'TLANDSJE WAAR WIJ SPEULDEN. ONZE FOTOPRIJSVRAAG RADIO-AMATEURS VAN VOOR OORLOG 43.50 Abonnement op 't Kleine Krantsje tot 1-1-89 pagina 10 Achter onze huuskes langs de Leliestraat en flak teugenover ut Panbakkerspoartsje lag un stukje modder dat we 'Ut Landsje' noemden. De speul- en leefplek foor'n ieder die der inne buurt woande. Achteran, teugen de muur fan Beppe's huus en de skutting fan ut geniersland fen onze huusbaas, had de gemeente wat los sand delgooid foor de kleuters om in rond te bagge ren. Die skutting liep dan fed- der tot an'e Willem Sprenger- straat. Dan kreeg je wat smalle sloatsjes om de tuunderijen tot anne Houtpolle toe en recht- deur, achter Werkmanslust langs, naar de Lekkumerdiek. Op die sloatsjes leerden wij ut skaatserieden, want die lagen nogal gauw dicht en lekker inne leite. As ut had froor gong mien ome Jan wel 's met de liem- prikke over die sloatsjes om uut de struken én eisen de fer- kleumde syskes te fangen. Die ferkocht ie dan an ut fogelwin- kelsje oppe hoeke fanne Kleine Hoogstraat. GERNIERSLAND Der waren nogal wat stukken geniersland an disse kant fan ne stad. Tot halfweg Snakker- buren en teugenover ut dorp, anne andere kant fanne Ee, oek nog un stuk of wat. Der gongen wij, inne froegsomer, kruusbeien plukken foor un dubbelsje ut bensje en later dan de rooie en swatte beien en foor de goeie plukkers dan de eerbeien. O, wij fan ut Streekje, sekers niet bij onze huusbaas van der Weide. Die mochten wij niet soa graag, der hadden we ruzie met had. Dat sat soa; wij prebeerden wel 's over die skutting te piesen en as de wien un bitsje metsat dan lukte dat oek wel. Tot op een keer, toen wij, op un rij, druk doende waren, kwam in eens de kwaaie, rooie kop fan de huusbaas over de skutting (Vervolg van pag. 3) je weg moest gooien en wan neer ze dan op de grond kwa men sprongen ze met een lich te klap uit elkaar. Gevaar was er niet bij. Ik was er vol ijver mee bezig, toen ik plotseling een hand op mijn schouders voelde. Mij omdraaiend ontdek te ik, dat een agent van politie mij had "gearresteerd". Ik moest mee naar het bureau, toen nog aan het Hofplein. Hier werd ik achter een ijzeren hek geplaatst. Toen ik daar van daan gehaald was en voor de balie moest vershcijnen, was mijn moeder daar ook. "Uw zoontje heeft met klappers ge gooid" zei men haar, waarop zij antwoordde: "Is het anders niet?" Wie weet wat zij gedacht heeft, toen zij de boodschap om ons foor alles en nog wat uut te maken; omdat-ie der niet rusteg werke kon en dat-ie wel's even onze moeke fertelle su wat un fiezerikken wij wel niet waren. Gossie, wat un drukte om sun bitsje pies. Toch gongen wij wel un bitsje skrutel op huus an en jawel hoor, der was-ie al weze kan keren. Dus kregen wij oek fan moeke nog ut een en ander te slikken. Mar an't end fan die predekasie froeg moeke nog of-ie sien pet wel op had had en toen wij dit beaamden, sei moeke: „Jammer en sonde fan die pet. Affijn, wij dus niet plukke bij de huusbaas. Wij, dat wil segge onze plukploeg, trokken naar Snakkerburen, waar van der Woude anne overkant sien land had. Wij kwammen dan na skoaltied bijmekaar op ut lands je en fandaar uut in optocht naar de tuuderijen en onder weg fiel de groep langsaam uutmekaar want bij elke tuun onderweg skoof der un groepke af. Wij wudden in Snakkerbu ren overhaald met de skouw en dan un uur of negen weer op huus an. Soa skarrelden wij, foor Lee- wadder kermis, sun gulden of tien bijmekaar. En dan die kermis! Dat was wat. Dan mochten mien broer en ikke fan onze ferdiende sen ten elk s'aves un gulden met- nimme en dan kon je soa deur de week nogal 's erges in. Mar elke avend