GROENE WEIDE DOET DEUREN DICHT Hè je dAord OUDE HERBERG WEG 'T KLEINE KRANTBJE EEN KLEINE KEUS UIT 'N KWARTEEUW KLEINE KRANTSJE pagina 10 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Weer gaat een oude herberg sluiten: de volgende week zaterdag - 29 mei - zullen 's avonds laat voor de allerlaatste maal in Hotel De Groene Weide de obers rondgaan om de vaste klanten van een glaasje cola, een kop koffie of een biertje of borreltje te voorzien - even later worden de deuren gesloten en zal er weer een markant brokje Leeuwarden de geschiedenis ingaan. De dagbladen hebben het een dezer dagen gemeld en met een schok lazen de Leeuwarders het nieuws: De Groene Weide, pas onlangs in andere handen overge gaan, is opnieuw verkocht en wel aan de N.V. Gebr. Ferwerda, grossierderij in automaterialen, die het grote gebouw kocht om het langzamerhand te klein geworden pand aan de Eewal te kunnen verlaten. Vandaag over twee weken zal de groene lichtreclame er dus al niet meer branden, zullen ook de lichten in restaurant en verga derzalen zijn gedoofd, zal dit hoekje van de stad de doodse indruk geven, die we al enkele jaren van de zondagen kennen. We hoeven er niet lang over te praten: het verdwijnen van De Groene Weide, het afbreken van weer een eeuwenoude herberg- traditie betekent een nieuw, ge voelig verlies voor Leeuwarden, dat langzamerhand wel een ze- tere faam verwerft in het oprui men van z'n hotels, want steeds korter wordt de eens zo lange lijst - tegenover het verlies van deze Groene Weide, van het vermaarde Hotel De Nieuwe Doelen aan de Voorstreek, van een hele reeks veemarkthotels aan de Lange Marktstraat, van Sipke Castelein's hotel Spoor- zicht aan het Zuiderplein en - in een wat verder verleden - van hotels als De Phoenix aan de Sint Jacobsstraat, het Friesch Koffiehuis aan de Wirdumerdijk, Neuf aan de Voorstreek en Suis se aan de Stationsweg, staat eigenlijk alleen de winst van één nieuw hotel: het Eurohotel aan het Europaplein. Bleek het afbreken van het hotel De Doelen in zekere zin een vergissing te zijn, omdat men er pas bij het slopen achterkwam met de (kolossale) restanten van de vroegere Minnemastins te doen te hebben (het gebouw had, evenals de herberg Het Blauwhuis op de Monumenten lijst moeten staan!), met een eventuele verbouwing van De Groene Weide zal men geen kwaad kunnen doen, want zó monumentaal is dit gebouw niet. Wel kan De Groene Weide als herberg terugzien op een lange geschiedenis, want in het begin van de vorige eeuw moet het gebouw er al hebben gestaan. Toch is er, merkwaardig ge noeg, heel weinig van bekend en vergissen we ons niet, dan wordt De Groene Weide bijvoor beeld in de beide dikke turven van dr. G. A. Wumkes (Stads en Dorpskroniek van Friesland) helemaal niet genoemd! Een wat diepergaand onder zoekje zou wellicht tot interes sante resultaten leiden - wij heb ben in de gauwigheid slechts kunnen vinden, dat de herberg er in 1839 al was. Toen was de acht en twintigjarige Diemer Oeds Diemers er de kastelein en tien jaar later zat Diemer Die mers er nog in; maar de werk meid was toen al vervangen door een dienstknecht: de zaken gingen dus goed. In 1872 werd De Groene Weide niet alleen herberg, maar ook Logement en Koffiehuis ge noemd en er stond toen ook al een "Billard". Bovendien diende de toenmalige eigenaar S. W. de Roos zich als verhuurder van paarden en rijtuigen aan. De Groene Weide was toen als pleisterplaats al zeer vermaard: de boeren, die op de vrijdagen naar Leeuwarden kwamen, spanden hier hun paarden uit en brachten er de sjezen onderdak. Met die sjezen en die paarden verdween langzaam maar zeker ook het karakter van de oude stadsherberg: de Groene Weide werd verbouwd, het logement werd hotel, er kwamen verga derzalen, de zaak werd een trek pleister voor tal van verenigin gen. Duizenden Leeuwarders (en niet Leeuwarders uiteraard) hebben in de loop der jaren wel eens in De Groene Weide ver gaderd of feestgevierd - ze zul len voor toekomstige vergade ringen en feesten de deuren van de zaak gesloten vinden. Bijzon der getroffen worden de leden van de schietvereniging Wilhel- mina, die hier al voor de laatste maal de schoten heeft laten knallen en de leden van verschil lende kegelclubs: de kegelba nen in De Groene Weide waren avond aan avond bezet. Een geweldige tegenvaller is het verdwijnen van De Groene Wei de ook voor de Vereniging De Friesche Elf Steden, die hier nu al jaren haar hoofdkwartier had. Al klaagden de vroegere perso neelsleden dan vaak op de drukte van al die Elfstedenrijders niet zo gesteld te zijn, voor ons gevoel hoorden Groene Weide en Elfstedentocht bijelkaar en er was voor deze fameuze schaatsmarathon geen idealer situatie denkbaar dan een finish aan de voet van de Oldehove en een huldiging in De Groene Wei de, eveneens dus in de schaduw van die steenkolos! Kon bij de laatste Elfstedentocht al niet achter de Prinsentuin ge finisht worden en blijft ook een volgende finish op de stads gracht aan de Noordersingel twijfelachtig, in de toekomst zal het duizendkoppige Elfsteden- publiek het Elfstedenhoofdkwar- tier in de Groene Weide zeker niet meer omstuwen - het be stuur van de Elfstedenvereni- ging zal naar wat anders moeten uitzien; ook de Elfstedentraditie van de Groene Weide ligt nu stuk. Zo is het altijd gegaan en zo al het ook in de toekomst altijd gaan: al het oude verdwijnt en het verdwijnt vaak sneller dan ons lief is. En wat blijft is slechts de herinnering. Nog maar een paar jaar en dan zullen we zeg gen: De Groene Weide - weet je nog, wat kon het daar gezellig zijn, vooral op de dag van zo'n Elfstedentocht. En wie over tien jaar op de stoep van de N.V. Gebroeders Ferwer da aan de Harlingersingel een straatjochie vraagt, waar de Groene Weide was, zal hele maal merken hoe snel de tijd ons door de vingers glipt: "De Groene Weide? Nooit van ge hoord, meneer. Huidige welvaart weerspiegelt zich ook in de wijze, waarop leerkrachten van Leeuwarder scholen zich naar hun werk be geven: niet meer op de fiets, maar met het autootje. Nog niet iedereen maakt van de automo biel gebruik, maar velen toch wel. Leerlingen van zekere Mu- loschool in Leeuwarden schijnen zich nu over volgende verschijn sel verschrikkelijk te vermaken: sommige leerkrachten komen in wagentjes van bescheiden af metingen en parkeren ze be hoedzaam voor de school, som mige leerlingen (jawel, achttien jaar plus rijbewijs!) arriveren met een grote en dure slee en stallen die vol bravour naast de piete peuters van de meesters. illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll De verhalen voor deze rubriek "Een kleine kwarteeuw" zijn uit lang geleden verschenen Kleine Krantsjes ongewijzigd overge nomen. Illllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 10