iou hellema 'T KLEINE KRAHTSJEi Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 GEFOTOGRAFEERD IN 1920 Er zijn weinig foto's zoals deze, denk ik. Aan de keerzijde staat geschreven 'gephotograveerd: 8 februari 1920'. Ik was toen acht maanden oud en die foto van mij werd waar schijnlijk gemaakt ter gelegen heid van een stadsfeest. Ik denk dat het een idee van mijn vader is geweest om de foto te laten maken. Hij was er trots op een Fries te zijn. Na een verblijf buiten de provincie was ik name lijk het eerste kind dat in Leeu warden werd geboren. Ik heb geen idee hoe ik als baby recht op kon blijven staan. Mis schien is er iets weg geretou cheerd. Hoorn Mevr. F. Spoelder- Faber Het lijkt ons zo toe, dat de baby door de moeder recht op gehouden is met haar rechterhand. Haar arm is 'weggewerkt' door het linker armpje van de baby. Onder het armpje van de baby is inderdaad iets van een retou che te zien. Red. 't KI. Kr. KOUDE HANDEN Er is onlangs in 't Kleine Krantsje geschreven over de kruideniers winkel van de dames Smit aan de Eewal. Zestig jaar geleden behoorde ik tot een groepje, dat een keer in de veertien dagen aanwezig was in de bovenvoor- kamer van het huis van de da mes Smit voor het aanhoren van een soort privé college ter ver krijging van het radicaal van candidaat notaris. Die opleiding werd gegeven door mr. J. Gorter, notaris te Hardegarijp en de latere profes sor Pitlo. Notaris Gorter zat altijd kaarsrecht in zijn stoel en direct na binnenkomst legde hij een aantal kiezelstenen op de kachel om ze bij vertrek verwarmd in zijn jaszak op te bergen - hij had zo'n last van koude handen. Van professor Pitlo herinner ik me, dat hij hoogst verwonderd was de stad niet in feestvreugde en vlaggentooi te vinden ter ge legenheid van de Elfstedentocht van 1929. Af en toe eens'een berichtje van de radio en verder moesten we het die dag doen met de bulletins van de Leeu warder kranten. Er was destijds nog niet zo'n massale belangstelling en ver der was het die dag te koud om lang op straat te zijn. Ik herinner me, dat we na onze studie die dag nog geholpen hebben om deelnemers van het ijs af te ha len aan de Willemskade. Zij wer den zo nodig op een handwagen naar de Klanderij gebracht, waar, zover ik weet, een verzor- gingspost was. Van het groepje waartoe ik be hoorde herinner ik met Hennie Smeenk, de zoon van een direc teur van het postkantoor, Willem Velstra van de boerderij Amary- lus onder Marssum en Gerrit Bleeker, de zoon van een bak ker aan de Oostergrachtswal, die bij de bevrijding in april 1945 onder Dokkumer Nieuwezijlen is doodgeschoten. Smeenk werd later notaris te 's Gravenhage en Velstra te Wolvega. Berg en Dal J. I. Kuhlmann Azn NIEUWEBUREN Toen ik het decembernummer van 't Kleine Krantsje opsloeg zag ik de foto van de Nieuwebu- ren, waar wij in 1918 hebben gewoond op nummer 25 onder de familie Tabernal. Dan gaat er wel wat door je heen. Die lieve kleine huisjes aan de overkant, waar ook Baukje woonde, of wel Baaie Flut, die veelgeplaagde oude vrouw. Zij kreeg vaak van mijn moeder wat lekker warm eten. In die tijd overleed daar mijn stiefzusje aan de Spaanse griep. Voor ons huis marcheerden vaak de soldaten, die gelegerd waren in de Manege aan de Arendstuin. Als kinderen vonden wij het altijd prachtig, wanneer er iemand uit de pas liep en dat ge beurde nogal eens. In deze buurt woonde ogk Lolli ge Johannes, die alles verkocht, kwattarepen en cocosstukken. Wat was toen alles veel gezelli ger. Jammer, dat alles daar nu wordt afgebroken; maar ja, het zal wel nodig zijn. Hoorn Mevr. F. Weber-de Kant GEEN