'T KLEINE KJKTSJE OUDE KAPPERSZAAK SLOOT DE DEUR F. POPMA Lzn RIJBEWIJS UIT VROEGER TIJD WOON- en ^EDRIJFSMAKELAARDIJ alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* WÈmmÈÊÊMËÈÊËÈÊÊÊÈ. (Vervolg van pag. 4) hoewel we er geen spijt van hebben, dat we dit hebben ge daan, zijn we in feite toch wel wat teleurgesteld naar Amster dam teruggekeerd. O, o, o, wat is er veel veranderd in de stad en wat is er, het spijt ons dat we het moeten zeggen, veel verknoeid in ons oude Leeu warden. Eerst gingen we naar de buurt van Tulpenburg, waar mijn vrouw in haar jonge jaren heeft gewoond en dat werd de eerste desillusie van deze dag: er bleek, behalve een lelijk afgeta kelde Romkeslaan, helemaal niets meer van over te zijn, be halve dan een kale troep. Vervolgens wandelden wij naar de buurt van mijn jeugd, de Landbuurt, waar nu ook wel WllmmmmmmWm ÜHË® weer keurige huizen bleken te staan, maar waar wij toch ook niets meer van vroeger hebben teruggevonden. En zo ging het eigenlijk deze hele dag: van het oude ver trouwde Leeuwarden bleek niets meer overeind te staan. Begrijpelijk misschien, omdat vooral die oude buurten zullen zijn verkrot, maar toch wel jam mer, vonden wij. En dan die wanstaltige nieuw bouw op sommige plaatsen! Dat vreselijke grote gebouw op de plaats van het mooie hotel Amicitia, dat ontsierende ge vaarte, dat ze bij de Harmonie hebben gebouwd, naast de al even lelijke uitbreiding van het Justitiegebouw. Erg ook, dat ze het Vliet heb ben gedempt, dat de aardige buurt van de Boterhoek hele maal verdwenen is en wat za gen we op de Nieuweburen? Een foeilelijke gevelwand op de plaats waar vroeger een rijtje heel aardige woningen stond. Voorbijgangers vertelden ons, dat dit nu het gebouw is van de Leeuwarder Courant - schande, dat zelfs zo'n bedrijf de stad op deze wijze heeft ontsierd. Ook de winkels vielen ons te gen (veel patsboemzaken in het centrum) maar die ontwik keling, zullen we maar denken, zie je in misschien wel elke Ne derlandse stad. Er blijft ons weinig over, zo hebben we bedacht, dan te te ren op de herinnering aan het oude Leeuwarden, zoals het vroeger was. Deze hartekreet moest ons toch even uit de pen en we hopen, dat ons Kleine Krantsje er in zijn kolommen een plaatsje voor heeft. Amsterdam J. Boersma (vervolg op pag. 3) zwaaide de scepter van 1940 tot 1968, het jaar waarin hij overleed. Zijn zoon, weer een Johannes Ettema, nam de zaak over, maar hij stierf in 1981, vijf en dertig jaar oud. In het pand Groot Schavernek 13 heb ik bijna twintig jaar ge woond. Wanneer we 's avonds in bed lagen dreunde de dans muziek ons in de oren: bene den gaf Boonstra (Van der Boom? Red.) les aan danslusti- ge paren. Op de foto kun je achter de paaltjes (die ik nooit gekend heb) de deurtjes van de bier kelder zien. Het huisnummer 15 is, zolang als ik me kan her inneren, bewoond geweest door de familie Reen. Vanaf 1968 woon ik in het zui den van het land. Mijn man en ik genieten alle keren weer van 't Kleine Krantsje. Heel vaak heb ik de oplossing van het "zoekplaatje" goed, maar de uitslag stuur ik bijna nooit op. Deze keer maak ik een uitzon dering. Tenslotte wens ik U sukses met Uw blad." Tot zover mevrouw Hulscher- Ettema. En dan nu de winnares van het uitgeloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, ach ja, zo was het. Dat werd mevrouw Zijl stra, Groningerstraatweg 181 te Leeuwarden. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN ■PL pagina 10 *vele referenties. Er is een eind gekomen aan het bestaan van de oude kapperszaak van Visser aan de Nieuweburen: deze maand hebben de klanten er voor het laatst hun hoofd ter behandeling kunnen aanbieden. De heer Jaap Visser (66) heeft een streep onder zijn loopbaan als dames- en herenkapper gezet. Maar het toneelkappen blijft hij ook in de toekomst nog wel doen; niet met het pand aan de Nieuweburen als uitvalsbasis, maar vanuit zijn nieuwe woning aan de Leeuwerikstraat, vlak bij het Europaplein. Zevenentachtig jaar is er in het Nieuweburenpand een kapperszaak geweest. Het was in 1900, dat Johan Christiaan Okel zich hier als barbier en winkelier in sigaren vestigde. Hij bleef er elf jaar en toen kwam er een Johannes Jeelof als kapper in. Die vertrok in 1919 om in het verre Middelburg een zaak te vestigen. Opvolger van Jeelof werd de heer Boeij Visser, die in 1913 voor zich zelf als kapper in Workum begonnen was. Achtenzestig jaar heeft de "Visserstraditie" dus geduurd, want Boeij vond een opvolger in zijn zoon Jakob, die dan nu de kappers schaar voorgoed in de la heeft gelegd. 'We hebben er altijd met plezier gewerkt en gewoond" zei hij ons, "maar nu is deze periode voorbij, onherroepelijk. Van een van onze abonnees, de heer A. Spieksma te Heeren veen, ontvingen wij een drietal rijbewijzen, die in vroeger tijd zijn grootvader de bevoegdheid gaven een motorrijtuig te be sturen. Die grootvader was de heer Mentje Ferwerda van het café op de hoek van de Weaze en de Nieuweweg en bij zijn tijdgenoten alom als 'Mintsje' bekend. Uit deze oude certificaten, respectievelijk van 1923, 1927 en 1930, blijkt ons. dat de aanduiding Rijbewijsaanvankelijk nog niet bestond. De beide eerste uitgegeven bevoegdheden worden 'Nummerbewijs' genoemd en hadden in feite dus be trekking op het voertuig, dat werd bestuurd. Het bewijs van 1923 draagt als volgnummer 6088 en dat van vier jaar later 12049, waaruit mag blijken, dat het aantal voer tuigen intussen aardig was gegroeid. Intussen vragen we ons af of het Nummerbewijs van die eer ste jaren wel als een rijbewijs kon worden beschouwd - was het afleggen van een rijexamen met daaraan als bekroning verbonden een rijbewijs toen al vereist? In 1932 zal dat zeker wel het geval zijn geweest en het is ook op dat biljet 'Rijbewijs A', dat er is toegevoegd ,,voor het besturen van motorrijtuigen op meer dan twee wielen. Wat we nu als hoogst eigenaardig moeten beschouwen is het voorkomen op de achterzijde van het officiële rijbewijs uit 1932 van een advertentie, voor het sluiten van een verzeke ring! Dat zou nu natuurlijk ondenkbaar zijn. De advertentie is afgedrukt onder het portret van de houder van het bewijs en omdat zovelen Mentje Ferwerda hebben gekend, drukken we zijn pasfoto hier nog graag even bij af.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 10