'T KLEINE KRANT5JE hellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 GAAT LEKKUM VERDWIJ NEN? In de loop der eeuwen is Leeu warden steeds groter gewor den. In het jaar 1435 reeds groeiden de drie parochies Ol- dehove, Nijehove en Catharina (Voorstreek) uit tot één stad, maar steeds meer breidde de stad zich uit. Plaatsen als Hui- zum, Hempens, Bilgaard, Wil- aard, Viswerd, Schrans en Cambuur verdwenen. Zal nu ook Lekkum gaan verdwijnen? Als in de achttiende eeuw de geschiedschrijver H. van Rijn, de plaatsen opgeeft, die zullen behoren bij het nieuwe bisdom Leeuwarden, noemt hij ook Lekkum, maar bij de verdere beschrijvingen van de dorpen schijnt hij Lekkum helemaal te vergeten. Lekkum moet in de oorlogen bij de belegeringen van Leeuwar den veel geleden hebben, maar toch bleef de oude parochie van Lekkum, toegewijd aan de martelares Cecilia wel bestaan. Zij leefde weer op nadat ze in het jaar 1582 afgebrand zou zijn. De parochie kon leven van de beneficaal goederen, die voor het dorp geschonken werden. Al dat "geannexeerde" kerkbe- zit werd in het jaar 1760 maar door de staten van Friesland verkocht, De abt van Ferwerd had er bezit en ook de pa ters Dominicanen hadden bezit bij Vierhuizen en de molen, waar een van de kannukiken van de Vitus van de Oldehove zorg droeg voor de zieken daar. De kannunik Gendulphus Pamel moest daar de sterven den begeleiden. De laatste pastoor moest Lek kum verlaten, maar deze Pater Lieuwes trok zich terug in het St. Antony Gasthuis waar hij in de kapel begraven wilde wor den, volgens zijn testament. De abt van Ferwerd had land liggen onder Lekkum. In het jaar 1580 werd een groep geestelijken de stad uitgezet, en ze vonden opvang in Lek kum, "waar ze lang gebleven zijn." Een paar jongens uit Leeuwar den gingen hen helpen en brachten kleding om uit het land te kunnen vertrekken. Het was de 15-jarige Jan Huberts Cathuis, wiens vader nog ge- dupteerde was van de staten van Friesland in 1577, samen Dreigt Lekkum door Leeuwarden te worden ingesloten? met Freed Jurriens, ook een jongeman. De paters dominicanen konden zo doorreizen naar Winsum en Groningen en later naar Calkar, de paters Franciscanen gingen door naar Oldenzaal en Broyl en verder naar Keulen, één van de paters Franciscanen, een zekere Gerardus van Collum, werd aalmoezenier bij een ka pitein Nomber. De geschiedenis van Lekkum mag nog wel eens geschreven worden, vóórdat ook dat dorp helemaal verdwijnt in de stad Leeuwarden. Leusden Pater Menno Brada VOETBALCLUB MKV In de jaren 1935-1941 heb ik bij M.K.V. gevoetbald. Ik zou nog wel eens gaarne in contact willen komen met deze club. Helaas heb ik geen enkel aan knopingspunt meer. Als U mij t.z.t. eens het adres van de se cretaris kunt geven, zoudt U mij een groot plezier doen. Mis schien zijn er wel meer oud- Leeuwarders, die een dergelijk adres zoeken. Ik wens U veel succes met 't Kleine Krantsje! Elke maand zien we weer met verlangen naar de komst ervan uit. Schoonhoven C. F. Hofstede Secretaris van M.K.V. is de heer G. Timmer, Wijbrand de Geeststraat 47, telefoon 134202. Red. 't KI. Kr. GROENTEHANDEL Graag wil ik een aanvulling ge ven op de artikelen in de laat ste twee Kleine Krantsjes, die vertellen over de groentehan delaren in naoorlogse jaren. Bij mijn weten is vergeten, dat in de Oosterstraat een groente zaak van Tuininga was. Boven dien was er een zaak van Men del in de Singelstraat schuin tegenover bakker Vonk. Ook was er een groentezaak van Van der Wal in de Steynstraat tegenover bakker Roos. Schoonhoven C. F. Hofstede GROENTEHANDEL Ho, hQ, ho- watd,e.hepr "vdb" schrijft in het julinummer over de neringdoenden in groenten en fruit is niet geheel conform de historie. Zo was de Fa. Sam Dokter in het pand Voorstreek 22 geves tigd, waar nu het "Bontcen trum" is. Niet hij was debiteur van de Staatsloterij, maar zijn vrouw. Over de brug verder de Voor streek af, was