KOOS DIE KON GULE OP SIEN HARMONIKA DENKEND AAN VROEGER pagina 6 Al wat oudere Leeuwarders, ietwat op de hoogte van de atle tiek in Leeuwarden in vooroorlogse jaren, zullen zich de namen herinneren van lokale sterren als Gradus Castelein en Jaap Walstra, die als lopers op de lange afstand uitblonken. Vooral Gradus Castelein was heel erg succesvol in die tijd, terwijl Jaap Walstra als jong atleet nog in opkomst was. Maar er was in die jaren nóg een atleet, die dikwijls in de prijzen kwam en dat was ook een lid van de atletiekvereniging Vitesse, die altijd onder de naam Jaap Brouwer in de kranten kwam. Jaap Brouwer woonde in de Weerklank en wel in de Hulstbuurt en in het Adresboek van Leeuwarden van 1939 werd hij expediteur genoemd. Hij was getrouwd met een Neeltje Zwerver, wier officiële voor naam Naenske was. Of het echtpaar kinderen had is ons niet bekend. Na het oorlogsjaar 1942 liet Jaap Brouwer zich niet meer op de atletiekbanen in en buiten Leeuwarden zien en pas na de bevrijding werd het duidelijk, waarom eigenlijk niet. Toen immers bleek, dat Jaap Brouwer in werkelijkheid niet zo heette, maar dat zijn eigenlijke naam Jacob Valk was ge weest. En.dat hij als jood in Duitse handen gevallen was en op de 25e juni 1942 in het beruchte kamp Mauthausen was ver moord. Hij was toen bijna vierendertig jaar oud, want hij was geboren op de achtste augustus 1908. Altijd is het voor ons een mysterie gebleven, waarom de spor tieve Jaap zich Brouwer noemde en niet Valk, terwijl het even eens raadselachtig moest worden genoemd, dat hij in het vooroorlogse adresboek ook als Brouwer en niet als Valk werd opgevoerd. Zijn er lezers van 't Kleine Krantsje in staat dit raadsel uit de wereld te helpen? Hoe zat het met Jaap Valk, alias Jaap Brouwer nu eigenlijk precies Op de foto hierboven, die in 1936 in het blad Fen Fryske Groun heeft gestaan, zien we de atleet met de jonge Jaap Walstra, nadat zij aan atletiekwedstrijden in Drachten hadden meegedaan. ,,De loop over 400 meter", aldus het onder schrift, ,,werd gewonnen door J. Brouwer van Vitesse in 56 seconden, terwijl J. Walstra op de 1500 meter als eerste in vier minuten en eenendertig seconden de finish passeerde. llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll Liep ik naar skoal dan kwam ik langs Koos. Met mooi weer sat - ie altied oppe durpel, met sien rug teugen de deurkesien en de deur half open, soadat sien moeke'm un bitsje inne gaten houwe kon. Want Koos liep wel's fut, achter de mesiek an en dan kon-ie later de weg naar huus niet terug fiene. Want Koos was un bitsje an ders dan wij, sa'k mar sêgge. Hij hoefde oek nooit naar skoal, kon seker niet goed lere. Mar wat Koos wél kon, dat was mondorgel speule. En dan niet op su'n gewoan mondorgelsje, nee hoor, op un échte kroma- tiese, Met sun skuufke en knopke d'r an, soadat je oek de halve toanen speule konnen. HATSTIKKE MOEILUK Nou da's hatstikke moeiluk hoor. Mar Koos kon't en hoe! Koos was heiendal mesiek en speulde alles wat-ie hoorde. Hij leerde en speulde met ut skel- viskoor, ut orgel, Ouwe Hatte of Hoempa. Fooral toen deze bij sien harmonika oek nog un trommel op sien rug had en un groate hoed op met beltsjes d'r an en oek nog anne futen. Dan was ut feest foor Koos en mar al te faak speulde Hoempa un nummerke ekstra foor'm. Der hevwe nog's skik om had met mekaar. Want Hoempa speulde wel's stiekem deur de buurt as ut thuus un bitsje krap sat. Mar dat mocht niet, want der mus ten je permisje foor hevwe want as de pliesje je snapte kregen je un bon en dat was duurder dan de ferdiensten. Dat was dan altied un bitsje un senuwachteg gedoe en uutkie- ken blazen. Mar och, faak was d'r wel één die dan's waar- skouwde. Soa oek