GESPREKKEN OP DE LEEWADDERS, WAAR IS DIT? BUURTFEEST BIJ OLDEHOVE 'T KLEINE KRANTSJE HERINNERINGEN AAN 'DE DAM' WINTERROMANTIEK Ons ploegje brugmannen is lang bij mekaar bleven, mar nou hèt Sjouke Sukerslak ut toch opge ven. Eerst sien frouw en flak daarop Sjouke. Son bijnaam ken dan misferstanden oproepe, mar oek andere smoute ferhalen. Hoekstra is weer es in Spanje weest en siteert een diepsinnige spreuk fan hun leider in Spanje. En Fokke plukt de uutsmieter en soa stonnen se daar weer: Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en Hoekstra, de Spanje- ganger. Mar gien Sjouke Su kerslak meer. Tabe Ruutsje: Ja, dat is wel heel flug gongen. Sien frouw was al jaren een swak skip, mar dat we nog gien twee weken na hur Sjouke begraven hewwe, man nen, dat is een swaar stuk. Minne Mager: Ut is heel flug gongen hew ik begrepen, en dan is ut een mooie doad foor de pursoan self. En hun kienders binne oek al weer over de fieftig. En sukken hewwe hun eigen le ven oek al weer, dat ut ken best es weze, dat wij em hier, op dit plak, nog ut meest misse salie. Wiebe Poatsje: Ik weet ut niet Minne. Wij hewwe dat oek seid, toen Kees Lotsje der bij weg raakte, en hij, hoe hiet ie oek al weer, Jan Boerke. Wurre sukke namen nog wel es noemd? Nooit één keer ommers! Fokke Vutman: Dat is feitwaar. Meensen wurre gauw fergeten, behalve dan deur de achterblie- vers. Dat geldt foor meer dingen. Nou noem ik Hilbert fan der Duum. Eerst allemaal berichten en foto's. Mar dat houdt es op. Tensij die weer es echt an't skaatsrieden en wedstrieden toekomt. Mar anders? Lange Marten: Nou en as dat met, laat ik mar segge, be roemdheden gebeurt of beken de meensen, wat sal dan son klein sukerslakje betekenen? Seg nou self. Hoefeul rr\eensen konnen Sjouke soa goed as wij? Tabe: Dat seistou nou soa Mar ten, son Sukerslakje. Ik weet fan één die had de adfertensie niet lezen, mar die hoorde ut fan kunde. Toen kreeg ie ut adres fan Sjouke sien soan, en wat VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Spanje weest hewwe? Nou, hij is aardig bruun om 'e kop. Affijn, dan swetst ie daar wel over. Ik loof dat ie nou al begint te pra ten. Hoekstra, de Spanjeganger: Dag mannen fan een goed le ven. Hoe staan de saken der foor? Ja, fan Sjouke hew ik hoord. Wel flug, mar fredig hé? Ja man, ke sera, ke sera, segge se dan. Tabe: Wat is dat foor praat? Hewwe jou dat in Spanje leerd? O, de leider fan de klub daar. Hoe soa, een leider. Ik docht altied dat jim daar mooi op jim self waren. Sien ik dat even fer- keard? Hoekstra: Eikeneen woant op em self. Mar we treffe mekaar wel geregeld. En we gane met een ploegje es hier en daar hene. En we kope sommige din gen gesamenluk in. En dan is er een sekere Dinterman die alles wat regelt en bijhoudt. Fokke: En die Dinterman hangt dan seker nou en dan de filosoaf uut en seit: Ke sera, sera. Ut gebeurt mar, soa as ut gebeurt. Laat mar waaie. Niks an te doen. Der is is oek een fersje fan. Mar jou hewwe knap weer had, Hoekstra? Hoekstra: Wij hewwe niks te kla gen had. Niet smoarhiet, mar wel feul son. En es even met de ouwe botten' in 't water. Dik in orde. Mar ja, je mutte weer es een keer werom. Hé, kiek daar es. Marten: Wat bedoele jou? O, daar die gele fiets. Dat is mar moade hé? Fan die gekleurde fietsen. Mien kleindochter hèt oek één. Se liet em mie sien, een rooien één en ik froeg hur of se bij de deurwaarder werkte, mar dat begreep se niet. Wiebe: Dat is oek fer foor hur tied. Ik docht in de dertiger jaren su't niet? Dan lieten de skuldei- sers jou mane en betale deur een kerel op een rooie fiets. En as die de straat in fietste sag elkeen dat! Hoekstra: Ut is na de oorlog loof ik nog één keer prebeerd, mar dat kon niet meer. Och, ut gong dan heel froeger wel es om hele gemene oplichters, mar oek wel es om kale kiepen, waar niet feul te plukken fiel. Waar lacht Fokke nou om? Fokke: Ik hew nog een skoftsje in 'e Sint Jacobsstraat werkt in ut ouwe Fenikshotel. Daar sat de belasting toen oek. Ja, ouwe Liwwadders seiden Foeniks of Poeniks. Net as fan de fietsen. En teugenover ons sat poelier De Jong. En dan hadden je meensen, die noemden daarom de Sint Jacobsstraat wel de Dubbele Plukstraat! pagina 17 skrieft