'T KLEINE KRANTS JE GESPREKKEN OP LEEWADDERS, WAAR IS DIT? OPSPORING VERZOCHT i Tabe Ruutsje: Hoor ik Wiebe VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 De mannen prate na over Bou- ke Spoorman. Over sien fotos en sien boeken. Thialf wurdt anroerd en de besunigingen. Dan komt Groate Geert langs met sien nije fiets. En tot slot nog een brieke set fan wijlen Bouke, die met Hecto Pascal uut de weerberichten te maken hèt. Daarover prate op een knappe dag in september de ouwe kleuters Tabe Ruutsje, Wiebe Poatsje, Lange Marten, Minne Mager, Fokke Vutman en de fietsende Groate Geert. Lange Marten: Ja, ut dee Tabe wel wat hor. Och, Bouke en hij hewwe een hoop met mekaar optrokken. Mar de laaste tied was ut niks meer met de ouwe man. Fokke Vutman: Dus de spoor man hèt et opgeven. Ik hew em niet soa goed kannen, mar ons fader trof de gesellige konduk- teur wel gauw es in de trein. En die had altied een buse fol smoute ferhalen. Nooit trouwd weest? Wiebe Poatsje: Nee, wel een heel skoft ferkering had met ut selde meiske. Uut, an, uut, an. Mar der was wat met die frouw. Daar suden je froeger niet over prate, mar een kleindochter fan Tabe fraagt koud weg of se muskien liesbes, nee bieslet was. Of nee, hoe hiet dat nou? O, stil, daar is ie. over Bieslet praten? Dat is loof ik een groate iesbaan in Noor wegen hé? Een soort Thialf. Morren mannen, daar was ik weer es. Een nuvere week ach- terderug. Minne Mager: Dat sal wel Tabe. Je misse em fast, mar ut was toch oek allemaal lijen met Bouke de laaste tied. O, hèt it- tehuus sien bullen overnomen. En dou nog wat ouwe boeken en ut foto-album. Tabe: Oh, jonge, fotos fan ja ren her. Bouke staat er faak op in sien spoorpakje. En fan ons ouders nog. En oek nog een paar fan dit ploegje toen we een paar jaar leden een dag naar Amsterdam weest-binne. Martén: Ja, dat was een mooie loop toen. Die fotos wu ik nog wel es zien. Op 'e rondfaart- boat was toen een Duutser met een groate bek. Mar later wu die Feldwebel wel in goedens. Fokke: Dou hast ut over boe ken Tabe. Was Bouke nog al een lezer? Wel feertig, fieftig boeken? Dat liegt er niet om. En wat foor soort boeken as ik fragemag. Tabe: Nog wel es wat Friese boeken. Ik noem mar de Gou den Swiepe. En Rimen en Teltsjes. En boeken van Pen ning over de Boere-oorlog. En fan Fernee: De reis om de we reld in soafeul dagen. En wat oek es op 'e tee-vee weest is: Sil.de strandjutter. ■NtJ „Ach goeie man, wat hewwe nou an een huurder, die't sien huur niet betaalt. Vooruit, gooi die rommel van hem op straat en nou direct!" Wie kan zich nog herinneren, dat de Raad van Arbeid op de Nieuwestad was? Dit plaatje bewijst, dat het kantoor er inderdaad is geweest. Wiebe: Wat had son Bouke een boeken. As bij mij tuus twee of drie legge is 't mooi. En ik su niet wete, hoe se hiete. Ik lees nooit. Ja, de krante. Oek mar een bitsje. Daar wurdt oek nog wel es wat over die Thialf fermeld. Minne: Ja, dat is een nuver saakje. Een duur' grapke. Ik hew der gien ferstand fan, mar ik loof nooit dat ut goed komt. Se kenne ut wel weer even prebére, mar se gane fast wel es deur ut ies. Klein grapke! Fokke: Ik sien suks oek een gat in 'e kop. En dan denk je, daar pompe se mar geld in, mar ouwe meensen kenné faak gien hulp meer krije. Of se kenne ut niet meer betale. Suks ken ik niet goed krije. Marten: Ja, dat suks allemaal maar ken. Ik hew oek wel es son frouw over de floer had, toen mien wiefke even uutska- keld was, mar dat was nog te betalen. Dat hèt er straks wel an. Minne: Dat is de pest, dat alles met geld te maken hèt. As ie dereen nou es genoeg had, en goed gesond was, en eh.een nije fiets, soa as ik denk dat Groate Geert onder 't gat hèt. Hahahaü Groate Geert: Dat hest goed raden, slanke kammeraad. Een auto sit er niet an, mar de frouw en ik hewwe ons beide een nije fiets anmeten. Ut ken nou nog, wik mar segge, sak marsegge. Wiebe: Dat is een mooi dinkje, Geert. Niet meer in 't werk, dan hewwe jou tied om es een loopke te maken. As ut weer dan wat metwerkt, dan is it o soa mooi! Geert: In 'e hondsdagen en 'e kattedagen en alle andere beestige dagen hewwe se niet feul bruukt. Een paar keer wa ren we onderweg, en dan kre gen we onferwacht groate pu- den regenwater op 'e huud. Mar soa de laaste weken hew we ut knap troffen. Tabe: En de frouw met is oek gesellig. Dan ken je es prate over wat je onderweg sien> Ge- sondheid is een groate skat. En der ken soa wat komme. Siekte of ongemak of noem mar op. Daar leit de koaningin foor bloat en eiken,een, Geert: We hewwe der wel een paar beste slotten op sette la ten. En oek nog een ketting om ut foorwiel. Want een knappe fiets is roversguud. En se stane foor niks bij tieden, wik mar segge, sak mar segge. Fokke: En wat se soms niet uut'e huzen slepe. Tillefizies, en platespeulers, en vidéos, en noem mar op. En wat sommige lui oek niet an geld in huus hewwe. Soms wel tienduzend gulden. Krije we regen? Marten: Ut wurdt wel donker boven de keserne.Mar ut is oek hast tied foor een paar ear- peltsjes en een stukje flees. En foor Hans de Jong. Waarom lachstou Tabe? Tabe: Ut hoort miskien raar, mar ons Bouke had hast tot ut laast toe fan die brieke setten. Froeg ik: hoe gaat ut Bouke? Hij sei: Tabe, gien hogedruk meer. De mieliebaren bin op. Komt fan die hon fan jim Hans de Jong. Ik sei: wat hon. Hij sei: Die Hektor Paskwal!! Vlga Onze abonnee, mevrouw G. Staudt, Mariendaal 323 te Ede, verzoekt opsporing van het boek "VOOR DE VRIJHEID'. Lang voor de oorlog heeft me vrouw Staudt dit boek gelezen. Zij denkt, dat het een uitgave was van de Leeuwarder Cou rant. "Het was" zo schreef mevrouw Staudt ons, "een spannend en romantisch verhaal over een Friese adellijke familie. Er kwam een Rixt in voor en een nichtje Fokel. Misschien was de schrijver Waling Dijkstra, omdat een kleindochter ook Rixt heette. Mijn vraag is nu: Zou dat boek nog ergens te krijgen zijn, is er ooit nog eens een herdruk geweest?" Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend worden bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. y '1 x Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja. zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 11