hellema f 'T KLEINE KRANTSJE Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland I I VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 MakaUardij ainda 1098 Leeuwarden - Drachten KI GEFLATTEERD OF NIET? In het julinummer trof mij de leuke tekening van het Wilhel- minaplein met de vraag "Ge flatteerd of niet?" Op de vraag geef ik nog graag wat commen taar. Het is, dacht ik, van welke kant je deze oude tekening beziet. De tekenaar heeft er een dui delijke bedoeling mee gehad en is daar m.i. wel in geslaagd. Dat is het Paleis van Justitie in al z'n glorie te laten uitkomen. Misschien stak daar ook wel de bedoeling achter het belang van de rechtvaardigheid (justi- tia) tot uitdrukking te brengen. Met het oog op die doelstelling heeft hij de werkelijkheid mis schien wel wat geweld aange daan. Is het bordes inderdaad 'meer dan manshoog?' De twee daar geposteerde mensen reiken niet aan de top. Heeft dit bordes inderdaad tien treden? De huizen rechts lijken wat hoogte betreft normaal, maar die aan de linkerkant zijn wel erg klein uitgevallen. Het derde huisje van links lijkt verdiepin gen te hebben van ruim een meter. Tegen de achtergrond komt het Paleis des te groter uit. Die huisjes links lijken ech ter uit een andere tijd te stam men dan de huizen rechts, res pectievelijk achttiende en negentiende eeuw. En dat brengt mij op de vraag in welke tijd situeert de tekenaar "ons" Paleis eigenlijk. In het begin en in het midden van de negen tiende eeuw kunnen op die plaats natuurlijk nog best acht tiende eeuwse huisjes hebben gestaan. Maar het Paleis van Justitie zal toch niet zo veel ou der zijn dan honderd jaar, of vergis ik me daarin? In dit verband is de soldaat bij de hoepelende jongens interes sant. Dat lijkt wel een soldaat uit de Franse tijd. Maar toen stond dit Paleis er toch zeker nog niet? Alles bijelkaar een erg leuk puzzelplaatje. Het bouwjaar van dit gebouw kan veel oplossen. Vergis ik mij niet, dan staan er vier straat lantaarns op deze tekening. Die zullen wel niet met electriciteit verlicht zijn, maar met gas? Het zal wel de goede oude tijd ge weest zijn, waarin 'the lamp lighter' elke avond langs kwam. Wat zijn we daar tegenwoordig toch ver van verwijderd. Gran Canaria J.S. Ja hoor, dat bordes telt tien treden en is inder daad "manshoog". Het Paleis van Justitie is in 1849 voltooidde kleine huisjes, in de ogen van de tekenaar links daar van, hebben er inder daad gestaan - ook op een bekende plaat van een harddraverij komen ze voor. Red. 't KI. Kr. JOODS LEVEN In het julinummer schreef K. Koster over de religieuze inven taris van de Leeuwarder syna goge. Na in de oorlog verstopt te zijn geweest, is die na de bevrijding overgebracht naar Is raël. Enkele jaren geleden brachten wij een bezoek aan het Joods Historisch Museum, toen nog gevestigd in de Waag op de Nieuwmarkt in Amsterdam. We zagen daar een grote kande laar met de notitie, dat deze af komstig was uit de Synagoge te Leeuwarden. Is er dus toch nog iets achtergebleven? Hoorn Mevr. F. Spoelder-Faber RAAD VAN ARBEID "Wie kan zich nog herinneren, dat de Raad van Arbeid op de Nieuwestad was?" vroeg u in het onderschrift van de foto van dit kantoor in een vorig num mervan 't Kleine Krantsje. Nu, dat kan ik u nog wel vertel len. Mijn tante was er werkster, mej. H. Sjoukema. Er was ook een beheerdersechtpaar inwo nend; dat waren de heer en mevrouw Mulder. Dit was het wat ik u melden wou. Leeuwarden M.deVries-v.d. Brug SPIJKERWACHT In de oorlog moest mijn vader "Spijkerwacht" lopen bij de "Mauermuur" in de Overijssel sestraatweg. Ze liepen dan met een witte vlag vanaf het ge meentehuis van Huizum in de richting van Goutum. Wanneer de een van het ge meentehuis