'T KLEINE KRANTSJE KALVERDIJKJE GELIEFDE WANDELPLAATS VAN WELEER WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. pagina 3 voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. cüPim De foto van het landelijke laantje, die wij de vorige maand voor deze rubriek afdrukten, heeft onze lezers meer hoodbrekers gekost, dan wij hadden verwacht. Er kwamen weliswaar heel veel goede oplossingen bij ons binnen, maar daarnaast moesten wij ook enkele inzendingen uit de stapel opvissen, waarvan de inzenders op een dwaal spoor waren gebracht. Want, beste mensen, het was niet de Poppeweg en het was ook niet het oude Lekkumerdijkje, die wij hadden afgebeeld - onze plaat toonde ons een stuk van het vroeger zo mooie Kalverdijkje. Dit stukje bestaat nu nog steeds, maar intussen is er toch wel veel van z'n bekoring verloren gegaan - zo aardig als het vroeger was is het nu bij lange na niet meer. "Als je veertig jaar in het oosten van de stad hebt gewoond is dit zoekplaatje volgens mij geen probleem" schreef ons een wel zeer optimistische heer G.A. An- dringa uit Leeuwarden. "Daar wandelden wij vroeger altijd met de kinderen - het is de oude Poppeweg." "De zoekplaatjes van de laatste maanden zijn mij te moeilijk" gaf de heer Anno H. van der Veen uit Assen ronduit toe. "Als ik nu dit laantje zie met op het eind een molen, dan vraag ik mij af: is of was dit wel in Leeuwarden? Mag ik toch een gok doen, dan zeg ik 't is een foto van het Lekkumerdijkje van ver voor de oorlog." Nou, niet goed dus, helaas. De heer J. van der Wal te West terschelling daarentegen had het wel bij het rechte eind. "Als ik dat zo bekijk" schreef hij ons, "is dit de molen van de Cam- minghapolder. Wij wandelden dat veel om en gingen er wel langs als 't op 't Tolhuis kermis was." "Wat heb ik daar langs het Kal verdijkje als ommetje vaak ge wandeld" schreef ook de heer W. N. Hollenga te Leeuwarden en mevrouw T. A. Zandstra-Ja- ger te Sneek zei het zo: "Zon dagsavonds was dit voor de jon gelui een geliefd wandelpad, tenminste als het mooi weer was." "Bij die molen" aldus mevrouw Y. Siccama-Velsen te Amster dam "heb ik vaak staan kijken als er gemaald werd." LEEWADDES De heer Johan van Bergen te Heerenveen zei het - uiteraard - op sien Leewaddes. "A je fanaf richting Kaatslandsje en ut gemaaltsje (waar ik sufeul stiekelbeaskes fongen hè) bij de boerderij fan Poelsma (Ivo hiette de oudste seun) links af sloe gen, richting Groaningerstraat- weg, dan stonnen je al gauw oppe plek, waar disse foto maakt weze mut. Ik sien ut anne moalen fedderop. Flak foor die moalen liepen wij oe su faak rechtsaf naar de skiëtbaan om met un afrapte bal un lekker potsje te sjotten." "Het was hier een bekend Vrij- ershoekje" herinnerde de heer S. H. Bosma te Leeuwarden zich en soortgelijke herinneringen had de heer D. Beeksma, even eens uit Leeuwarden. "Voor de molen rechts liep een smal weg getje dat dood liep en waar het zomers vol lag met paartjes, vooral met mooi weer. In onze jongensjaren sprak men dan ook van het "Neukediekje". Die aan duiding was ons nog niet bekend - wat de heer Beeksma er pre cies mee bedoelt is ons ook niet duidelijk. PRETTIGE WANDELING "Dat was zo'n vijftig jaar geleden een prettige wandeling van de stad uit" berichtte ons de heer A. van Hespen te Grouw. "Men kon via de Groningerstraatweg weer stadwaarts gaan, maar ook - en dat was bij het Oud Tolhuis - door het land en langs de Lekku- merweg tenslotte huiswaarts gaan. Dat was de nieuwe Lekku- merweg. De oude Lekkumerweg herinner ik me nog slechts vaag. En dan: voor men van de stad uit op het Kalverdijkje kwam, had men de Poppeweg. Ter linkerzij de daarvan stond een wipmolen tje. Alles verdwenen; al meer dan vier decennia. Ging men van Leeuwarden uit de Gronin gerstraatweg op, dan zag men al gauw een mooi plekje ter rechter zijde met het huis "Blier Heme". Daar stond ik altijd even stil naar te kijken." Mevrouw Y. van der Kooi te Dor drecht bleek aan dit Kalverdijkje ook heel wat herinneringen te (Vervolg pag. 17)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 3