TKLEINE KsAHTSJE VEEL HERINNERINGEN AAN EEN VERDWENEN HOEKJE IN DE STAD 'TKLEIHE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG EET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN /arden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Er is na het publiceren van het laatste plaatje voor onze fotoprijsvraag "Leewad- ders, waar is dit?" een lawine van oplossingen over ons uitgestort. En op al die inzendingen was niets aan te merken: iedereen had begrepen, dat wij een foto hadden afgedrukt van het oude Wagenplein tussen de Langemarktstraat en de Willemskade. Veel inzenders en inzendsters hadden herinneringen aan dit punt in de stad, waar in vroeger jaren zoveel Leeuwarders plachten bijeen te komen, óf om er te vergaderen in een van de aangrenzende hotels, óf om er rijexamen te doen. "Ik heb het idee, dat er wel veel goede oplossingen zullen binnenkomen" schreef ons de heer R. H. Simonides te Leeu warden en dat is dus ook ge beurd. "Het is namelijk duidelijk een gedeelte van het Wagen plein, zoals dat er uitzag voor de vestiging van de verzeke ringsgebouwen van de OTOS en de FBTO" vervolgde de heer Simonides zijn brief. "Rechts op de foto is een ge deelte van hotel-café P. de Jong en links een deel van het toen bestaande koelpakhuis van de Frico. Aan de linkse muur van café De Jong is te zien, dat de vroeger bestaande veestal naar de Willemskade reeds veranderd was in een la ter gebouwde nieuwe vergader zaal". "In het hotel rechts op de foto is mijn vader gehuldigd, toen hij vijfentwintig jaar lid van de NW-bond was" herinnerde de heer H. Witteveen te Groningen zich. "Ook ben ik er vaak ge weest" zo schreef hij, "want je had er vele feestavonden en dan was de zaal er altijd tot de laatste stoel bezet". "Met onze vereniging van oud leerlingen van de Leeuwarder Ambachtsschool (V.O.L.A.) hadden wij in de vijftiger jaren in hotel Piet de Jong op een bovenzaal regelmatig lezingen en filmavonden" berichtte de heer H. de Bruin te Leeuwar den en wat de heer Joh. de Jong uit Leeuwarden ons schreef kwam op hetzelfde neer: "Op de bovenzaal heb ik vele malen een vergadering bij gewoond". FEESTAVONDEN "Voor de oorlog waren er vaak feestavonden in hotel De Jong" aldus mevrouw A. M. Fijnje-van der Veen te Leeuwarden "en hier was ook het vertrekpunt voor wandeltochten". De heer A. Holwerda te Leeu warden had weer een geheel andere herinnering aan het ge fotografeerde punt. "In het café rechts hebben we wel op het toneel gestaan met een school feest. Het pand links was een kaaspakhuis met als grote at tractie een liggende zuiger met vliegwiel, waar ik als jongen al tijd naar toe ging. Die zal voor de koeling bestemd zijn ge weest. Het was nog in de tijd van de Stanfriesboten, die ook op stoom voeren. Ik was er al tijd bij als die boten naar Am sterdam afvoeren door de Ver- laatsbrug. Dat heeft kennelijk wel mijn watersporthobby gesti muleerd". Ook de heer A. Wiersma te Grouw schreef over de "bijzon dere attractie" van de koelma chine met een groot vliegwiel, dat door een lange riem werd aangedreven. "De machinist, de heer Van der Meer, liep steeds met een grote oliespuit de smeerpotten te vullen. Als hij dan in de zomer de deur openzette, dan rook je een sterke ammoniaklucht. Die in stallatie was ondergebracht in het op de foto afgebeelde witte pakhuis. In dezelfde hoek van het Wagenplein stond ook de prachtige oude Spijker van de heer Piet de Jong vaak gepar keerd". De foto riep trouwens toch alle maal oude herinneringen bij de heer Wiersma op, want hij heeft van omstreeks 1924 tot 1935 met zijn ouders gewoond op Langemarktstraat 1, of, zo als men het noemde "boven de poort van de veemarkt" met uit zicht op dat Wagenplein. VAN DELLEN Opvolger van Piet de Jong in het hotel op de hoek van de Langemarktstraat en het Wa genplein was de heer Van Del len en ook die naam werd in heel veel oplossingen ge noemd. "In dat café Van Dellen" schreef de heer F. Hofstede te Franeker, "heb ik met zweet in mijn handen rijexamen gedaan. Voor je wegreed moest je een nummerbord lezen van een auto, die dan geparkeerd stond op de oude veemarkt. Nu zit de Otos-nieuwbouw er met de twee handsjeklappers". Ook de heer G. J. Rijpstra her innerde zich, evenals vele an deren trouwens, die autorijexa mens op deze plaats: "In 1964 moest ik hier opkomen om mijn rijbewijs te halen; eerst theorie en later praktijk". Voor wie de foto al problemen kan hebben gegeven, voor de heer W. Sjollema te Leeuwar den zeker niet, want hij heeft hier, zoals hij schreef, vlakbij gewoond, namelijk aan de Wil lemskade. "Links het kaaspak huis van de Frico en rechts het hotel met vergaderzaal van Piet de Jong. Het pand van De Jong liep door van de Lange marktstraat tot de Willemskade. Vrijdags was er in verband met de veemarkt een drukte van belang. Eerst was er met in gang Willemskade een veestal ling. Later is daar een verga derzaal gekomen. Al deze gebouwen hebben plaatsge maakt voor kantoren van verze keringsmaatschappijen." En tot die laatste constatering kwam ook de heer Th. Weda te Leeuwarden. "Niets is er nu meer over van de hotels aan de Langemarktstraat, zoals ho tel Franssen (Hollandia), de Duitse Adelaar, de Vier Leeu wen, Prins, Boekema, Van der Weide en Klopma en anderen (Vervolg op pag. 15) voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Pp de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858,8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858,8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. COPIIU

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 3