LEEUWARDER SCHOLEN DIE VERDWIJNEN 'T KLEINE KRANTSJE LEEUWARDEN VAN A TOT Z ITWAERYN FRENTSJER LUCAS HANNEMA VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 8 is de M van Mata Hari, een van de meest besproken en be schreven figuren, die Leeuwar den heeft voortgebracht. Mata Hari, „de zon, het oog van de dag was de artiestennaam van Margaretha Geertruida Zel- le, een danseres, die op de ze vende augustus 1876 in onze stad geboren werd als de doch ter van de hoedenkoopman Adam Zelle. Vader Zelle heeft o.a. een winkel gehad aan de Kelders, vlak bij de Korfma- kerspijp. Op de vijftiende oktober van dit jaar zal het precies zeventig jaar geleden zijn, dat Mata Hari in het Franse Vincennes werd gefusilleerd - de Fransen, in oorlog met Duitsland, hadden haar wegens spionage ter dood veroordeeld. Het laat geen twijfel, dat Greet- je Zelle, alias Mata Hari, zon der dit tragische levenseinde nooit de algemene bekendheid gekregen had, die ze nu wel kreeg. Er zijn boeken over haar geschreven, er zijn films aan haar gewijd, er kwam zelfs een beeldje te harer nagedachtenis - het staat op de net al ge noemde Korfmakerspijp. Over de kwaliteiten van haar danskunst - zij trad in veel we reldsteden op - is verschillend geoordeeld; dat zij prostitueer de staat wel vast. Maar een hoer wordt Mata Hari nimmer genoemd; zij was wat dan heet „een courtisane", 'een vrouw van lichte zeden, die in de voorname kringen verkeert. Met behulp van die activiteiten moet zij dan ook kans hebben gezien Franse officieren militai re geheimen te ontfutselen, die zij dan doorspeelde aan de Duitse geheime dienst. Toch is er veel aan haar schuld getwij feld. Was zij inderdaad de zo beruchte spionne H 2, waar voor ze werd uitgemaakt? Of hebben de Fransen haar de schuld in de schoenen gescho ven voor sommige grote neder lagen aan het front? Greetje Zelle was dus de doch ter van Adam Zelle. Haar moe der was een Anna Zelle-Van der Meulen. Van de Kelders, waar vader Zelle hoeden en petten verkocht, verhuisde het echtpaar met Greetje en haar drie jongere broertjes naar het grote hoekhuis aan de Grote Kerkstraat en de Beyerstraat, nu het Frysk Letterkundich Mu seum. Na het overlijden van moeder viel het gezin uiteen. Greetje kwam uiteindelijk bij een oom in Leiden terecht. Een adver tentie in de krant, bij wijze van grap geplaatst door vrienden van de KNIL officier Mac Leod, bracht Greetje Zelle met deze officier in contact. Een week na hun kennisma king kwam de verloving tot stand; eveneens in een record tijd trouwden ze. Dat was in 1895. Greetje was toen acht tien, Rudolf bijna veertig jaar. Twee jaar later werd het paar verblijd met de geboorte van een zoontje, Norman, waarna de Mac Leods naar Nederlands Indië vertrokken. Daar schonk Greetje in 1898 het leven aan een meisje, Louise Jeanne. Een jaar later overleed de klei ne Norman - een baboe zou hem vergiftigd hebben. Acht jaar waren de Mac Leods getrouwd, toen Greet haar man verliet; vader en dochter gingen naar Amsterdam en kwamen later in Velp terecht; moeder trok naar Parijs om daar als de danseres Mata Hari haar geluk te beproeven. Tijdens de Eerste Wereldoorlog had Mata Hari contact met zo wel Franse als Duitse officie ren. Tot ze door de Fransen werd gegrepen en berecht. Een Franse krijgsraad veroordeelde de eens zo geadoreerde dan seres ter dood. Twee jaar na de dood van Mata Hari overleed op eenen twintigjarige leeftijd haar doch ter Louise