J&u det m-a. ühellema 'T KLEINE KRANT5JE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 BILJARTZAAL Mijn vader is in vroeger jaren lange tijd lid geweest van de Friesche Biljart Club aan het Ruiterskwartier. Hij leeft nu niet meer, maar ik herinner me, dat hij, toen wij nog klein waren, dikwijls vertelde van biljartwed strijden of biljartlessen in een gebouw aan de Haniasteeg. Ik heb me later vaak afge vraagd of dat gebouw in de Haniasteeg en de Friesche Bil jart Club één en dezelfde on derneming zijn geweest. Had die Friesche Club misschien een in- of uitgang in de Hania- Tjibbe Terpstra: Professeur de Billard. steeg, waardoor het misver stand kan zijn ontstaan? Is er iemand van de lezers van 't Kleine Krantsje, die daar meer van weet? Leeuwarden S. Hoekstra De biljartzaal in de Hania steeg, die u zonder twijfel bedoelt, heeft niets te ma ken gehad met de Friesche Club. Het is de biljartzaal van Tjibbe Terpstra ge weest, een 'Professeur de Billard'. die daar lessen gaf. MIEUONAIRS Un oud mantsje, en frouwtsje gongen avens op bed, op 't nachtkasje, twee bakjes met tannen, it mantsje keek syn frouwtsje us an en streek har over de rimpelige hannen. Hy sei: "al mear as fieftig jaar, binne wy gelukkig met syn beiden, en loof it mar as ik it seg, foor 'n mieljoen wik nog niet skeide. Dat weet ik toch, sei toen it frouwtsje, mar jonge, do bist ok niet te koop al boaden se my oek yn mieljoen, en dat is toch un hele hoop. So laggen se avens met sien beiden, yn de avens van it leeven, twee mensen die an elkander, al so riekelijk feul hadden geeven. Se seiden tegelyk "Nou weltrusten hor," en hy gaf har yn tuutsje, krekt as froeger, en toen, fluusterde hy" is de deur wel op 't slot? want hier leit sowat foor twee mieljoen" Liwadden Piet de Boer (Un kleine fariaasje yn 't Liwadders overzet fan un yn Hollands skreeven gedichtsje) Dat heeft hij daar negen jaar gedaan, tot 1913, toen hij naar zijn geboorteplaats Ferwerd terugkeerde om la ter naar Den Haag te gaan, waar hij een Academie de Billard vestigde. Tjibbe Terpstra was de zoon van een herbergier, die geboren was in 1855. Hij ontpopte zich al jong als een biljarter van formaat. Wie hem uit daagde mocht 'gewoon spelen. Tjibbe speelde dan wel met één hand en dan nog won hij het tien van de tien keer. Red. 't KI. Kr. JACOB FRANKEN Op de pagina "Om nooit te ver geten" in 't aprilnummer van 't Kleine Krantsje stond bij de fa milie De Vries uit de Veestraat de vader van mevrouw De Vries, de heer Franken, die bij hen in woonde, niet vermeld. Meneer Franken was een stati ge, zeer vriendelijke, grijze heer, geliefd in de buurt en hij werd door allen met respect behan deld. Toen hij al weg was hoorde men, dat hij Italiaans Ereburger was en dat hij niet weg had be hoeven te gaan. Van hem hebben we nooit weer iets gehoord. Leeuwarden J. de Vries (voorheen Koeplein 31 Heel veel Joodse gezinnen in Leeuwarden hadden in het begin van de oorlog in wonende familie- of niet-fa- milieleden. Bij het vermel den van de enkele omgekomen gezinnen op de speciale pagina in het vori ge Kleine Krantsje hebben wij eventuele inwonenden opzettelijk niet vermeld. De vader van mevrouw De Vries, de heer Jacob Fran ken, geboren in 1870, is op 19 november 1942 in Auschwitz om het leven ge komen. Red. 