LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'TKLEIHE KRANTSJE KALVERLIEFDE OP 'T KALVERDIJKJE H.T.TEN HAVE OVERLEDEN (Vervolg van pag. 4) gekochte exemplaren. Ik woon de in die jaren in de Tjerk Hid- desstraat en het zogenaamde vliegveld lag aan de Groninger straatweg aan de overkant van de Tjerk Hiddesstraat, waar dus toen nog geen huizen stonden. Het zal zo zijn geweest dat de eerste grote intercontinentale vluchten werden ondernomen, waarbij soms vliegtuigen veron- (Vervolg van pag. 3) bewaren. "Volgens mij is dit het Kalverdijkje met de molen en op de achtergrond de boerderij van de familie Peinstra. Rechts van de molen liep een pad naar de schietbaan, waar mijn vader re gelmatig ging schieten op klei duiven. Twee kinderen, een jon gen en een meisje, zjn na het overlijden van hun ouders op de boerderij gebleven. De jongen heette Bartle. Wij woonden zelf op de Groningerstraatweg. Eerst was ons huis nummer 36 rood, later 342. Mijn ouders hebben bijna vijfen vijftig jaar aan de Groninger straatweg gewoond. De laatste jaren van mijn vaders leven woonden ze op nummer 71Hun zes kinderen zijn allen in hetzelf de huis geboren, het laatste van het Streekje, zoals dat toen werd genoemd. Wij staan allemaal in het trouwboekje anders inge schreven; de ene keer hoorde je bij Leeuwarden, dan was het weer Lekkum of Leeuwardera- deel." "Met sneeuwruimen" zo ver volgde mevrouw Van der Kooi haar brief "kon je dat heel goed merken. De sneeuw werd dan tot de Pasteurweg geruimd, een paar jaar later maar tot boer Beekman. Als kind vond je dat maar vreemd, want was je nu een echte Leeuwarder of een uit Lekkum? Het gehele rijtje wonin gen is afgebroken, voor mij nog echt jammer. Veel herinneringen uit mijn jeugd zijn er niet meer. De weilanden nog wel. Als we daar als kind bloemen gingen plukken kreeg je nogal gauw de boer achter je aan. Want boer Peinstra had een verrekijker en boer De Jong van de Groninger straatweg ook. Wij hebben daar een goede jeugd gehad. Als de post 't Kleine Krantsje brengt lees ik het altijd erg graag. Want waar ik ook woon, een Leeuwar der blijf ik!" Tot zover mevrouw Ypie van der Kooi-van der Meu- len. Tenslotte schrijven we dan ook nog even over wat de heer Rein van der Molen te Leeuwarden ons wist te melden. "De foto is genomen in de bocht bij boer Poelsma richting Oud Tolhuis. Voor de molen rechts liep een weggetje naar de oude Schiet baan. Voor de nieuwbouw daar kon je de hoge bulten zien. In de BEFRIJING Meneg Kannedees liep, goéd fuul inne huud met un leuk, Liwwadder mokkeltsje de Kalverdiek uut. A'k saterdagsmiddags met un nusje maten oppe Skiêtbaan sjot had, dan fonnen de riepere groaten daar wel us wat. Die hè mie spiekgniêzend gebruuk en doèl fan die sluufkes uutleid. Su bin 'k destieds uut mien onnoazelens befrijd. Johan van Bergen VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN gelukten. Wij "vlogen" met onze vliegtuigen bijvoorbeeld naar Honoeloeloe. Die naam is in mijn herinnering blijven hangen. Als het vliegtuig dan verongeluk- ste kwamen andere vliegtuigen hulp bieden. Vliegtuignieuws uit de krant werd door ons in beeld gebracht. Hoelang deze periode heeft ge duurd is mij niet bekend. Waar schijnlijk was het een spel dat al leen in genoemde omgeving werd gespeeld. Ik ben benieuwd of er meer lezers zijn die zich hier iets van weten te herinne ren. Eelde P. Wiersma LANG GEMOTORISEERD Mooi dat stuk in 't vorige Kleine Krantsje over de heer Y. Minks, die nu nog jolig met een hoedje op 't hoofd op een bromfiets zit. Maar een valhelm is verplicht! Het artikel deed mij denken aan een plaatsgenoot van mij, een oud Leeuwarder, de heer L. J. de Vos, nu acht en negentig jaar, die naar ik meen de eerste motorfiets in Leeuwarden heeft gehad. Tot het vorige jaar reed de heer De Vos nog auto, zodat hij zo'n tachtig jaar gemotori seerd is geweest! Helaas is de heer De Vos nu ernstig ziek; ik zie hem ook nooit meer. Hij was een charmante verschijning, die voor elk mens zijn onafscheidelijke hoed licht te. Tachtig jaar gemotoriseerd - van dit oud lid van de L.A.C. Frisia vond ik dit een prestatie. Wanneer ik zo kijk naar de motor van de heer Minks met het num mer B 6210, dan denk ik onwille keurig aan mijn vader, die het nummer B 6898 heeft gehad, dat hij in 1923 kreeg. Hij heeft me wel eens verteld, dat dat nummer de somma van een gul den kostte en het rijbewijs, dat hij haalde in Sneek zonder rij- vaardigheidsproef een rijksdaal der. Dit lijkt wel een sprookje, maar het is pure waarheid, voor nu onvoorstelbaar. Assen Anno H. v.d. Veen KALVERDIEKJE Het ken bijtiden nuver lope. In 't voarige Kleine Krantsje de skoalfoto van een klas van Skoal 17 bij 't Kalverdiekje. Een vanne jonges op die plaat is Jopie Dek ker en die woande op 't Klaver- diekje. In 't laaste Kleine Krants je een verhaal van Jac. Bakker over atletiek