Jeanne, die onder wijzeres zou worden. En in 1928 stierf de toen drieenze ventig jaar oude Rudolf Mac Leod, de man, die door de grap van vrienden de echtgenoot werd van een van de meest besproken vrouwen van deze eeuw. En dan is het zo maar verleden tijd met de Van Sytzemaschool en de Menno van Coehoorn- school. Je had er een tijdje ge leden al eens wat van gehoord, dat ze de beide scholen zou den afbreken, maar toen dacht je bij je zelf: zover is het nog niet. „De vorige week kwam ik nog een oude schoolvriend tegen. Hij zei: „Zeg Rinze, weest wel, dat onze ouwe School 12 oek teugen de grond leit?" Ik zei: „Dat sast wel liege, niet." Maar ik fietste er terstond heen en moest wel beamen wat hij had gezegd: ik zag op een grote open ruimte neer met in de ver te de boerderij van De Jong en de achtertuintjes met de schut tingen van de Bernardus Bu- mastraat en allerlei bouwsels, in de loop van de jaren door de bewoners er neergezet. Je staat dan te denken aan de tijd, dat je ook op die school was, jaren geleden en dat je daar voetbalde met je vele schoolvrienden. Vele malen heeft Rodenhuis, de concierge, daar de ballen van het school- dak moeten halen, wat hij altijd voor ons deed, wanneer we hem dat vroegen. Alleen wan neer we met de bal een ruitje hadden ingetrapt, konden we alras merken, dat hij dit te we ten was gekomen. Bij het in gaan van de school pikte hij je er zo maar uit. Ik hield altijd zijn rechterhand maar in de gaten, want daar pakte hij je altijd zeer snel mee bij de oren. En als hij je eenmaal te pakken had, dan ging je al gauw op je tenen staan, want hij mocht het oor graag even omdraaien. Dan bekende je al gauw, wan neer je de schuldige was. Soms moest je in het kolenhok van de meester en dat was ook geen pretje, want gewoonlijk zat je daar niet stil - wanneer je er na een tijdje uit werd ver lost, kwam je terug in de klas en dan was het lachen gebla zen - je had dan de zwarte ve gen op je gezicht. NATTE VOETEN. Als je natte voeten had, dan werden de kousen en de sok ken op de verwarming te dro gen gelegd en dan kwamen je benen in pakpapier, door con cierge Rodenhuis omwonden met touw - een prachtig ge zicht! In de wintermaanden kregen wij natuurkundeles om het ge leerde zomers in praktijk te brengen. Eerst een erwt of een boon in een sponzendoosje la ten ontspruiten en later de tuin in om de groenten te bewonde ren, die we hadden gezaaid. De schoffel en de hark mee en o, wee, wanneer we één plant je voor onkruid hadden aange zien en dat hadden wegge- schoffeld. Het stukje grond met de uitge zaaide groente van de een deed het beter dan dat van de ander en soms moest je heel wat steken onder water incas seren. Je moest goed onthou den, waar bijvoorbeeld de ra dijs was ingezaaid, want meester stelde er veel vragen over. Noemde je een bepaalde groente bij een verkeerde naam, dan was het lachen ge blazen - algemene pret. Prach tig was dat. Ik kan me nog verschillende leerkrachten herinneren. Om er een paar te noemen: Siksma, IJstra, Van der Harst, De Jong. En de kwekeling was een zeke re Roeda. Dan juffrouw Woud stra en Kamsma en meester Van der Schaaf, Steegstra en Hendriks. Op de plaats van de nu ver dwenen School 13 zullen wel woningen komen. Ook School 6 staat het lot van afbraak te wachten. Twee jaar ben ik op deze school geweest, bij juf Disselsma en juf Berenbroek. School 10 aan de Gedempte Keizersgracht is al een tijdje geleden verdwenen. Ook hier