die mid dag... Koos, sien moeke en ikke stonnen te luusteren, toen Hoempa oppe hoeke fan'e Le liestraat ston te speulen in fol ornaat. Ineens riep'r één: "Pliesje in sicht!" Hoempa skoat op un draf ut Panbakkers- poartsje in, mar kon inne gau- wegheid niet ut touw fan ut trommelsje fan sien hak loskrij- je en nog lang hoorde je in ut Panwerk ut: "poem-rinkel, poemrinkel poemrinkel..." In middels was pliesje Visser al bij ons ankommen en sei, soa langs sien neus weg: "Wat su die Hoempa toch wel mankere, seker last fan poem-poem stuupkes." En met un knipoog je en'e hannen oppe rug stapte hij fedderop... Nou, wij met me kaar, oek un bitsje opgelucht, lache fansels, dat begriepe jou wel. OPENE MONHOEKEN Mar lache was'r niet bij as Koos niet speule kon of mocht, omdat-ie sere en opene mon- hoeken had fan ut speulen. Dan sat-ie met witte sinksalf oppe sere plekken wrokkug te niksen en was er oek gien praat bij. Dat kon je niks met'm beginne en kon je'm mar beter met rust late. Mar as ut dan un weekje later weer over was, sat-ie weer achter mekaar te blazen. Koos en ikke, wij hadden un échte friendin. Dat was tante Syt. Onze moaie tante met'r friendelukke lach. Trouwes héél de buurt hield fan'r; want se was lief en goedlachs foor ie dereen. En toch had tante Syt ut niet makkeluk. Want se was mank en kon heel moeiluk lope. Derom had se un fiets met drie wielen en un wat kot tere trapper. Dizze fiets nou mochten Koos in ikke één keer inne week skoanmake en poet- se met brasso. En assie dan héél mooi glom, kregen wij elk un botsen en die mochten we dan fersnoepe in ut snoepwin- kelsje fan Dek, oppe hoeke fan ut Pieterseliewalsje. Dan had den wij un puutsje met fan-alles mar altied was'r un kleurbal bij. Der sabbelden we dan op as wij naar huus terug liepen en dan soa nou en dan's kieke of'r al un andere kleur op kwam. Toen tante Syt op un goeie dag wat geskarrel kreeg met un jongkerel uut'e Skrans leefde iedereen met. Dat he'je soa in su'n buurt. Se fonnen ut alle gaar mar fijn foor tante Syt. Mar na un week kwam ut fer- haal dat Hannes fan Klaske fan Ate, die frijer wel kon en ut must nou niet bepaald su'n goeie weze. Folges Hannes was ut un groate lapswaans, un luie opfreter en hij had wel's faker wat anne han had. Se musten 'm mar goed inne ga ten houwe. En fanaf die tied sag de buurt een en ander met wat wantrouwen an. Trouwes, - soa he'je dat dan, - er kwam- men na ferloop fan tied nog meer ferhalen los. De een wist dit en un ander weer dat. Al leen tante Syt wist en hoorde skienluk niks, want die bleef even friendluk en goedlachs. Mar ja hoor, toen ineens kwam dan toch de klap! Syt d'r frijer was'r fandeur met hur laatste spaargeld. Dat had se urn, in goed fertrouwen, metgeven omdat-ie, soegenaamd, inne Skrans un bloemewinkel over- nimme kon en dan suden se trouwe... Nou, alles weg, frijer, geld, dromen en félangens. Al les stuk en kapot en tante Syt oek. Se kwam niet meer uut huus, wu niet meer naar hur werk, wu eigenluk heiendal niks meer. En dat alles deur su'n lamstraal fan'n fent. De buurt was woest en de manskerels swoeren dat as se die fent nog's inne hannen kregen... Mar foor die arme tante Syt brocht suks gien oplossing en oek d'r beide ouders wisten niet meer hoe se der met an musten. Stonnen oek machte- loas in hun ferdriet om hun dochter. UT ALLERERGSTE En toen kwam ut allerergste. Toen ik, op un morren, naar skoal su, stonnen oppe hoeke fan ons straatsje un groepke meensen druk met mekaar te praten. Je kon dudeluk sien dat'r wat an'e han was. 't Was buurfrouw Hoekstra die mie fer- telde dat se de fiets fan tante Syt bij de Ee fonnen hadden en (Vervolg op pag. 9)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 6