brachten we un sakje noga of oliebollen met en foor fader un paar losse sega- ren. En altied om'n uur of negen weer thuus, dat was de af spraak. Dan saterdags kwam ut mooi ste. Dan gaven we vader en moeke onze laaste spaarsen- ten en gongen we metmekaar. Die dag gongen we in ut thea- kreeg om op het bureau te ko men. Na een schrobbering aan mijn adres vertrokken mijn moeder en ik haar huis. Het is 't Kleine Krantsje, dat mij dit voorval weer in herinnering bracht. Ik voelde mij genood zaakt dit "avontuur" op papier te zetten. Het is een van de pekelzonden, door mij in mijn jeugd bedreven. Maar ik kan het nu wel schrijven, want na ruim zeventig jaar zal de "mis daad" wel zijn verjaard." Vanuit zijn vakantieverblijf in Zwitserland schreef de heer B. J. Droge uit Winsum in Gronin gen ons het volgende: "'t Krantsje was in 'e bus rold en we waren su druk met de fa- kaansieinpakkerij, dat mien frou sei: 'Nim mar met'. Nou saten we een paar dagen bij de Brandsma's, oek ouwe Lee- wadders en wat seit Hille Brandsma? 'Must sien, jim huus!' Ut soekplaatsje is dus Over de Kelders, 't streekje tusJ sen Ciprianussteeg en Korfma- kersstraat. Ut winkeltsje van Sitskoom; vroeger het daar 'ut juffertsje' in sitten) met wat hoedsjespul, garen en band - se had een heul stel katten. ter met de sterkste man fanne wereld en de gekke clowns en de gedresseerde apen en al suks spul meer. En ut aller mooist was dan an ut end tega- re in die deftege poffertjes kraam, dat was ut helemaal, der kon je weer un jaar op tere. En dan de week derop wudde der op ut landsje nog lang en breed over deurpraat. Over al les wat se sien en beleefd had den en onze twiefels over de echthied fan de wolvejonge, half kien half wolf en de gorilla man uut de oerwouden fan Afri ka die soms oek meer op un ruugharege kerel leek dan op un aap. Maar Harke beweerde dat-ie sien tralies heiendal fer- bogen had toen un halfdronke- ne meid te dicht bij de kooi ko men was en de wildeman sich, brullend en grauwend, an heur fergriepe wu. Toen was die gekke trut fan angst flauwfallen en heur friendinnen, gillend en skreeuwend de tent uutflogen. Toen must de baas fan dat spul met un iezeren stang die aapman weer achteruut douwe. Sukke ferhalen hielden ons nog lang bezig mar na un skoftsje was oek dat weer ferleden tied en speulden we weer as fa- nouds. LEKKERTOPPE Nou der waren nogal wat spulsjes waar we met doende waren. Op die hadde, plattrapte klei kon je lekker toppe. Met un gewone top met un swiepke, mar oek met de settop. Der konnen we goed met overweg, onder- en bovenhaans en klove uut de pot. Inne kersetied speulden en gokten we met kersepitten, even fannetiek of ut de duurste knikkers waren en as der een gemeen speulde was ut fech- ten blazen. Ja, ferfele was'r niet bij, der was altied wel wat te doen, alles op sien eigen tied. Dan weer, ineens, was ut allemaal knikkere of bakkets- Dan komt de winkel van óns. De laaste jaren tot 1964 hewwe mien frou en ik die 'tricotage zaak' had. Daarvoor mien va der en mien grootmoeder en - vader, alles onder de naam Firma F. W. J. Dróge. An de andere kant van ons was De Distel met handgemaakt spul, mooie handweefstof, staaltjes en ander kunstspul. Oppe hoe ke Zilwo, die sien eeste saak anne overkant had, naast Nier- meyer. Een hele tied, tot Zilwo kwam, had der de firma Marcus sitten, ik miende met woaning- textiel. Achterhoven woande een joodse familie, Turksma loof ik. Ut was een wat freemd, apat blokje husen" aldus de heer Dróge, die ons nog zoveel meer schreef, dat we het niet allemaal in dit verhaal kunnen verwerken - wij komen er later nader op terug. We moeten nu afsluiten