flatjes. En zo gaat het door met het vertrouwde gezicht uit vroe ger jaren. Gebouwen, huizen, scholen, straten, alles veran dert. En in gedachten sta je even stil bij al dat oude, waar mee je bent opgegroeid. Zo zal het velen gaan, die nu wat 'op leeftijd' gekomen zijn. Leeuwarden Rinze v. d. Heide U weet het misschien niet, maar vroeger is er een figuur geweest, die noemden ze Frans Franeker. Dat was een man, die elk jaar op de dag van de P.C. kaatspartij in ijltempd van het Wilhelminaplein in Leeuwarden naar Franeker liep om op het Sjükelan even te gaan zien hoe het daar leek met het weer. Dan snelde hij weer terug naar het Wilhelmi naplein, waar zich intussen een grote groep kaatsliefhebbers verzameld had - de meesten met de fiets aan de hand. ,,lt waer yn Frentsjer...," zei Frans Franeker altijd en dan kwam het nieuws: 'It is moai' of 'it is min', of wat dan ook. Was het redelijk of mooi, dan spron gen de kaatsliefhebbers op de fiets, richting Franeker, om de wedstrijden daar bij te wonen. Was het slecht of 'pürmin', dan keerden zij teleurgesteld naar huis terug. Een sportieve oom van mij heeft eenmaal zo'n ren met Frans Franeker vice versa Aka- demiestad meegemaakt. Van dat moment af werd er in onze familie een zegje gehanteerd, dat voortdurend weer terug keerde: 'Hoe zou het waer yn Frentsjer weze?' - zo op z'n Leeuwaddes-Fries. Zaten we ergens met vakantie ver in het buitenland, dan kon het ook daar plotseling opklinken: 'It waer yn Frentsjer'. En met een veelzeggend lachje keken we elkaar dan aan. Die 'Frans Franeker' leeft nu al lang niet meer en jarenlang hebben we in pijnlijke onzeker heid moeten leven ten aanzien van het weer in Franeker. Maar zie: sinds er voor Radio Fryslan een nieuwe weerman is, horen we het elke dag. Ik ben niet zo'n vroege opstaander, maar wanneer het wekkerradiootje me 's morgens terugbrengt in de werkelijkheid, is het eerste wat ik hoor de stem van Piet Paulusma. En wat meldt Piet Paulusma ons, elke morgen weer? Hoe het weer in Frane ker is! It waer yn Frentsjer', zo begint Piet steevast zijn weer- praatje en dan komt het. In Franeker blijkt de zon te schij nen, of is het er bewolkt, wat alle Franekers zelf natuurlijk met eigen ogen kunnen zien, maar wat iedereen buiten Fra neker in hoge mate interes seert. En zo is, na jaren, in onze fa miliekring ook dat ouwe zegje teruggekeerd. 'It waer yn Frentsjer' Hoe zou het zijn? Zo lang we binnen het bereik blij ven van Radio Fryslan horen we het dus wel, maar buiten die actieradius hebben we er maar gewoon geen idee van. En da's minder mooi. Maar ja, je kunt niet alles hebben, zeg gen ze dan. Tot morgen, Piet. Benieuwd, hoe dan it waer yn Frentsjer weer is. Rein Wetter Zoals ik reeds eerder schreef, heb ik nog nooit zoveel brieven en telefoon gehad als na het artikel over Wijlen Lucas Han- nema in het januarinummer van 't Kleine Krantsje. Velen vroe gen naar de dochter Aukje. Heb nu contact gehad en geef hieronder met haar goedvinden graag het adres: Mevrouw A. Wiersema, Koolzaadhof 170, 8256 AJ Biddinghuizen (N.O.P.), telefoon 03211-2496. Haar man, de uit Groningen af komstige beroepsmusicus Wiersema, overleed enige jaren terug op tweeënzestigjarige leeftijd. Hij speelde o.m. in de orkesten 'Scarlet Pimpernels', The Ramblers', 'Melando' en 'Pluche'. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior Historisch Variété Archief

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 8