ie: In verband met het overlijden van uw vader, de heer S. Suikerslak. Fokke: Die hèt niet in e gaten had dat Sukerslak een bijnaam was. Wij wete waar die weg kwam. Met bijnamen ken je grappen beleve. Mien fader had oek de gewoante om bijnamen te geven en as kienders dochten je dan dat ut de echte naam was. Minne: Soa komt mij nou in't sin, dat mien fader ut wel es over een achterbuurman hadde. Die noemde hij Willem Tel. En op een dag waren daar kleine kat- sjes geboren en daar wuden se wel een paar fan misse. Wat seit Tabe? Tabe: Nee, ik docht even dastou bij die man piel en boog frage must. Want dat was toch die kerel die sien soantsje een appel fan de kop skiete must? Waar om dat must weet ik niet meer. Minne: Weet ik oek niet. Mar allafijn, moeke sei: Gaan es naar Willem Tel om son jong poeske te fragen. Ik er hene, en ik sei: Hèt buurman Tel oek een jong poeske foor mie? Die kerel, ik loof dat ie in 't echt Kramer hiet- te, of nee Kamstra, nou ja, die nam ut goed op en ik kreeg een katsje met. Marten: En die hewwe jim Wil lem Tel noemd? O, nee, geeft oek niks. We mutte ons kroan- prins foortaan Alexander noe- me, hew ik lezen. Ik wu de naam Willem eigenluk wel in ere hou- we. Nee, niet fan Tel. Wiebe: Och die Willems waren der oek in soorten, hew ik wel es hoord. Hele goeie en hele min ne. Dus dit jonkje wil liever Alexander hiette. Dat wurdt een hele mon fol: Koning Alexander. Mar make wij dat nog met? Fokke: Je wete ut nooit. Mar as Beatrix wat gesond blieft ken se nog wel even met. Se doet hur werk goed docht ik, en hun mantsje wil oek wel in goedens. Die Claus is oek wat rustiger as sien skoanfader in sien goeie tiid en seker beter dan Poepke Hen drik. Och, och, laassen weer hele ferhalen over die ouwe pie- kenier. Hé, kiek nou es. Wiebe: O, daar is Hoekstra weer es. Su die fan 't winter niet naar Vlga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja. zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. (vervolg van pag. 6) Een dochter van Van der Meu- len was getrouwd met Fetter en dat was een zoon van de beken de parkwachter Fetter. Later zouden zij de kruidenierswinkel- beheren. Verder op de Dam met uitgan gen in de Westerstraat. Daar woonden de families Bonnema, Slof, Onderstein, Tromp en Rob ben. Onderstein was houtuitlij- ner bij Van Driesum. De kinde ren waren Metje, Barend en Haaye, welke laatste werkte bij bakker Vonk in de Singelstraat. En Metje werkte bij een wasserij in de Groningerstraat. Bij buurtfeesten in de Wester straat ging het 's morgens eerst in optocht door de buurt met het muziekcorps van Sinnema voor op, waarna er een aubade werd gebracht bij de oud-ijzerhande laar Turkstra (of Cohen?) in de bocht van de Noordersingel en de Singelstraat. Dat was natuur lijk de goede gever van het feest. Hattem S. C. F. Vinke Berkenlaan 25 Winterromantiek stond er op de voorpagina van nummer 516, maar bij mij kwam er een andere herinnering naar boven bij het zien van dit werkelijk mooie plaatje van de bevroren gracht aan de voet van de Oldehove. Op deze plaats, ook met ijs,.ver dronk vijfenvijftig, zestig jaar te rug een jongen toen die, wat vaak gebeurde, aan het „skots- kelopen" was op het ijs dat al geleden had van de dooi. Zijn naam was Bouke Scheer. Deze zelfde Bouke Scheer was al eens eerder ternauwernood aan de dood ontsnapt. Op een mo ment, dat wij thuis in de Steen houwerij bij de Dokkumer Ee za ten te eten begonnen ineens vele mensen bij ons op de „bat te" te schreeuwen om hulp. Mijn vader, Cornelis Bakker, vloog bij de tafel vandaan, nam een sprong over het hokje, dook de Dokkumer Ee in en haalde deze Bouke Scheer, die al bewuste loos was, het water uit. Ik moest bij het zien van deze foto dit even op papier zetten omdat hij eerst van de verdrinkingsdood gered werd en later toch op zo n noodlottige manier om het leven kwam. Leeuwarden Jac. Bakker De redder. Al lang en voorgoed verleden tijd: de buurtfeesten bij de Oldehove. Maar wat waren ze vermaard en wat is daar een plezier beleefd! Een groot deel van het Oldehoofsterkerkhof was nog met gras bedekt en de school, zichtbaar op de achtergrond, stond er toen ook nog.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 17