ar oen LUIFELTEKSTEN UUT VROEGER TIED 'TKLEIHE KEANTSJE VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 'mx&amit w «md Op deze foto zien we de derde klas van School 14A in 1933 of 1934. Het tvas de klas van Juf Dorenstouter. We beginnen bij de rij op de voorgrond en we gaan van voor naar achteren. Saartje de Wit en Mar ten Sijtsema, Puck Woldendorp en Jopie Faber, een onbekende en Jaap Leemburg en verder nog vier onbekenden. Op de middelste rij: Hennie Nieuwland en een onbekende, Grietje Nijhof en Rosalie Men- dels, Gretha Velleman en een Peter, Thea Gemster en een Doeke, Reimer Weistra en een onbekende, Jan Vos en Corn. v. d. Brink. Ten slotte op de verste rij: Piet Postma en een Frits, een onbekende en Jo- pie van der Meuten, Tiny Smits en Fokke Ferwerda, Teunis Berndes en Cor Knuist, Nel Sijses en Jan de Bruin, Feppie de Haan en meisje Van Buuren. De foto werd ons toegestuurd door onze abonnee, de heer M. W. Sijtsema te Baarle Nassau. "Ik doe dat vooral" zo schreef hij ons, "vanwege mijn Joodse oud-klasgenoten. Ik heb nog vaak aan hen gedacht. Ongelooflijk, dat zij en tallozen met hen, zo meedogenloos zijn vermoord. Als je naar hen kijkt op deze foto gaan de rillingen door je heen. Toen waren ze nog onbezorgd en blij. En hopelijk na hun lijden ook weer". Advetensjes inne krant, dat je daar en daar su lekker ete kanne - die komme in dizze tied gere geld voor. In vroeger jaren is dat wel even andes weest; toen er nog gien kranten waren kon het gewoan nog niet. toen se der krek waren prakkezeerden dé kasteleins er nog niet over er gebruuk van te maken. Tóch hewwe se in vroeger eeu wen wel degeluk an reclame deen en dat gebeurde dan deur middel vanne uuthangborden Altied in dichtvorm wudde daar dan op vermeld, hoe anlokkelijk het waar er naar binnen te gaan en hoe stom je eiluk waren om dat niet te doen - dat lazen ye dan tussen de regels deur. Een kleine coljectie van sukke teksten vanne Leeuwadder ho reca is toevallig niet tot stof ve- gaan ent liekt mie de moeite weerd nog es na te gaan, waar't je vroeger in disse stad weze musten voor een goed glas wien of een lekker potsje bier. Bij een herberg oppe Grachswal stond de kreet: "Hier verkoopt men brabantse kanten fijn(thee. bottelbier en goede wijn". Een herberg anne Groeneweg sei het su: "Hier hebt gij voor een billigen prijs/Borstwater, jenever en anijs"-en dat borstwater mut dan een bepaald soort sterke drank weest hewwe. In de Rooie Roos, aldus een ander bord, "verkoopt men wijn en bier/Tot yder lust en sijn plai- sier", mar in het Peerd dochten se der su over: "Soekt gij goet bier/Men vint het hier/Soet van geur/Fray van kleur/Lieflijk van smaak/Dat tot ydereen sijn ge raak". Aadig was het oek hoe de her berg Het Paradijs sien klanten lokte: "Komt gy van de rijs en zoekt gij Logys/Soo komt doch Logeren in't Paradys/Want daar is bedding, drank en spys/En allerhande soort van Vleys Mar in 't Nieuwe Paradijs, seker een konkerent, seiden se het su: "Coomje van de reis en soekje logijs/Soo komt hier logeer in 't nieuwe Paradijs/Komt in als vrienden plegen/En soekt geen ander wegen/Hier tapt men bier en wijn/ En dat om vrolijk zijn/ln't Paradys/ls bon logijs". De' herberg De Drie Kramers inne Foxsteeg tussen de Groate Hoogstraat enne Minnemastraat sei het oek dudelijk: "Die hier wil drinken en wil borgen/Die koom morgen/Want heden is't een dagh/Dat ik niet borg hen magh" En wat beloofde de Zevenster? "Zyt gy door reisen afgemat- /Treet hier in om te rusten/Men tapt u hier goet Haarlems nat/En schaft u na uw lusten". Bij een herberg inne Oasjestraat ston er het volgende oppe luifel: "Och, dat de wereld eens om wende/En elck sijn eigen selven kende/En liet een ander sijn ge breken staen/Het sou veel beter in de wereldtgaen". En dan, om te besluten, een anmoediging van een herberg an't Rutersketier, waarvan jim- me mar denke mutte, wat je wil le: Gy reisbaar Luy, wie dat gy zeit/Rijd niet verbij, komt in met vlijt/Hier vindt' gy Stalling t' aller tydt/En Vrouw en Meyt ten dienst bereydt/Men schaft hier alles, Wijn en Bier/En. wat gy eischt to uw: plaizier. FENNO

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 15