F. POPMA Lzn HJ CAFE DE OSSEKOP VIJF EN ZEVENTIG JAAR 'T KLEINE KRANTSJE IN MEMORIAM CHANG HSIEN CHUN WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ HET VOLGENDE NUMMER VAN ,,'T KLEINE KRANTSJE" VERSCHIJNT OP 21 AUGUSTUS alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058 -121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Op zevenentachtigjarige leeftijd is de vorige maand in Leeuwar den overleden onze Chinese stadgenoot Chang Hsien Chun, die wij kortweg Chang noem den. In maart 1951 opende de heer Chang met de heren Who en Ko het eerste Chinese restau rant in Leeuwarden en wel in de Oude Oosterstraat in het pand, waar voor en tijdens de oorlog de familie Zwart in zat. De automatiek van Zwart met zijn gehaktballen en andere hapjes was overbekend. Het waren de gebroeders Propsma, die in 1949 in hun restaurant Aurora in de Bagij- nestraat als eersten met nasi en bami begonnen. Een van de broers, die uit Indonesië was teruggekeerd, heeft hiertoe waarschijnlijk het initiatief geno men. Een portie kostte toen nog een gulden en vijfentwintig cent en de kwaliteit was opper best. Op een avond zag ik daar drie Chinezen binnenkomen. Zij kwamen poolshoogte nemen, omdat ze van plan waren hier in Leeuwarden het eerste Chi nese restaurant te openen. Chang is hier altijd gebleven, Who werd ziek en ging naar Haarlem, waar zijn Nederland se vrouw vandaan kwam en Ko, die met een Leeuwarder meisje was getrouwd, ging naar Groningen en had daar een restaurant aan de Grote Markt. Later werd met een andere compagnon van Chang het res taurant Hongkong aan de Nieu- westad geopend. Zijn dochter en schoonzoon zouden dit nadien overnemen; zij beheren dit restaurant nu nog. In het pand in de Oude Oosterstraat is nu het Indische restaurant Melatie. Chang was een erg vriendelijke man, die zijn gasten vaak iets extra's aanbood. Wie kende hem niet? Hij woonde met zijn vrouw al jaren in de Bisschops straat. De rouwstoet is vanaf de Noor dersingel nog langs zijn huis gereden om daar even stil te houden. Er waren zoveel bloe men, dat er een extra auto moest meerijden. Uit het gehe le land en zelfs uit het buiten land waren Chinese familiele den en collega's naar hier gekomen. Bij de crematie spfak een fami lielid, uiteraard in het Chinees, en de accountant van de heer Chang. Dan denkt men toch weer aan al die jaren, dat men daar in de Oude Oosterstraat en later aan de Nieuwestad ge geten heeft - zo zal het meer stad- en provinciegenoten ver gaan, die deze regels lezen. De Chinese restaurants zijn nu niet meer uit het beeld van de stad weg te denken. Voor 1940 waren er ook in de grote ste den nog maar heel weinig - ik denk nu even aan Peking in de Vijzelstraat in Amsterdam. In het op de dag van de crema tie gesloten restaurant aan de Nieuwestad was na afloop voor genodigden een begrafenis maaltijd, die niet, zoals dikwijls bij ons, uit een broodje met kof fie, maar uit wel tien gangen bestond. Eten behoort bij het leven, maar ook gastvrijheid staat erg hoog in het vaandel geschreven van de Chinese cultuur. Met Chang Hsien Chun hebben wij een markante stadgenoot verloren. Dat hij moge rusten in vrede. Leeuwarden Ritsko van Vliet Senior (Vervolg van pag. 4) begin dertiger jaren het fanfare corps 'Volharding' werd opge richt." Hiermede slaat de schrij ver echter de plank erg mis. De datum van oprichting is mij niet bekend, maar ik weet wel dat ik in het jaar 1925/'26 als leerling-pistonist toetrad. Toen was de 'Volharding' al enige ja ren oud en speelde in de laag ste afdeling van de Friese Bond van Harmonie- en Fanfa recorpsen. Het corps steunde op de families Beek, Kramer en Kuipers en had als directeur de heer M. Spitter, een oud-staf muzikant. Door deze directeur wist 'Volharding' ieder jaar een afdeling op te klimmen. Nadat de 1e afdeling was bereikt overleed na een ernstige ziekte de heer Spitter. Zijn begrafenis volgde onder muzikale begeleiding van alle fanfarecorpsen die hij leidde, voor deze gelegenheid alle on der directie van Piet Kreeft, die met de corpsen elk apart de treurmars van Chopin had inge studeerd. Van het Bonifatius Hospitaal aan de Voorstreek naar de Huizumer Begraaf plaats trok de stoet een enor me belangstelling. Opvolger werd bij 'Volharding' de erg succesvolle heer Bauke de Jong (denk aan Ons Genoe gen van Marssum waarvan hij o.a. directeur was), die het corps opstootte naar de hoog ste (ere)-afdeling van genoem de bond. Hierin handhaafde het De vorige maand bestond het bekende café De Ossekop pre cies vijf en zeventig jaar: het was in 1912, dat Klaas Eyge- laar in een voormalig dokters huis aan de Uniabuurt dit bier huis begon. En nog steeds wordt het door een Eygelaar geëxploiteerd - Wim Eygelaar, jongste zoon van Klaas, trad veertig jaar geleden in de voet sporen van