't KI. Kr. VEEL FOUTEN Het artikeltje in het meinummer van 't Kleine Krantsje over de vele fouten op het nieuwe Joodse monument in Leeuwar den heeft mij zeer getroffen. U hebt dat zelf niet met zoveel woorden gezegd, maar dat wil ik wel doen: ik vind het een schandalige zaak, dat die fou ten gewoon op het monument zijn blijven staan. Leeuwarden op zijn Janboerefluitjes1 Leeuwarden LEEUW(E)RIKSTRAAT In myn jongenstyd kwam ik nog al gaurus in 'e meubelmakers werkplaats van myn oom An- dries in 'e Singelstraat. Op 'n middag must de jongste knecht 'n steltsie nije stoelen aflevere by n bewoaner fan 'e Leeuwe- rikstraat en doe ontspon der sich tussen Oom, un oudere knecht en mij-op-'e-achtergrond un gesprekje over hoe 't je de naam fan dy straat nou einge- luk skryve musten: al of nieet met dy "e" derin. Oom - en dy waar nogal precies met syn skryven, krekt as met syn werk owrigus - sei: "De "e" moet erin". De knecht twyfelde en ik sette de pas der even in en gong kyken. Nou, an 'e kant fan 'e Jelsu- merstraat ston: "Leeuwerik straat", mar an'e andere kant, dy naar de Troelstraweg, ston, op krekt sü'n officieel bordtsje: "Leeuwrikstraat". Waarfan rapport bij Oom An- dries. Wij musten der metelkan der wel eefkes om gnyze. Sü ut nog soa weze? Westerbork L. Monderman Nee, het is nou niet meer su. Het is nou allemaal Leeuwerikstraat wat de klok slaat, su't het hoord dus. We hewwe froeger krek sun situwaasje had met de Druifstreek. Die straat hiette op het ene bodsje Druif streek en op het andere bodsje, dettig meter vedder, Druifsstreek. De een of an dere druif mut daar dus oek es een fout met maakt hew we. Red. 't KI. Kr. HOEMPA Er zijn zo voor en na al heel wat foto's van vroegere stads- typen in ons mooie Kleine Krantsje verschenen. Maar een foto van Hoempa heb ik nog nooit gezien. De redactie weet toch wel wie Hoempa was? Hoempa was een muzikant met een accordeon en bellen aan zijn hoed en bellen aan zijn be nen. Hij was een prachtige ech te ouwe Leeuwarder figuur, daarom verbaast, het me zo hem nog nooit in 't Kleine Krantsje te hebben ontmoet. Amsterdam G. de Jong KI Makelaardij alnda 1896 'Hoempa', die officieel De Merode heette, Is al ver scheidene malen terloops in 't Kleine Krantsje ter sprake gebracht. Maar helaas, wij beschikken niet over een foto van hem. En we betwij felen ook of er wel een foto van Hoempa bestaat. Red. t KI. Kr. TEGENGEVALLEN In 1938 zijn wij vanuit Leeuwar den naar Amsterdam "geëmi greerd" en we wonen hier nu dus alweer precies vijftig jaar. Kort na de oorlog zijn we nog een paar maal in Leeuwarden terug geweest, maar daarna nooit meer. Door overdrukke werkzaamheden en andere bij zondere omstandigheden kwam het er maar nooit van, hoewel de belangstelling altijd wel is blijven uitgaan naar onze geboortegrond. Dankzij ons on volprezen Kleine Krantsje kwa men wij wel op de hoogte van bepaalde veranderingen in de stad, maar het totale beeld bleef natuurlijk vaag en eigen lijk hadden wij er geen idee meer van hoe de stad er nu uit zou zien. Een paar weken geleden zijn we dan toch eens op de trein gestapt om voor een dagje naar Leeuwarden te gaan en (Vervolg op pag. 10) ff m 't H. Zijlstra De stad Leeuwarden: niet allemaal even mooi.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4