en ko men bij de prijswinnaar van deze keer. Dat wil zeggen bij de prijswinnares. Het werd me vrouw G. Nijholt, Nijlandsdyk 189 in Leeuwarden. Zij ont vangt een exemplaar van het fotoboekje: "Leeuwarden, ach ja, zo was het. kiete of kaatse en foetballe, hoepele achter mekaar deur de buurt of de stad. Hoepels fan ouwe fietswielen en soms un enkele met un echte iezeren hoepel. Die maakte smid Knuist foor un paar kwatsjes foor je waar je bijstonnen. Dat was ne- tuurluk het einde. En tussen alle faste bedrieven deur was daar nog ut boksprin gen, oversetterke, karrejantsje en ferlosserke. Nou waren ut niet alleneg mar de kienders, die speulen op ut landsje. O nee hoor. Su sater dags of sundags en oek op mooie avenden, waren ut oek de groaten die der soadoende waren met ut een of ander. Oek wel bakketskiete, met fan die sware iezeren koegels. Dan gong ut altied om senten die in de pot lagen. Of kaarte en streekje gooie. Bij dit laatste spulsje hadden su un streepke trokken langs de muur met un klein fierkansje inne midden. Dan gooiden su met senten of Ook voor de oorlog waren er al echte radio-amateurs, die in het bezit waren van een officiële zendmachtiging, die verstrekt wordt nadat men zich de nodi ge kennis van de radio-tech niek heeft eigen gemaakt. Om dit te bewijzen moet men een door de PTT ingesteld examen met goed gevolg afleggen. Bo vendien wordt gecontroleerd of de apparatuur aan de daarvoor geldende voorschriften voldoet. Dit is dus heel iets anders dan wat de vrijwel onuitroeibare pi ratenzenders doen, al noemen ze zich ook 'amateurs'. Met hun zenders kunnen deze particuliere 'zendgemachtigden' vaak wereldomspannende af standen overbruggen in de kor te golf en dat is dan ook de sport. Zakelijke mededelingen mogen niet worden gedaan, want dan zou men in concur rentie treden met post en tele foon van de P.T.T. In 1939 telde Leeuwarden vier van deze radio-amateurs. Dat waren, volgens de 'Encyclopae dic voor radio-luisteraars': E. K. de Haan, Achter de Ho ven 257; met botses en wie ut dichtste bij de streep lag of presies in ut potsje gooid had, kreeg de hele boel. De kunst was om ut geld 'te steken' soadat ut niet fedder gleed, mar soa halfskuin pre sies steken bleef waar ut del kwam. Gokke, om senten, anne open bare weg was ferboden mar as'r un pliesje in sicht was, kwam'r wel un seinsje fan een of ander en wudden de senten fluks bijmekaar graaid en de den su krekt of hun neus bloe de. Ja, ja, mar die pliesje wist heus wel wat 'r anne han was. Soa achterluk waren se nou oek weer niet. Die waren oek jong weest en hadden misskien seis wel op ut landsje speuld. En dus ergens oek mar ge- woan mens en fol begrip. Gelukkig mar.je mutte wel's wat deur de fingers sien in ut leven, dat maakt ut leefbaar. Atze T. Tijsma, Frans van Mieris straat 58; S. van Leeuwen, Arumerstraat 19; H. H. Welling, Honthorststraat 24. Tien jaar later, in 1949 dus, verscheen de tweede druk van de 'Encyclopaedie' met een nieuwe lijst van amateurs. Het aantal was toen verdubbeld. E. K. de Haan is nog aanwezig, maar hij is verhuisd naar Von delstraat 3. T. Tijsma is de ra dio en het oude adres trouw gebleven. S. van Leeuwen woont nu Jelsumerstraat 27. H. H. Welling ontbreekt op deze lijst. Nieuwelingen zijn: G. Werkema, Aylvastraat 58; J. H. G. Bes, Schoolstraat 6; J. J. van der Hoeff, Van Miere- veltplantsoen 12; J. Sijtsma, Archipelweg 122; E. Kal, Spechtstraat 14. De heer Van der Hoeff (techni cus bij de P.T.T.) heeft ook een grote rol gespeeld bij de tot standkoming en uitbreiding van de Friese Ziekenomroep. W. H. Kuipers

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 10