papa, nadat die er vijf en dertig jaar achter de tap kast had gestaan. Als er één horecabedrijf in de oude binnenstad van Leeuwar den is, dat de "erenaam" van bruin café verdient, dan is het deze zaak van Eygelaar. Er is, in al die jaren sedert de ope ning, zo weinig aan "moderni seringen" gedaan, dat een be zoeker gemakkelijk de indruk kan krijgen, dat de tijd hier heeft stilgestaan. Het café De Ossekop behield daardoor een speciale charme, die door de vaste bezoekers ten zeerste wordt gewaardeerd. De exploitant zou ze stellig de deur uitjagen, wanneer hij het in zijn hoofd zou halen de sfeer aan te tasten door vernieuwin gen. Ook op het punt van de bedie ning kan het café zich er op beroemen een aparte plaats in te nemen. Willem Eygelaar, die vrijwel altijd zelf serveert, is een kastelein uit duizenden, ja, uit tienduizenden misschien wel. Hij verstaat de kunst een meer dan voortreffelijk glas bier te tappen. Mogen we oudere veteranen corps zich met glans. De heer Heegstra schrijft dan ook over de latere jaren als hij het heeft over de 'Sportieve di rigent Kramer'. Toen ik als 14/15-jarige lid werd, bespeel de deze Kramer bekwaam de 1e trombone. Hij was de oud ste van vier zonen van de te norblazer/voorzitter L. Kramer. In 1930 verliet ik L'warden/Hui- zum, de genoemde pet hoefde ik niet in te leveren, want. die hadden we toen nog niet. Toen ik acht jaar later in Leeu warden terug kwam zette de kentering in de belangstelling voor corpsen al enigszins in en de oorlogsjaren eisten ook een grote tol. Dat nu wijlen de heer Kramer na oprichting in de dertiger ja ren dirigent was, daarin vergist de heer Heegstra zich. Deze is wel in de laat dertiger jaren de heer B. de Jong opgevolgd, maar toen was het corps reeds op zijn top. Als dirigent van het Leeuwarder Politiemuziekcorps heeft hij voorts veel lauweren geoogst. Ik meende er goed aan te doen deze correcties even kenbaar te maken, want in de nummers tot en met juni 1987 komt nie mand de statistici voor later te hulp. Of zijn er geen nakome lingen van de toenmalige leden die dit ook hadden kunnen we ten? Assen L. Scheepstra geloven en waarom zouden we dat niet doen, dan was ook va der Klaas Eygelaar een groot meester in het schenken van bier. De stamgasten hebben hier dan ook altijd geweten, dat na het plaatsen van hun be- pagina 9 MOORD EN DOODSLAG Tijdens een bezoek aan familie in Leeuwarden werd onlangs een verhaal verteld over een moordpartij in Huizum, zo'n veertig jaar geleden. Een man moet daar een echtpaar heb ben vermoord. In verband hier mee werd ook verteld van een politieman, die zomaar zijn re volver op een voorbijganger richtte en ook schoot. Weet de redactie van 't Kleine Krantsje toevallig iets van deze zaken af? Haarlem J. van den Berg Het drama in Huizum heeft zich nu precies vijftig jaar geleden afgespeeld en wel in de Gymnasiumstraat. Daar werd inderdaad (op de Tweede Pinksterdag) een echtpaar doodgeschoten door een man, die eerder met de vrouw van dit echt paar getrouwd was ge weest. De dader pleegde zelfmoord na deze daad. De andere zaak, die u be doelt, was stellig die van een politie-inspecteur, die in 1904 in dronken toestand vier schoten loste op ie mand op de Wirdumerdijk. Hij schoot de dodelijk ge schrokken stadgenoot daar bij door de hoed, maar kwetste hem verder niet. Over beide geruchtmakende zaken hebben wij jaren ge leden in 't Kleine Krantsje al uitvoerig bericht. Red 't KI. Kr. stelling het uitoefenen van enig geduld een vereiste is - het is bepaald niet zo, dat het glas bier er binnen twee minuten op tafel staat. Wat het café De Ossekop ook tot iets zeer bijzonders maakt is de indeling. De bezoeker, die niet beter weet en er binnen treedt, komt eerst in een ruimte terecht, die voor het stallen van fietsen kan worden benut; pas na het opzijschuiven van een zwaar gordijn geraakt men in de gelagkamer. Overheersend in deze jachtwei de is de brede stamtafel, die bij een nadere beschouwing een biljarttafel blijkt te zijn. In een ver verleden is deze voormali ge speeltafel door het aanbren gen van een triplexplaat tot stamtafel gepromoveerd. Foutief is nu de veronderstel ling, dat het edele biljartspel in De Ossekop niet beoefend wordt: in de ruimte achter de gelagkamer staat een kleine ta fel, welke zo nu en dan be speeld wordt door onverschrok- kenen, die het deskundige commentaar van de stamtafel gelaten over zich heen laten gaan. Wanneer we nu zeggen, dat pal achter deze biljartruimte nog de toiletten zijn, dan be hoeven we niet meer uit te leg gen, dat het café De Ossekop een merkwaardige pijpela is - de zaak is opmerkelijk smal en opmerkelijk diep. En opmerke lijk wat al het andere betreft, maar dat hebben we nu al qe- zien. *vele referenties. UdNVMj

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 9