DE 'T KLEINE KEANTSJE Het volgende nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt op 20 maart VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 17 ,,rr r* /iv¥'»r 1/12^f Door politiedienaar Trossel dronken naar boord gebracht Jacob B. 42 jaren, schipper, liggende met zijn vaartuig aan het Noordvliet. Door Politiedienaar Douma en de Rijksveldwachters Hui- zinga en Heidoorn aan de wacht gebracht Alle Boonstra, oud een en veertig jaren, geboren te Beetsterzwaag, gedomiliceerd alhier, schipper, liggende met zijn schip achter de Infirmerie, die op den openbare weg, voor zijn schip, de orde verstoorde en zich op de aanmaning der po litie, om zich rustig te houden, niet stil hield, doch zich zeer brutaal gedroeg. Verloren door een dochterje van Turksma, wonende Nieu- weburen, een gouden oorbel met bloedsteentje. Kennisgegeven door de knecht van den Heer Eijsinga van de Nieuwestad dat de zoon van den kleermaker G. uit de Weerd zoo even in de Oude Doelesteeg een paard van den Heer Eysinga bespannen voor een wagen, met een scherp voorwerp in de zijde heeft gestoken, zoodat een lichte huidwonde is ontstaan. Deze G., die bekend staat als een dwaas, is in de herberg van Crooij opgespoord en op verzoek van den vader per vigelante onder geleide van den agent Douma aan de wacht gebracht. Dr. De Bruin, die de patient kent, heeft geadviseerd dat het thans tijd wordt Rederijkerskamer 'Ten Kate'. Waaraan ik twee en veertig jaar verbonden ben geweest, van 1920 tot 1962. Ik heb het voor recht gehad, veelal onder des kundige leiding aan een stuk te hebben mogen meewerken, sa men met prima medespelers van wie ik veel heb geleerd. In totaal heb ik aan 413 uitvoe ringen meegedaan. Dit hoge aantal kon worden bereikt door dat we veel stukken twintig- of dertigmaal speelden. Alleen al het bevrijdingsprogramma van mei 1945 ging meer dan veertig maal, zelfs op de Waddeneilan den. Het was een drukke, maar prachtige tijd, waaraan ik met vreugde èn een tikje weemoed terugdenk. Kennisgegeven door de bordeelhoudster L. Bühman, dat hedenmiddag eene der prostituees is gaan wandelen en waarschijnlijk niet zal terugkeeren. Laatstgenoemde had eenige kledingstukken van haar aan, die voor den duur der wandeling waren geleend. Hedenmorgen heeft Johannes A., wonende Poststraat onlangs ontslagen uit een krankzinnigengesticht bij afwe zigheid zijner vrouw zich een snede in de hals toegebracht waardoor hij spoedig is overleden. Hedenmiddag is de begrafenis van den opperrabijn B. Dusnus, waarbij een massa menschen tegenwoordig wa ren (de lijkwagen werd gevolgd door een twintigtal rijtui gen) in de beste orde afgeloopen. dat hij naar een krankzinnigengesticht wordt gebracht, daar hij ook thuis reeds kwaadaardige streken heeft uitge voerd en in deze voorgenomen maatregelen stemt de vader geheel toe, welke laatste bovendien zorg zal dragen, dat hij niet zonder geleide op straat komt. Hedenmiddag zijn Jan Jongsma, Evert Oostveen en Her- manus Veltkamp door het ijs achter den Prinsentuin ge zakt, doch spoedig er uit gekomen, eerstgenoemde werd geholpen door zekeren Jacob Postmus, wonende Groene- weg, die er zelf bij zijne poging om te helpen, doorzakte, terwijl de twee laatsten er zich zelf uit hebben geholpen. Niemand hunner heeft letsel bekomen. Door politiedienaar Douma uit het water gehaald Willem Bakker, oud zes jaren, wonende Bargejagerssteeg, die op de Voorstreek door het ijs was gezakt. Evert Kindermans, wonende Zalmklooster, klaagt, dat hij belasterd wordt door zekere vrouw De Jong, wonende Vonkebuurt. Zal onderzocht worden. Jozeph de Vries, slagersknecht bij Vinken op de Nieuwe- buren, is, terwijl hij op de Voorstreek op het ijs bezig was een emmer water te putten, erdoor gezakt doch spoedig gered door Vinken en nog eenige andere Heden. De Politiedienaar Koopal rapporteert, dat Dirk Zuidema, verpleegde in het Blauwe Weeshuis, zooëven onder het schaatsenrijden door het ijs is gezakt onder de Viietster- brug, doch spoedig door eenige schippers weder op het droge is gebracht. Later hebben nog eenige agenten gerapporteerd dat op verschillende punten nog menschen door het ijs zijn ge zakt, doch allen gelukkig gered. Ondanks de strenge vorst van gepasseerde nacht is het ijs op sommige plaatsen waar zich veel sneeuw had verzameld natuurlijkerwijze zwak gebleven en dientengevolge zijn op last van den Heer Commissaris van Politie op de gevaarlijkste plaatsen de noodige voorzorgsmaatregelen genomen, zoodat dan ook geen menschenleven is te betreuren. (1887) de allerprachtigste foto van de oude Noorderbrug. Werkelijk een boeiend stukje Oud-Leeu warden uit