de volgende col lega Joh. Weistra niet geves tigd in het pand waarin nu een zaak in gehoorapparaten zit; deze firma zat drie panden ver der, nu Post-lnterieur. In die periode was in dat pand gevestigd - maar dan veel klei ner - "Excelsior" met daarnaast de bedoelde firma Joh. Weistra en daarnaast zat Fa. Joh. Heins, goud-zilver-klokken. Om die streek verder te gaan, kwam er een kruidenierszaak - later meubelen van firma Pots- ma, dan kwamen C. Jamin en de Gruyter. Deze "slip of the pen" moest even gecorrigeerd worden om de historie geen geweld aan te doen. Leeuwarden Cor de Jong FANFARECORPS VOLHAR DING Met plezier heb ik in een vorig Kleine Krantsje het verhaal van de heer Scheepstra gelezen over Volharding. Hij vroeg zich af, of er nog nakomelingen van de oud leden zijn, die de feiten, zoals hij ze noemde, kunnen bevestigen. Nu, ondergetekende is nog een oud lid, die van 1925 tot 1928 altblazer was en zich de man nen van die jaren nog wel zo'n beetje kan herinneren. Ik ben tot mijn spijt opgehou den lid te zijn door het verhui zen in 1928 naar Amersfoort. Toch weet ik nog goed, dat de heer Scheepstra de feiten goed heeft weergegeven en vooral zijn herinneringen aan de oud dirigent Luitenant Spitter van het 9e Regiment Infanterie spraken mijergaan. Het scherpst staat me nog voor de geest de manier, waarop hij probeerde ons het marcheren te leren voor een wedstrijd, die (in 1927?) in Heerenveen zou worden gehouden. Hij liet ons namelijk oefenen op een oneffen stuk land vol met schapekeutels achter het FVC veld aan de Huizumerlaan. Ver scheidene avonden liet hij ons daar opdraven om op die wed strijd maar goed voor de dag te komen. De meesten van ons waren doodop na z'n oefening en ik had rauwe lippen door het sto ten tegen het mondstuk bij elke stap, die we deden over de bul ten en door de gaten van het land. En de "kleine man" liep voorop en vuurde ons aan een stuk door aan. De beloning was dan ook een eerste dirigentenprijs en een eerste prijs in onze af deling. En de fijne mens Spitter kreeg die avond een grote hul diging tijdens het feest in Tivoli. Wat zou het fijn zijn als er nog meer oud leden waren om nog eens met elkaar te praten! Utrecht Hindirik Dijkstra EEN RAMP Als opgeschoten jongens haal den we zo'n zeventig jaar gele den natuurlijk allerlei streken uit. Eenmaal heeft dat fatale gevolgen gehad en vielen er tweedoden. Makelaardij aindt 1098 Leeuwarden - Drachten Toen er rioleringen moesten worden aangelegd in de Stien- serstraatweg, nu de Pieter Jel- les Troelstraweg, lagen daar honderden buizen met een doorsnee van wel twee meter. Op een gegeven moment kwa men wij op het idee om enkele buizen tegen elkaar aan te la ten botsen. Twee jongens ston den in de buis en drie jongens stonden er boven op. Maar wat gebeurde er? De buis stortte plotseling in elkaar en de beide jongens, die er in stonden, werden zwaar ge wond. Een overleed al ter plaatse, de ander stierf in het ziekenhuis. De overledenen waren Corrie Meijer en Pieter Haanstra, bei den wonend in de Landbuurt. Het was een ramp en vandaag de dag denk ik er nog aan. We werden nog verhoord door de politie en kregen een flinke waarschuwing om die streken niet weer uit te halen, maar daar bleef het bij. Oranjewoud J. Ferwerda ELKAN ITALIË Op school 13A in de Van Syt- zemastraat kwam hij bij ons in de klas, Elkan Italië en ik vond hem heel bijzonder. Alleen de naam al: Elkan. Zou wel ty pisch Italiaans zijn, dacht ik, 't klonk heel anders dan Sjouke, Piebe of Boele. Hij was langer, slanker dan de andere jongens en hij had van dat mooie, heel donkere krulhaar. „Dat komt omdat hij een jood is," zeiden ze. Dat jood-zijn echter nog meer inhoudt dan het voorrecht van mooi donker krulhaar drong pas tot me door (Vervolg op pag. 15) De Muziekvereniging Volharding, in 1938.ge,fQtografeejxi io<het*Borniapark:

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4