NOG EENMAAL GRAVENIN DRENTHE DEURKEBELLER 'T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE ZAND ER OVER. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 We hebben nog tal van ver halen ontvangen over het graven in Drenthe in de oor logsjaren. Het lijkt ons wat te veel van het goede om al die artikelen in 't Kleine Krantsje af te drukken. Daarom kozen we er nog een verhaal uit, dat wij hierbij publiceren. En dan, zouden we willen zeggen, zand er over! Als zeventienjarige jongen zat ik in dezelfde trein met "Leeuwar der gravers" als die, waarover de heer Bernhard Klein in een van de vorige Kleine Krantsjes schreef. Voor het vertrek uit Drenthe haalden de Duitsers ons in de loop van de nacht uit de boerderij in Tinaarlo met uit roepen als "Ihr geht nach Hau- se". Het was wel merkwaardig dat ze ons zwaar bewapend naar het station Vries begeleid den. Daar moesten we in de regen wachten op onze trein "naar huis". Nu, het pakte heel anders uit. Onze argwaan werd al gewekt door het feit, dat de trein uit de richting van Gronin gen verscheen, met de locomo tief ervoor. De Duitsers stelden ons gerust met de opmerking dat de spoorlijn tussen Leeuwar den en Groningen was gebom bardeerd, zodat we over Zwolle terug moesten. HELE STRIJD Het werd een hele strijd om in de trein te komen. Met een buurjon gen van me, Jan Braaksma, kwamen we na veel dringen bin nen. De trein bleek te klein voor de vele Leeuwarders op het per ron. Grote kerels stonden te hui len omdat ze niet mee naar huis konden. Achteraf bleken zij de gelukkigen te zijn. Onderweg viel het ons op dat er kledingstukken langs de spoor lijn lagen. We hadden dit nog maar net opgemerkt of enkele mannen sprongen van de lang zaam rijdende trein. De bewa kers losten schoten in hun rich ting, zonder echter ook maar één van de gebukt wegvluchten de mannen te raken. Het leek wel wat op een episode uit een knokfilm, zoals ik die in de oude Leeuwarder bioscoop al vele malen had gezien. Het verschil was dat daar altijd raak werd geschoten. ENKELE SALVO'S Op het station in Zwplle waar uit grote gamellen eten werd ver strekt, letten de Duitsers niet goed op. In een straat, vlak voor het station, waren al tientallen Leeuwarders om de hoek en zo doende uit het gezicht verdwe nen. De Duitsers vuurden enke le salvo's over de hoofden van de nog in zicht zijnde vluchtelin gen. Deze, en ook de nog op het perron aanwezig Leeuwarders, kozen eieren voor hun geld en namen weer in de trein plaats. In verband met luchtgevaar re den we 's nachts weer verder, een onbekende toekomst tege moet. DAPPERE DELVERS IN DRENTE (an Doorenbos en Van Daalen en die) Jim wille nou toch niet sêge, dat jim toen helden waren, omdat jimme jim anmeld hadden, met skep en deken nog wel, om soêt te spitten foor de duutsers in die laatste oorlogsjaren, heulemael in 't ferre Drente, met un groat Liwwadder stel? Dachten jim meskien: d'r is nog niet su botte feul over skreven, dus mut ut nou mar us heve, we klimme self mar inne pen, su kenne we de jeugd fan fandaag de dag nog un mooi leske geve, hoe onfeskrokken un Liwwadder mantsje, as 't mut, weze ken? Wat sa jim beerd hè, na de oorlog, fan Vries, Tinaarlo en Glimmen, fan jim bealegen foor de O.T. an skuttersputsjes en suksuwat, hoe jim soms skriêmden om frouw en kiendes, die wél elk fan jimme mooi in noêdens angsten in Liwwadden achterlaten had! Nou binne jimme in 't Kleine Krantsje d'r weer over begonnen. Goh ju, wat saten jimme die "moffen" bij setten toch dwas! Marjim kiendes hè hun pappe d'r later nooit flinker om fonnen, die foêlden al gauw, dat hun moeke toen un feul groater heldin was. Johan van Bergen VEELGERAAS Toen kwam er met veel geraas en erg laag een vliegtuig over de trein. De machinist, die kennelijk slechte ervaringen met laag overvliegende vliegtuigen had, gooide de remmen erop. In pa niek sprongen we uit de trein in de pikdonkere nacht. Met mijn buurjongen aan mijn zijde kwa men we in een soort bietenveld terecht. Toen de Duitsers be gonnen te roepen dat er "Minen" lagen stapten we snel weer in. ABRUPT EINDE Het einde van onze reis kwam heel abrupt. Op het emplace ment van Dieren reed de loco motief, gelukkig met geringe snelhejd, in een bomtrechter. Door de schok sloegen we tegen de vloer van de wagon, schop pen en koffers kletterden uit het bagagenet over ons heen. Het station was, zo bleek later, kort voor onze samenkomst door vliegtuigen onder handen geno men. GEEN KWARTIER Onze bewakers hadden kenne lijk niet op Dieren als eindstation gerekend. Er was geen kwartier gemaakt, leder voor zich moest maar voor een slaapplaats zor gen. Veel Leeuwarders hebben in deze nacht overnacht in bus sen, welke geparkeerd stonden in een grote garage van de Gel derse Tramweg Maatschappij. Met mijn buurjongen vond ik een slaapplaats in een veewagen, Uit geen enkel verhaal over het graven in Drenthe heb ben wij de indruk gekregen, dat de gravers zich als 'helden' beschouwden. Ze hebben zich ook niet aange meld voor dit werk, maar ze werden door de Duitsers gewoon van de straat opgepikt - zij hadden maar te gaan. Red. 't Kleine Krantsje die scheef weggezakt naast de rails stond. Gelukkig kwamen de vliegtuigen die nacht niet terug. (Vervolg op pag. 19) Een kleine herinnering aan de tijd toen het nog heel gewoon was, dat bestelde goederen door de middenstand werden thuisbezorgd: kruidenierswaren, melk, boter, kaas en eieren, kleding en brandstoffen, nou ja, noem maar op, alles en ieder een kwam aan de deur om waren af te leveren of om bestellingen op te nemen. Dit is een van die honderden en nog eens honderden deurkebellers van toen. Het is de heer Piet Hartkamp, die een kruidenierswinkel aan het Noordvliet heeft gehad. Het aardige is, dat Piet Hartkamp speciaal voor het maken van deze foto naar de bekende fotograaf Joseph Dwinger aan de Zuidergrachtswal is gestapt - niet gewoon op straat, maar in diens atelier is de plaat gemaakt. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 3