de dertiger jaren. Een rijke verscheidenheid van vervoermiddelen uit die tijd, een deftige heer, die aan het over steken is, nog enige voetgan gers en aan de overkant op de Spanjaardslaan een bakfiets. Achter paard en wagen zo'n pracht van een ouderwetse brie venbus, die ik mij nog duidelijk herinner, met twee gleuven: één voor brieven en de andere voor drukwerken. Op het verkeers bord, aan de ouderwetse straat lantaarn bevestigd, staat nog vaag te lezen: „verkeer deze zijde gaat voor". Ik was daar, tijdens mijn studie gedurende 1931-1936 inwo nend, dus zowel op de boerderij als in de nieuwe woning op de hoek, nummer 14. Mijn oom had voorheen een koemelkerij, evenals zijn vader reeds in de vorige eeuw. De melk werd uitgevent in de stra ten rond de boerderij. Nader hand verwisselde hij het beroep van koemelker voor huisjesmel ker. een terrein, waar voordien een rijtje van drie kleinere huizen en de boerderij met groot erf stond van de familie Wesbonk-Tam- minga, een oom en tante van mij. AMATEURTONEEL Bij het opruimen van oude pape rassen kreeg ik een paar pro gramma's in handen van uitvoe ringen, gegeven door één van de vele dilettantenclubs, die in de jaren na de eerste wereldoor log mede hun stempel drukten op het uitgaansleven in Leeu warden. Wij bezochten dikwijls zo'n to neelavond en konden, behalve van goed toneelspel, natuurlijk ook genieten van het 'Na Afloop Bal'. - Er werd dan in drie ploe gen gedanst, omdat het anders te vol werd op de dansvloer. De heren moesten dan een bepaal de kleur in hun knoopsgat dra gen en slechts bij afroep van die kleur mocht je dansen. Wij koch ten meestal één balroosje, want ze kostten een kwartje per stuk. Enkele richards namen alle drie en konden zo de hele avond genieten. Ook heb ik het nog meegemaakt dat, wanneer het bal begon, wij witte handschoenen uit de bin nenzak haalden en deze aan trokken. Sindsdien zijn de tijden wél veranderd! Mede door de t.v. en een heel ander uitgaanspatroon voelde de nieuwe generatie er niet veel meer voor dergelijke avonden bij te wonen. De oudere leden van de clubs bedankten, het bezoek werd minder, de verenigingen kwijnden en werden tenslotte opgeheven. Hierbij een lijstje met namen van destijds befaamde gezelschap pen die verdwenen zijn: 'Ons Toneel', 'Leeuwarden', 'Thalia' (militairen), 'Vondel' (R.K.), 'Au rora', 'Ontwikkeling', 'Amusan- to', 'Krite Ljouwert', 'Ljouwerter Toanielselskip', 'Jong Frysk Toaniel', 'Nij Frysk Toaniel' en 'Vriendenkring', een Joodse to neelvereniging met uitmuntende krachten. Verdween uit het Leeuwarder stadsbeeld om een andere, ons allen bekende, tra gische reden. Met opzet zijn de Leeuwarder schoolclubs niet ge noemd, evenmin als de vereni gingen die occasioneel een stuk ten tonele brachten met een pro pagandistische tendens. Dit alles is verleden tijd, voorbij. Ondanks ook minder gunstige jaren zijn twee verenigingen overeind gebleven en nog steeds actief. Namelijk T.O.G., opgericht 1905 en 'Ten Kate', opgericht 1862. Het bestuur van T.O.G. heeft bij het 75-jarig be staan in 1980 een keurig ge denkboekje uitgegeven, waarin alle gebeurtenissken uit deze periode zijn beschreven. En dan komen wij tenslotte bij de nestor: de 125-jarige Koninklijke Drachten Koop de Jong FOTO NOORDERBRUG Wat een voortreffelijke start van 't Kleine Krantsje in het nieuwe jaar! Op de voorpagina van het janua- ri-nummer het opschrift: „Ook dit was Leeuwarden". En dat geldt tevens voor vrijwel alle fo to's, waarmee deze uitgave weer rijkelijk verlucht is: Oud- Swichum, Luchtfoto Groninger straatweg, Torenstraat, Het Vliet, de Meelwagen, Nieuwebu- ren, De Nieuwestad. Kortom: alle professioneel gemaakte fo to's uit de oude doos. Wat mij bijzonder aansprak was Wat mij in hoge mate interes seerde, was het complex nieuwe huizen aan de rechterzijde van de Spanjaardslaan, waarvan de bouw nog maar nauwelijks was voltooid. Door een combinatie van twee faktoren kan nagenoeg exact het jaartal van de foto worden berekend. Ze moet in 1936/1937 zijn gemaakt. Immers, de boven genoemde huizen zijn gebouwd in 1935, en de bouw van de brug werd voltooid in 1938. Hieruit kan genoemde conclusie wor den getrokken. De nieuwe huizen, een rijtje van zeven, tevens aan de Span jaardsstraat drie stuks en aan de achterkant vijf, een complex van totaal 15 woningen, verrezen op Het is geweldig, hoeveel herin neringen door zo'n schitterende foto opnieuw tot leven worden gebracht. Dat heb ik te danken aan onze onvolprezen redacteur-uitgever van 't Kleine Krantsje, de heer Fenno Schoustra. Leeuwarden B. Tamminga

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 17