en die het ut over een boereseun van 't Kalver diekje (Frans) Poelsma. En at je dan nog even vedder kieke het plaatsje "Leewadders, waar is dit?" dan siene je: 't Kalverdiekje! Mar nou het moaiste: at die foto wat breeder weest had, dan had daar links de boerderij van Poelsma staan en rechts het huuske van Pliesje Dekker, de vader van Jopie Dek ker. Sukke fieten kanne je alleen nog mar treffe in ons Kleine Krantsje. Mooi deurgaan, meensen! Emmen L. Bolt NIET VERPLICHT Hoewel u het onderwerp "Gra ven in Drente" (terecht) hebt af gesloten, wil ik naar aanleiding van de redactionele noot, welke u bij het gedicht van Johan van Bergen plaatste, toch graag een opmerking maken. Het is bepaald niet zo, dat de werkers in Drente tot werken pagina 17 sloot bij de molen zaten vaak snoeken. Die sloot liep uit in de Ouddeelvaart, vlak bij de hoge brug naar Groningen. Naast de brug stond een klein huisje, dat nu groter is gemaakt. Voor de molen en het huisje stond een grote kruisbessenhaag, waar wij zomers vaak de bessen plukten. Verder voorbij de molen stond het huis van de familie Vos, daarnaast de boerderij van Boer Peinstra. Wij noemden hem Pinkje. Dan kreeg je "het driehoekje" een stukje straat van de Gronin gerstraatweg. Rechtsaf ging je het Kalverdijkje op en linksaf kwam je bij het oud Tolhuis uit van de fam. Wopke Brouwer. Bij het driehoekje stond de boerde rij van de fam. Beekman, maar die is al lang verdwenen. Vroe ger liepen wij vaak langs het Kalverdijkje zomers en 's win ters. Zomers was het er heel mooi en druk met fietsers en wandelaars, jong en oud. Veel bomen langs de weg. Auto's konden er elkaar niet passeren. Wij waren zomers altijd in het land, kievietseieren zoeken, slootje springen en verstoppertje spelen in de hooibergen, 's Win ters, als de landerijen wit waren van de sneeuw, gingen wij wel eens spoorzoeken of uilenballen zoeken. Ook gingen wij wel eens hardlopen om het Kalverdijkje: wie het eerst weer thuis was. Wij begonnen bij garage Kuipers, daar woonden wij naast. Dan richting Oud Tolhuis, het Kalver dijkje, langs School 17. Daar rustten wij even uit en dan gin gen wij langs het Pasteurparkje, Pasteurweg bij boer de Jong langs en dan waren wij er weer. En werd meer gelachen dan ge lopen. Wij hadden veel plezier -die "wij" waren Rikus (overle den), Lammert, Rein v.d. Molen, dan de buurtjongens Siep Plan- tinga, Otto Schreuder, Kaas de Vries, Piet Wijtsma, René Kui pers. Klaas, Marius Del Grosso en Wietse van der Meulen. Mis schien heb ik er wel een paar vergeten. Maar wij hebben er veel plezier gehad. Jammer weer een stuk romantiek uit Leeuwarden verdwenen." Nu de winnares van het uitge loofde boekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het. Het werd me vrouw F. van der Meer, Jouws- mastraat 34 te Leeuwarden. An Johan van Bergen. (Nar anlelding van sien rlemke over 't graven In Drenthe Inne oarlogstied) Dou kênst mie nog feul meer fetelle. De weest er heiendal niks fan. 't Liekt met dien skrieven wel op skelle. Maar wat hestou daar nou an. Wat wou'st nou eiluks wel bewere. Dat stuk was ver beneden dien stand. And're riemkes fan dij ken 'k meer waardere. Hou die mar bij de 'Lyrische Courant'. Chris Doorenbos. werden genoodzaakt doordat ze van de straat werden opgepakt. Mogelijk kwam dat in een be perkt aantal gevallen voor, maar ik herinner me goed, dat o.a. mijn lichting (1928) in het najaar van 1944 door middel van plak katen werd opgeroepen. Men had vervolgens de - niet zo ge makkelijke - keus wel of niet voor de vijand te gaan werken. Onder de groep onderduikers, waartoe ik behoorde, bestond onbehagen jegens hen die zich voor de Arbeitseinsatz hadden opgegeven. Wellicht kan het ge dicht van Van Bergen beter in dit licht worden gezien. Overigens, van "heldendom" was überhaupt geen sprake, noch bij gravers noch bij onder duikers. Mij dunkt dat dat ware begrip op een relatief maar zéér kleine groep Nederlanders van toepassing was! Beekbergen F. H. Kat In het begin van deze maand is op de leeftijd van vierenzeventig jaar plotseling overleden de heer H. T. ten Have te Leeuwarden. Hommo Tonko ten Have was niet alleen een trouwe abonnee van onze krant, hij was ook een trouwe medewerker, die in een lange reeks van jaren voor 't Kleine Krantsje een groot aantal bijdragen schreef. Veel van die pennevruchten gingen over de Algemeene Friesche, waar hij zelf heeft gewerkt en over stad genoten, die eens zijn collega's waren - juist op de dag voor zijn overlijden planden wij nog een bijdrage van zijn hand in het nummer, dat nu voor ons ligt en dat handelt over kunst in het Burmaniahuis. Ook schreef de heer Ten Have een lange reeks artikelen over het naoorlogse Huizum in aansluiting op een serie artikelen over het vooroor logse Huizum van de hand van een andere abonnee. Dit Is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 17