DICKVANDERHEIJDE JRfREKLAME MIJN EERSTE FIETSTOCHT 'T KLEINE KRAHTSJE QJoe^i me mxz de VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 19 adviesbureau voor reklame en publiciteit W jozef israëlsstraat 10 leeuwarden 058-124984 Dit is een foto van de vierde klas van School 17, gemaakt door fotograaf Joseph Dwinger op de veertiende oktober 1935. De plaat is ingezonden door onze abonnee, mevrouw Minke Bos-Hoppe te Hilver sum, die in haar toelichting schrijft, dat de school in dat jaar een lokaal voor handenarbeid had, dat op z'n Zweeds slojd-lokaal werd genoemd. Er stonden draaibanken met houten bankschroeven. De hele klas kon hier slojten. Het vak handenarbeid werd klassikaal gegeven; we werkten uitsluitend naar voorbeelden. Wij waren trots op onze produc ten en we leerden met hamer en figuurzaag omgaan; ook wij als meisjes". Hier komen de namen van de leerlingen, te beginnen bij de linker rij: Rein Leen en Albert Sannes, Abe Bonnema en Jan Brusse, Freekie Hiemstra en Dick Eden, Alie Visser en Ineke Visser, Freek Popma en Sikke Westerhuis en Willy de Bruyne; Op de middelste rij: Alie Verhoef en Rika Betlehem, Annie Feenstra en Kitty van Dijk, Janny van der Meulen en Epy van der Meulen, Nely Bolt en Janny Gerlofsma, Jikkie Tjallingii en Pietie van der Schaaf, Annie Hollander en Tity Bleeker, Froukje Willems en Bonny Dijkstra; Dan de rechterzijde: Dirk van der Zee, Bertus van der Zee en Freekie Bakker, Petrus Faber en Jopy Stienstra, Jopy Dekker en Appie Kramer, Gerard Lebbing, Geppy Banda, Minnie Hoppe en Tjibbe Westerhuis. De onderwijzer, achter in de klas, is de heer R. van der Noord. Een dezer dagen hoorden wij uit betrouwbare bron het sterke, maar werkelijk histori sche verhaal van een merk waardige vergissing, heel lang geleden, in de Sint Boni- fatiuskerk. Daar werd eens in plaats van weiwater pure bleekwater in de weiwater bak gedaan. Voor deze pijn lijke vergissing werd ontdekt moeten heel wat gelovigen schade aan hun kleding heb ben opgelopen - bleekwater was toen, aldus werd ons verteld, nog veel geconcen treerder dan nu. (Vervolg van pag. 7) eerste fietstocht zo'n belevenis. Voor het eerst kon ik de dorpen, de torens, van dichtbij bewonde ren en ik herinner me nog goed, dat ik mijn ogen uitkeek bij het aanschouwen van de leuke dorpsstraatjes, de gezellige win keltjes, de knusse kerkjes met de fraaie, vaak zadeldaktoren tjes. Toen zag ik eindelijk echt hoe Friesland eigenlijk was. In een havenstad als Harlingen beleefde je de provincie anders, al genoot je als jongen ook van de zee, de schepen, de havens. Op mijn eerste fietstocht en ook op volgende tochten gingen mijn ogen open en met het Friese vlaggetje wapperend aan de fiets reed ik vrolijk en blij door de Friese dorpjes. Ook kwam ik in Franeker, waar ik mijn oom bezocht, die daar postbode was, nog getooid in het fraaie uniform van die tijd, waar je nog ontzag voor had. Leuk was ook, dat de politiea genten in een andere gemeente ook een ander uniform hadden, dan je gewend was. En dan de Friese oorijzers, die je nog over al zag. Wat me nu bij een rit door Fries land opvalt is de kaalheid van de wegen met weinig bomen dus - het verdwijnen van veel ge boomte heeft het Friese land er niet gezelliger op gemaakt. Al hebben de meeste Friese dor pen en steden nog sfeer en zo is een fietstocht door het Friese land nog altijd een belevenis. Heiloo P. H. Zwerver "Een nieuwe mop? Die het mien grootmoeke mie al veteld, toen ze nog een klein meiske was"

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 19