hellema 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 LEUKE HAPPENING Zeer geachte heer Schoustra, Mijn belangstelling werd getrok ken door een bericht op de front pagina van 't door u geredigeer de en alom bekende en gewaardeerde 't Kleine Krantje, nr. 517 Maart 1987. Ik was aangenaam verrast met deze mededeling. Nieuwsgierig naar verdere bijzonderheden heb ik mij gewend tot de afdeling Voorlichting van de Pronvicie en de Gemeente. Men wist van de kwestie af, zei men, maar men kon mij niet verder inlichten en wellicht wilde men dat niet. Het vervelende feit doet zich echter voor dat ik die bewuste dag, door verplichtingen elders, niet bij de plechtigheid aanwezig zal kunnen zijn. Maar gelukkig liet u weten dat TV camera's e.e.a. zullen gaan registreren. Maar u, als een goed en attent journalist, zal zeker in het eerst volgende nr. van 't Kleine Krantsje een uitgebreid verslag en voorzien van foto's voor uw rekening nemen. Ik hoop van harte dat het een leuke happe ning mag gaan worden. Ik groet u en de uwen, mede namens mijn geliefde echtgeno te, vanuit een besneeuwd Gie- kerk, waar het nog maar steeds geen lente wil worden, edoch wie weet zal het Woensdag over een week, wel het geval zijn. Uw toegenegen, Giekerk J. F. Popma U heeft het intussen op de voorpagina gezien: wij heb ben, als altijd, onze plicht verstaan. Red. 't KI. Kr. GRAVE At jim woensdag oek metgrave kom ik oek. Emmen L. Bolt ïnformeerd. Hebt u misschien connecties met de heren Wiegel en Te Loo? Maar onze afspraken met de Over heid golden het opnieuw gra ven van een gracht, niet het dempen van een gracht! Red. 't KI. Kr. 1 APRIL Als ze met de Tweebaksmarkt beginnen kom ik maar niet. Mooi 1 april. toch met rasse schreden terug komt op deze vernielzucht. Assen Anno H. v. d. Veen TAART Een abonnee uit Leeuwarden vond onze berichtgeving over het openleggen van de Twee- baksmarktgracht zo geslaagd, dat hij meende ons een taart te moeten aanbieden - zelf ge- Terschelling J. v. d. Wal PRIMA Prima 1 april grap! Eelde P. Wiersma LEUK Heel leuk, het opnieuw graven van de grachten in ons oude Leeuwarden! Ik vind het een kostelijke 1 aprilgrap. Maar als ik die foto zo zie op de voorpagina van het vorige Kleine Krantsje dan kan ik niet anders zeggen, dan dat het vroeger toch zo mooi was en waarom zou dat niet meer passen in deze tijd? Onherstelbaar zijn de vernielin gen geweest in Leeuwarden en niet alleen daar - ook in Assen, waar ik nu dertig jaar woon, is het van het zelfde laken een pak geweest. Nu heb ik de indruk, dat men maakt, want hij is vroeger ban ketbakker geweest. Argwanend als we op bepaalde dagen in het jaar moeten zijn dachten we eerst, dat die taart mogelijk zaagmeel of iets dergelijks kon bevatten, maar dat bleek toch niet het geval te zijn - het was een onvervalste, overheerlijke taart. De lekkernij werd trou wens al vóór de grote dag van de grachtopenlegging bij ons thuisbezorgd. Ook op deze plaats nog eens een woord van hartelijke dank voor deze spon tane reactie! Red. 't Kleine Krantsje DE EEWAL In het stukje van de heer J. P. Kuhlmann Azn. in 't Kleine Krantsje nummer 517 over de Eewal schreef hij over de dikke glazen platen in het trottoir bo ven de kelders ter plaatse. Deze kelders waren o.a. aanwezig bij het gebouw van de Raad van Arbeid, die vroeger op de Eewal gevestigd was. Ik ben daarin geweest vlak voor de laatste oorlog. De kelders werden toen ingericht als Ar chiefruimte en voorzien van sta len deuren en luiken. Deze wa ren door mij gemaakt bij de Firma Mohrmann en ik mocht ze ook zelf monteren. Ze waren voorzien van rubber sluitbanden en zware knevels. Men verwachtte toentertijd toch wel het een en ander, want ik heb in die tijd vele van dat soort constructies, met gasafsluiting, gemaakt en deze waren be stemd voor allerlei openbare in stanties. Deze kelder bestond in hoofd zaak uit twee zware gemetselde gewelven met een doorgang verbonden. De eindmuur bleek tevens de oude walmuur van de voormalige'gracht te zijn. Duide lijk zichtbaar waren een deur en een raampje. Deze waren bij de jammerlijke demping van de gracht dicht gemaakt. Op een oude prent waarop de Eewalgracht staat afgebeeld kan men de vroegere situatie zien, compleet met onderwal net als Op de Kelders - Vergane Glorie. Ik weet niet of de kelders nog aanwezig zijn of ook zijn volge- Makelaardij finds 1898 stort. Misschien is er iemand die er nog meer van weet? Leeuwarden G. Brinck De kelders onder de Ee wal zijn, voor zover wij weten, nog wel aanwezig. Bij het pand, waarin tot voor kort het restaurant La Spunta zat is dat zeker nog het geval. Red. 't KI.Kr. VLIEGTUIGSPEL Enigetijd geleden werden er een groot aantal kinderspelen be schreven waarvan de meeste nooit meer worden beoefend. Een spel (of activiteit) die ik bij de opsomming heb gemist was, omstreeks 1928, het onderne men van lange vliegreizen - nou ja "lange" - met eigengemaakte vliegtuigen en misschien ook wel met in de speelgoedwinkel (Vervolg pag. 17) GOED GEÏNFORMEERD Geachte heer Schoustra, Van harte juich ik het plan toe dat de gracht tussen de Tuinen en de Weaze wordt hergraven en in oude luister wordt hersteld. Verder heb ik zo eens hier en daar geïnformeerd en mij werd van bevoegde zijde medege deeld dat de kosten van dit pro ject gedragen zullen worden door de abonnees en de "mede lezers" van het Kleine Krantsje. Ook vernam ik dat het werk ge reed zal zijn en opgeleverd wordt in de zomer van het jaar 1989. In bijzijn van B en W van Leeu warden en de Commissaris der Koningin wordt dit hernieuwde stuk gracht ingewijd terwijl de Redacteur van 't Kleine Krantsje bij de Tuinen een koene duik zal nemen in het dan nog schone water van de gracht en met de schoolslag kalm aan door de gracht naar de Weaze zal zwemmen. Daar wordt hij dan feestelijk met een reddingshaak uit het water opgevist. Naar ik hoop ben ik goed ingelicht! Grouw A.M. van Hespen U bent verrassend goed ge- Op deze mooie tekening van de vroegere Eewal is duidelijk te zien, dat er aan de zuidzijde allemaal kelders zijn geweest. De ingangen vervielen uiteraard, toch de gracht werd gedempt.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4