DE BLUNDER MET DE STADSGRACHTEN 'T KLEINE KRANTSJE PIET HITMAN HALVE EEUW OP PLANKEN OUDSTE ABONNEE KLEINE KRANTSJE OVERLEDEN HONDERD EN TWEE De vorige maand hebben wij in ons Kleine Krantsje bericht over de plannen de in 1894 gedempte stadsgracht tussen de Tuinen en de Weaze opnieuw te graven om daarmee een uniek stukje stads- schoon in ere te herstellen. Het grootse werk zou beginnen met een wedstrijdje tussen de Commissaris der Koningin, Hans Wiegel en de burgemeester van Leeuwarden, John te Loo, die met hand kracht de eerste halve kuub grond zouden verwijderen - draglines zouden daarna het verdere werk verrichten. In de muur van het Provinciehuis zou een koperen gedenkplaat worden aangebracht met de naam van de winnaar van het wedstrijdje, Wiegel dus of Te Loo; de eerste, die zijn halve kuub zou verwijderen. Het spectacu laire werk, dat deze week woensdag voor drie weken een aanvang zou nemen trok honderden belangstellenden, die de heren Wiegel en Te Loo graag in actie wilden zien, uitgedost als heuse polderjon gens en spittend of het leven er van af hing. Maar. al die honderden wachtten tevergeefs! Uit niets bleek, dat het karwei klokslag negen uur zou beginnen. Want wat was het geval? Door een onvoorstelbare vergissing, waarschijnlijk het gevolg van een communicatiestoornis tussen het Provincie- en het Gemeentehuis, werd die dag niet begonnen met het openleggen van de Tweebaks markt, maar, het is haast niet te geloven, met het dempen van de gracht langs de Kelders tussen de Brol en de Korfmakerspijp. 't Kleine Krantsje was er tijdig bij om deze werkelijk onbegrijpelijke blunder te vereeuwigen - op de voorpagina zien we die dichtge gooide Keldersgracht. De fout is natuurlijk intussen hersteld en wel zo grondig, dat er nu van het tijdelijk dichtgooien helemaal niets meer is te zien. Maar het laat zich denken, dat op de burelen van het Stadhuis en het Provinciehuis het laatste woord over deze op zienbarende affaire nog niet gesproken is. fttCpiMk VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 Op 1 mei zal de goochelaar Piet Hitman precies een halve eeuw op de planken staan. Het was op een 1 mei-viering van de A.J.C. in Oude Leije dat Piet Hitman voor een gage van welgeteld drie guldens zijn eerste optreden had. Hij was toen vijftien jaar oud. Geboren als een echte Bildtker in Sint Annaparochie zou hij later in Leeuwarden gaan wonen om hier een bekende goochelaar te worden. Vaak trad hij alleen op, maar vaak deed hij dat ook in gezelschapsverband - ik denk hier bijvoorbeeld aan het Gezelschap van de familie Westra uit Stiens. Hij heeft de tijd nog meege maakt, dat iedere vereniging 's winters een denderende feesta vond had. Eerst bezocht hij die feesten op de fiets, later reed hij met iemand mee en tenslotte kwam hij er met de eigen auto. VEEL FACETTEN Het goochelen kent vele facet ten. Piet Hitman is op de eerste plaats vingervlug, wat men in onze kringen manipulator noemt. En dan de vele toeren met diverse apparaten, deels zelf gemaakt, omdat hij in zijn jeugd voor timmerman leerde, en deels gekocht bij de in het binnen- en buitenland bekende fabrikanten van goochelappara- tuur. Ik leerde Piet Hitman op een ongewone manier kennen. Be gon zelf in 1940 en vertoonde mijn eerste bescheiden trucks altijd aan onze bediende Rinze de Vries. De vrachtrijder De Vries van Sint Annaparochie kwam eens binnen, bleef kijken, en zei toen dat er in St. Anna ook een goochelaar woonde. Ik schreef hem daarna en maakte tenslotte een afspraak met Piet Hitman in een cafétaria op de Nieuwestad. Het was toen september 1940 en ik was toen al verbaasd over zijn vingervlugheid. Later zou ik Piet Hitman nog vaak zien op amateuravonden bij Spoorzicht van Sipke Castelein en jaren waren wij lid van de Friese afde ling van de Nederlandse Bond van Goochelaars. Piet goochelt niet meer zo veel op het toneel, omdat de gezond heid het wel eens laat afweten. Hij bezoekt nog altijd trouw de goochelcongressen in binnen- en buitenland en wanneer jong talent bij hem komt voor advies, dan helpt hij ze verder. Zo heeft hij sedert enige tijd onze jeugdi ge stadgenoot Erwin Brouwer opgeleid met resultaat dat Erwin Brouwer vorig jaar Nederlands Jeugdkampioen Goochelen 1986 mocht worden. Theo van der Geest, Clown Enri co, en meer, hebben bij hem de eerste stappen geleerd op het wankele en moeilijke pad van de goochelkunst. Piet Hit man is lid van de afdeling Alk maar van de Nederlandse Magi sche Unie en ere-lid van de Israëlie Society for Promting the Art of Magie. Een uitnodiging om ook in Israël zijn kunst te vertonen is er al, maar de gezondheidstoestand moet nog even verbeteren. Wij wensen hem het allerbeste toe, feliciteren hem met zijn vijf tigjarig jubileum en wensen hem nog veel goochelgenot toe. Vele goochelaars hadden eigen mun ten en bankbiljetten met hun beeltenis. Daarom deze keer geen foto, maar een bankbiljet met zijn portret, dat uiteraard niet voor betalingen maar alleen als reclame gebruikt wordt. Leeuwarden Historisch Variété Archief Ritsko van Vliet senior Met het overlijden op de leeftijd van honderd en twee jaar van mevrouw H. Wiersma-Hofstra te Leeuwarden is - naar wij mogen aannemen - de oudste abonnee van 't Kleine Krantsje heenge gaan. Mevrouw Wiersma, die in vroeger jaren samen met haar man een garagebedrijf, annex verhuurinrichting in de Schrans heeft geëxploiteerd, was een abonnee-van-het-eerste-uur, die het geschrevene in onze krant altijd met de grootste interesse heeft gevolgd. Tot voor kort, toen ze al over de honderd was, belde ze ons re gelmatig op om artikelen in 't Kleine Krantsje van commentaar te voorzien - wanneer zij zich niet met het geschrevene kon verenigen kwam zij daar rond voor uit. Een aantal jaren geleden was oud notaris J. L. van Sloterdijck te Stiens onze oudste abonnee. Ook hij was al over de honderd toen hij onze krant nog steeds met veel belangstelling las. Zo hadden ze de stadsgracht bij de Tweebaksmarkt moeten opengooien. Maar helaas. amsterdam 25 april 1968 secretaris president

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 5