hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN M*k*taardi| alnda 1898 Leeuwarden - Drachten KI Jodebetje, een "voddenvrouwtje" van heel lang geleden: "Handèl!" baast ons werkelijk met Uw opmerkingen, die ons doen denken aan de bekende slak en het zout. Red. 't KI. Kr. meegedaan. In 1932 kwam de Wilhelminaschool in de Willem Sprengerstraat gereed waarbij een prachtig betegeld sportter rein was aangelegd. Allerhande spelletjes werden daar gespeeld zoals bakketskieten, voetballen en kaatsen. Ook werd er wel gekaart en gegokt met "twee Een foto, gemaakt bij de Bontekoe, van de snelle lopers van weleer. Jacobus Bakker, Gradus Castelein, een leuk Hongaars meisje, Rudie de Jong en Van der Wees met een vraagteken. 'HANDEL!" In nummer 516 van 't Kleine Krantsje verzucht U, in het on derschrift bij een foto van een onvervalste voddeboer: "Voddè - voddè". Wie herinnert zich niet de kreten, welke in vroeger jaren zo nu en dan door de straat weerklonken?" Wel, ik herinner mij althans de kreet "voddè" niet. De handela ren in lompen en oude metalen, die zich in onze straat vertoon den, riepen nooit iets anders dan "Handel!". Iedere handelaar was te herkennen aan de unieke wijze, waarop hij dit woord uit stootte. Ik herinner mij met name hoe Dominicus Reinsma ("Rooie Mienkes") in zijn goede jaren het woord "handel" ver basterde tot een langgerekt "Haèèèè-ge-hóóó Je kon hem gemiddeld drie straten ver horen. Soms word ik 's nachts met een schok wakker, en dan is het of ik hem nog hoor, voor mijn geestesoor. Nu ik U toch schrijf, wil ik graag van de gelegenheid gebruik ma ken om U als mijn mening te geven, dat 't Kleine Krantsje stellig nog aan leesbaarheid zou winnen wanneer U voortaan zou nalaten in bijschriften van foto's uitroepen te slaken als "Die goeie ouwe tijd", of "Wat was het toen toch gemoedelijk", uit roepen welke meestal worden gevolgd door een serie puntjes, die dan waarschijnlijk zoete mij meringen moeten suggereren. Ook met de woorden "roman tisch" en "gezellig" dient mijns inziens zuinig te worden omge sprongen. Uw vele voortreffelij ke verhalen, beschrijvingen en foto's zijn beslist ook zonder ge noemde toevoegingen wel in staat een bonte mengeling van gevoelens en herinneringen bij Uw lezers op te roepen. Almelo H. J. A. van der Beek Moeten we bij alle ellende en narigheid van de huidige tijd er nu nog de klemtoon op leggen, dat het vroeger ook niet zo n lolletje was? U ver cent onder de schoen". Op een avond kwam daar ene Jaap Brouwer en hij vroeg of er ook een stel jongens bereid waren om met hem te lopen want hij moest trainen voor de Loop door Huizum. Zelf was ik in mijn werk- kleren en ik wou eerst niet mee doen maar uiteindelijk gingen we toch los. Nadat er een drie kwartier verstreken waren draai den wij met drie man nog rond jes maar nadat ik deze Jaap een rondje of vier voorbij was gelo pen gaf ik er de brui aan. Jaap ging, met Rinze Kooistra, nog een tijdje door. Daarna maakte hij ons warm om aan de Loop door Huizum mee te doen en dat geschiedde. Zo kwam ik in con- takt met Gradus Castelein. Een zesde plaats was mijn prestatie. Het volgende jaar was ik weer deelnemer, nu met Klaas Hoff. Wij zaten samen als voetballer bij Nicator en waren dus wel aardig getraind. Ook nu was een zesde plaats mijn succes. Een medaille kreeg ik nog in dit geval gedateerd 29 februari '36 en aangeboden door de Tivoli Hui zum. Altijd nog in mijn bezit. Op de Wilhelminabaan hebben we gelopen in de feestweek van het vijfhonderdjarig bestaan van Leeuwarden. In Bolsward, waar we moesten lopen, spraken Lieuwe Castelein, een jongere broer van Gradus en ik af om te proberen Jaap Brouwer er af te lopen. Daar ik te snel van start was gegaan kreeg ik al gauw danig last van steken in mijn zij en dat werd zo erg dat ik opgaf. Kees van Gorkum uit Sneek zei tegen mij om rustig door te lopen maar het was niet meer moge lijk. Wel drie dagen heb ik daar last van ondervonden. Daarna werden we lid van de athletiek- club Vitesse. Rudie de Jong was de leider-trainer. Wij trainden vanaf de Kleine Bontekoe en daar was ook een lief meisje bij DE DRUKKE EEWAL. Al eens eerder schreef ik over onze notariscursus, een kleine zestig jaar geleden, in de boven woning van de kruidenierswinkel van de dames Smit aan de Ee- wal. Het "drukke verkeer" daar in die dagen kan ik illustreren met een pracht verhaal. Op zekere keer arriveerde mijn collega-leerling Velstra te paard en bond het dier vast aan een boom voor de win kel. Hij kwam daarna naar boven, noteerde rustig welke volgende artikels van het Burgerlijk Wet boek verder bestudeerd moes ten worden, hield toen nog een praatje en ging tenslotte weer naar beneden, bond zijn paard los en vervolgde zijn weg op de rug van het dier. Het huis van de dames Smit stond tegenover het Telefoon kantoor, waar de dag en nacht aanwezige dames bezig waren om telefoonaansluitingen met el kaar te verbinden - er zijn nu nog steeds mensen, die zeggen "ik ben verkeerd verbonden" in plaats van "ik heb het verkeerde nummer gedraaid". In het voetpad van de Eewal lagen in die dagen nog een paar zware dikke glazen platen om licht door te laten in de kelders onder het trottoiroppervlak. Ik meen dat er ook op de Kelders in die tijd van die glazen platen lagen met uiteraard hetzelfde doel. Berg en DalJ. I. Kuhlmann Azn HARDLOPEN Mededelingen, foto's en stukjes van lezers in't Kleine Krantsje" roepen vaak beelden uit vroege re jaren bij je op. Voor mij was het zo bij het lezen van het ver haal over het overlijden van Gra dus Castelein met wie ik in mijn jonge jaren aan hardlopen heb maar zelf was ik in die tijd nogal bleu. Zij was van Hongaarse af komst. Na trainer de Jong kregen wij de heer Runia, oudkampioen pols stokhoogspringen, met in die tijd een rekord van drie meter zestig naar ik meen. Omdat ik in een ploegendienst zat ging ik wel op morgen of middag naar de Vin cent v. Goghstraat waar hij woonde. Oefenen met kogelsto ten wat daar toen nog kon deden wij dan maar uiteindelijk was me dit toch te bezwaarlijk en koos ik alleen voor voetballen. Toch was het een leuke tijd voor mij geweest met de eerste kennis making met Gradus Castelein. Verder waren ér lopers van wie ik me herinner: Lieuwe Caste lein, Jaap Brouwer, Johannes de Graaf, Plat van Menaldum, Kees v. Gorkum uit Sneek, Poelsma, zoon van een boer aan de Kalverdijk en later kwa men Jaap Castelein, Jaap Draaisma en Hessel Draaisma en naar ik meen Ate Draaisma. Wie daar nog meer van weet schrijft daar maar eens over. Leeuwarden Jac. Bakker

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4