ARRESTATIES De krant weet 't dagelijks te mel den de drieste daden van de helden ruitentikkers en plunde raars wie weet, aanstaande moordenaars ze stichten ook al branden het loopt uit aller han den de brave burger snapt maar niet dat de politie nooit wat ziet want hoe luidt de slot zin van elk bericht? "Arresta ties zijn er niet verricht". Leeuwarden J. Postma HARTELIJK DANK. Bij dezen wil ik de vele abon nees hartelijk dankzeggen voor de telefoontjes en brieven, die ik ontving naar aanleiding van het geschreven artikel over onze stadgenoot wijlen Lucas Hanne- ma. Heb de meesten al bedankt, kon ook de meeste vragen beant woorden,maar wil dit hiermede nog eens doen. Lucas Hannema was dus nog niet vergeten, zoals ik in mijn artikel schreef. Uit de reakties bleek wel vaak dat velen niet wisten dat Lucas Hannema een klassieke zangopleiding in Lon den had genoten en in de jaren 1920-1930 zeer populair was. Van mijn kant is er nog èën kleine fout gemaakt. Lucas Han nema stierf niet op 7 juli 1973, maar op 7 januari 1973. Daar vele abonnees graag iets willen lezen over het amuse ment van vroeger, zal ik mijn best doen nu en dan iets hier over te schrijven. Leeuwarden Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior. KERSTFEEST In het decembernummer van 't Kleine Krantsje trof mij het ver haaltje over "Mijn diepst beleef de kerstfeest". Ik wil er even op schrijven, daar ik er vlak bij woonde in de Accamastraat en Van der Wey en Spaanstra ook heb gekend. Ook las ik mijn voornaam in het verhaal als "Hessie", wat van Hessel was afgeleid - het was wel eens ver warrend, wanneer er naar Hes sie werd gezocht. Met Wietse Spaanstra, een broer van Wietse, heb ik samen gewerkt op de CCF; in de oorlog Makalaardij ainda 1898 hebben we nog eens samen ge zwommen en geelzucht opgelo pen. Tegenover de familie Van der Wey woonde de familie Moerman met Eppie. Ook nog de families Slof, Koopal en Dui- zendstraal - dat zijn zo enkele namen, die ik nog ken. Ook herinner ik me een familie Bok, die tegenover Spaanstra in de Accamastraat woonde. Zijn er soms mensen uit die buurt, die zich mij nog kunnen herinne ren, zoals bijvoorbeeld de fami lie Zandstra, die me nu nog te binnen schiet? Graag zou ik er nog eens iets over willen horen. In 1947 ben ik met mijn ouders naar Amsterdam verhuisd; sinds kort woon ik in Almere, aan de Mariedistelstraat 21 Almere H. Jorna DE RUS IWAN Hier in het Zwitserse Saas Fee wil ik even reageren op het stuk je in 't Kleine Krantsje over de Rus Iwan. Volgens mijn herinne ring heeft hij ondergedoken ge zeten bij een gevangenen be waarder in de Vermeerstraat in Huizum. Was dat niet een van de bewaarders, die ook betrok ken was bij de gevangenis- kraak? Ik heb altijd gemeend, dat dit dezelfde Iwan was, die wel voor bij ons huis liep, toen we nog in de Ruysdaelstraat woonden, 't Kleine Krantsje lees je overal! Saas Fee Mevr. J.L. Mellema-de Vries DESMIDSBUURT Ik zou willen vragen wie er nog lectuur of oude foto's van de Smidsbuurt heeft. Wanneer on geveer werden daar de onder en bovenwoningen gebouwd? Ik denk dat deze vragen wel ac tueel zijn, nu er niets meer van over is. Een totaal andere omge ving is het nu; niets herinnert meer aan de oude buurt, waar zoveel lief en leed is geweest. Hardegarijp Hevr. H. v.d. Werff-de Graaf Een kleine herinnering aan vroeger jaren, toen veel vakantiegangers nog met deze, wat primitief lijkende autobusjes, naar Ameland gingen. Koffers, kisten, fietsen, alles werd toen nog op het dak van de bus gestouwd. Die gemoedelijke oude tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4