r had'k trouwens oek de senten niet foor - en ik dus mar weer naar buten en die kar ston der mar te staan. 't Kon weze, docht'k, dat de ei genaar met sien dronkene kont op huus an is en het-ie sien handel heiendal fegeten. Dus hef ik'm mar metnomen. an ders wud-ie misschien nog stoa- len. "Mar sun man gaat toch naar de pliesie", opperde ik. "Krekt.presies, dus wachte we nog un uur of wat, want as de pliesje d'r achterheen sit, waar gaat die dan eerst soeken denk- stou? Hier in'e buurt toch. wel, dan wete wij fan niks. "Wij?.ik speul niet met. ut is dien saakje. "Nou ja. dat snap ik best mien jong.ik kan't seis wel af hoor. mar ik weet wél dastou gien prater bist. "Gelukkeg mar.dan wete we dat!" Willem skoof sien petsje naar achteren en sei: "Der bedenk'k dat ut oek nog best weze ken dat die goeie man, met sien roes as geselskap, de Weaze inkukeld is. .en wat dan. Wel.d'r kwam gien meens opdagen, oek de pliesie niet en teugen de middag begon Willem met de ferkoop. Suks is al gauw bekend deur de buurt. As'r wat op un koopje te halen fait binne se d'r gauw bij en frage niet. Se hadden soa hun denken d'r over en smiegelden wat onder me kaar, mar der kwam niks naar buten. En al gauw stond-de Slanke met un mooi bultsje op'e buse fan sien jas en un lege kar foor mie en sei: "Un flot handelsje maat je. ut liep allegear lekker. niks an'e han. "En nou dan," wu'k wete. "Nou. wel, nou breng ik die kar weer werom, want as die man ut karke huurd het, mut-ie 'm oek weer terug brenge. eerluk is eerluk. niet dan?" "En as su dij dan pakke?" "Dan gaan ik weer un paar maanden naar mien Rykshotel in Veenhuzen. Der he'k soa mien eigen hoekje, mien natsje en droogje op tied, un saksents- je foor ut sakjeplakken en één keer in'e week onder de does. Kom ik oek weer's un keer fan'e drank af, want dat loopt de laas- te tied oek de spuigatten uut. Soa het alles sien goeie kan ten.we siene wel. ajuus. "Ja.dou must netuurlek weer soa noadig, "skamperde ik. Willem draaide sich weer half om, gaf mie un knipoogje en grinnekend trok-ie an sien pet en sei: "Un mooi skot. krekt in 'e roas.selu hoor maatje. ATZE De Koninklijke Rederijkerska mer Ten Kate viert zaterdag 7 maart haar 125-jarig bestaan. Het bereiken van deze mijlpaal zal worden gevierd met een re ceptie en een groots opgezette feestavond in Zalen Schaaf. De receptie is van half vier tot vijf uur en de uitvoering begint om acht uur. Als jubileumstuk is gekozen voor de muzikale komedie "De Kop pelaarster" van Thornton Wilder. Op dit toneelstuk is de latere musical "Hello Dolly" geba seerd. Ten Kate-regisseur Ron Ploeger heeft, samen met tekstschrijver Gatse Boschma en pianist Henk Veldkamp, het stuk iets muzi kaals willen meegeven en daar door is een aantrekkelijk geheel ontstaan van toneel, zang en dans. Het speelt allemaal om streeks 1900 en zowèl op het toneel als in de zaal is dit merk baar. Tussen de activiteiten door zal het bekende salonorkest Sin- nema entre-act muziek spelen en de balmuziek daarna is in handen van de Skyliners, een zeer befaamd 25-man sterk or kest. Vanzelfsprekend is er deze avond weer een grote verloting. Daarnaast is er ook een tentoon stelling van oude foto's, diplo ma's en prijzen uit de rijke Ten Kate-geschiedenis. Vanzelf sprekend hoopt het bestuur deze dag ook veel oud-Leeu warders te verwelkomen, die vroeger regelmatig de Ten Kate- avonden bezochten of mee speelden. Het laatste succes voor Ten Kate was onlangs een finale plaats in de landelijke Toneelia de 1986-'87 met het blijspel "Het begon op de eerste lentedag". Voor "de Koppelaarster" zijn al vóór de première uitkoopjes ge boekt door verenigingen t.b.v. hun feestavonden. UdNVMj Het huidige bestuur van Ten Kate: Janny Straatsma, Hans de Boer, penningmeester, Anneke Veldkamp secretaresse, Dick Post, voorzitter, Anna Marie de Vries, Gretha de Wild en André Hofman.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 15