IN MEMORIAM L. J. DE VOS 'T KLEINE KRANTSJE T KLEINE KRANTSJE en...uw zuinig op uw ogen geld! FOTOPRIJSVRAAG WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Hariingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN FOTO j Over de foto in 't Kleine Krants- I je nummer 523 van het huis op Ide "Marssumerdijk" kan ik u mededelen, dat deze woning I staat of stond, zo ongeveer ter hoogte van waar nu de Wester- parkstraat uitmondt op de Marssumerdijk. De bomenrij op Ide foto eindigde waar nu de I Engelsestraat is. Op deze plaats begon ter weerszijden van de Marssumerdijk de hard- rijdersbaan. Aan het einde van de baan, stond aan de zuidzijde de villa Baens-ein. Naar ik meen heeft een flatge- bouw aan het Europaplein nu deze naam. Aan de Marssumerstraatweg, waar eerstgenoemde bomenrij eindigt, was destijds een stuk land, dat dienst deed als excer- citie-terrein voor het toen in Leeuwarden gelegerde Negen de regiment infanterie. Door ons als jongens werd het daar om Soldatenland genoemd. Over dit stuk oud-Leeuwar den, waar wij als jongens uit de binnenstad vaak ons vertier zochten, zou ik nog wel eens wat meer kunnen schrijven. Veel historische waarde zal dit niet hebben, maar op de foto uit Grootmoeders ansichtenal bum blijkt hoe heerlijk rustig het er toen was. Alleen de stoom tram naar Marssum en verder zorgden er voor dat de rust af en toe verbroken werd. Maar verder konden wij en anderen trouwens ook, er rustig en vei lig onze gang gaan. Leeuwarden Joh. de Jong VOSSEPARKJE Weet iemand wat er gestaan heeft voor de bouw van de wo ningen aan de Wijnaldumer- straat en omgeving? Ik ben daar geboren en getogen en ik ben benieuwd wat daar eigen lijk is geweest. Ook ben ik nieuwsgierig naar het ontstaan van het Vosseparkje. Wat heb ben we daar veel gespeeld! Ja, 't was onze speeltuin, als het ware. Maar we hadden daar vaak ie mand achter de broek aan en dat was Slappe Douwe. Wan neer we weer eens kattekwaad hadden uitgehaald, kregen we meestal met hem te maken. Maar nog nooit heeft hij iemand te pakken kunnen krijgen. Ook 's winters hadden we ont zettend veel sneeuw- en ijspret en het vijvertje was dan meest- De vorige maand is een van de oudste abonnees van 't Kleine Krantsje overleden, de heer Leendert J. de Vos te Assen - hij bereikte de hoge leeftijd van negenennegentig jaar en hij was op onze krant geabon neerd van het eerste nummer af. De heer De Vos was in zijn jeugd een zeer bekende figuur in Leeuwarden, die zich vooral op het terrein van de sport be woog. In 1904 was hij mede oprichter van de Friese Voetbal bond, die hem later tot erevoor zitter benoemde. Eveneens oprichter en erevoor zitter was hij van de Friesche Motor Club, die van 1914 da teert. Zelf was hij een hart stochtelijk beoefenaar van het motorsport. Na zijn verhuizing van Leeu warden naar Assen maakte hij zich ook daar verdienstelijk voor de sport. Zo was hij van 1947 tot 1975 bestuurslid van het Cirquit van Drenthe. In W.O. I was de heer De Vos als militair commandant van het Vrijwillige Landstorm Corps Mo- tordienst Friesland, Groningen en Drenthe; in W.O. II was hij commandant van het Auto Ba taljon, dat gelegerd was in Doorn. Tussen de beide oorlogen in richtte hij de afdeling Drenthe op van de Nationale Bond het Mobilisatie Kruis, waarvan hij ook secretaris werd. De overledene was voorts o.a. commandant van de Luchtbe schermingsdienst in Assen en oud Kringsecretaris van het Ne derlandse Rode Kruis van 1947 tot 1959. Hij was drager van verschillende militaire en bur gerlijke onderscheidingen - in 1927 was hij al tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau be noemd. Op de foto zien we de heer De Vos als jongeman met motor (B 367!) gefotografeerd bij Vijvers burg op Zwartewegsend al vol met schaatsliefhebbers en van de heuvels af gingen er heel wat sleetjes naar bene den. Wanneer het ijs weer ging smelten gingen we vaak "skotsjelopen". Van de ene oever naar de andere - 't was dan net een golfplaat. Gelukkig is er nooit iets gebeurd, maar gevaarlijk was het wel. Zijn er misschien lezers, die prentbrief kaarten of boekjes hebben van en over de Wijnaldumerstraat en de omgeving van het Vos separkje? Hiervoor hou ik me graag aanbevolen. Nijmegen Martin Bergsma Er lagen slechts weilan den ten westen van het Vosseparkje voor dit ge bied met huizen werd be bouwd. Het Vosseparkje, officieel het Westerpark, is in 1872 aangelegd als een van de zoetwatervij vers in de stad. Hier haalden de Leeuwarders, toen de watervoorziening nog niet beter geregeld was, hun drinkwater van daan. Red. *t KI. Kr. GROENTEZAAK De groentehandel van Wierda, waarover in een vorig Kleine Krantsje is geschreven, was niet op de hoek van de Bleek- laan en het Noordvliet, want daar was de groentezaak van Barend Schaafsma; daarnaast was, aan de Bleeklaan, de zaak van Wierda. Ik weet dat zo goed, omdat mijn vader bij slager Nijhof werkte, daar te genover op de andere hoek. Groningen E. Drijver STREKEN Als jongens haalden wij soms rare streken uit. Toen in mijn jeugdjaren de begraafplaats aan het Schapedijkje werd aan gelegd liep er een smalspoor vanaf de Noordersingel tegen over het Pier Pandertempeltje naar de aan te leggen begraaf plaats. In de gracht bij de sin gel arriveerden schepen met zand. De lorries werden getrokken door een "locomotief" en soms ook wel door paarden. Nu hadden wij als kwajongens de gewoonte die lorries met zand tijdens het rijden om te kiepen. Dat kwam ons duur te Uitslag Fotoprijsvraag septem bernummer: topgevel van het hoekhuis Grote Hoogstraat - Poststraat. Winnaar van het uit geloofde prijsje, een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwar den, ach ja, zo was het": de heer Nic. Verbruggen, Fontein straat 31 te Leeuwarden. pagina 3 staan, wanneer de "machinist" kans zag ons te pakken te krij gen. We werden dan behoorlijk afgeranseld! Dat is nu ook alweer zo drie en zeventig jaar geleden gebeurd. Waar blijft de tijd. We hebben een mooie jeugd gehad. Wel met armoede, maar we bleven gezonden..volstreken. Oranjewoud J. Ferwerda voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. Pp de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd. copini

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 3