vertrok, vertrok de ander in Goutum. Halverwege kwamen ze eikaar dan tegen en maakten even e.en praatje. op kartonnen borden. Met mijn twee jaar oudere zuster Yke, ik was rond de acht jaar, waren we ook in de rij gaan staan. De reden van onze komst weet ik evenmin meer, mogelijk zijn het de etensgeuren geweest, die ons erheen gevoerd hebben. We schuifelden langzaam voor waarts naar het begeerlijke voedsel, toen mijn zuster, toen nog zusje, een ontdekking deed, waar zelfs zuurkool met worst niet tegen opgewassen was. Met ontzetting stelde ze vast, Friestalig als we waren, ,,se bidde hjir net foar 't iten, net ien docht de hannen gear'. Van huis uit Nederlands Her vormd, trouwe zondag- en christelijke school-gangers, was het met name mijn zuster te heidens. Ze besliste ,,we gean nei mem ta, 't is hjir net kriste- lijk". Waarschijnlijk was en ben ik wat minder trouw in de leer, want terwijl ik huilend aan de hand van zuslief huiswaarts werd gevoerd, riep ik bij voort during: „Mar ik mei wol suur- koal mei woarst." Apeldoorn Mevr. Geertje de Graaf SCHOOLFOTO In een lade vol oude foto's vond ik ook deze, helaas erg beschadigde, foto van de Vie- verbuurtschool of wel School 11 aan de Oostersingel. Onze onderwijzer was meester van der Harst, aan wie ik goede herinneringen bewaar. Op de voorste rij van rechts naar links, eerste rij: Annie Jansen en Grietje Bosk- ma, een Antje en Pleunie Zondervan, Jennie Delgrosso en Eelkje Westerdijk, Froukje en een onbekende, nog een onbekende en Jannie Versié. Op de tweede rij: Henk Zijlstra en Van der Heide, een onbe kende, Gabriël Leemburg en Piet Woudstra. Jannie Veninga en Grietje de Vries, van de or- deldraaier de Vries. Tenslotte op de derde rij: Hans Rinsema, Jan Nijp en Romke Hoekstra, onbekend, Tiemen de Ruiter en Jelle Brandsma. Over Tiemen de Ruiter heb ik al eens wat gelezen in 't Kleine Krantsje, ik meen bij zijn overlij den. Kort ervoor had ik hem bij een bezoek aan Leeuwarden nog met boeken op de markt zien staan. Ik herinner me hem als een serieuze jongen, die er vroeger in de klas een beetje uitliep. In de tijd dat we bij meester Van der Harst in de kias zaten speelde ik voor schooltijd altijd met nog een aantal meisjes in de kolenloods van Van der Noord en Kuperus verstopper tje. Die stond schuin tegenover de school, waar nu een super markt is. Wij verstopten ons achter de zakken eierkolen, co kes, anthraciet en stapels lege zakken. Vele malen werden wij er door de mannen wegge stuurd maar we bleven hard nekkig komen en breidden ons gebied steeds verder uit. Op een dag ontdekten we er ook een zoldertje en er stond een ladder, dus met z'n allen naar boven om ons daar te ver stoppen. Toen ging de school bel, maar o, schrik: de ladder was weg. De mannen hadden hem weggehaald, genoten van onze schrik en wilden hem niet terug zetten. Na een poosje zetten een paar meisjes het op een huilen; toen kregen ze me delijden en zetten de ladder te rug. Inmiddels was de school deur op slot, dus aanbellen en met gebogen hoofd kwam dat stel meisjes de klas binnen. Dat betekende schoolblijven om vier uur. Allemaal een stuk papier en schrijf maar op wat er gebeurd is. Toen meester het had gelezen moest hij erg lachen en vond dat wij de man die de ladder had terug gezet een doosje sigaren moesten geven. Nou, ik heb meebe taald, maar was het er in mijn hart helemaal niet mee eens want ze hadden hem ook weg gehaald. In ieder geval waren ze van die lastige meiden af (Vervolg op pag. 15) Op een nacht bleek zijn collega Barend van der Veen te zijn, de bekende toneelspeler, die hij heel goed kende. Terwijl ze daar stonden te praten kwam er een man langs op de fiets. Hij kwam zo dicht langs, dat hij de bril van Barend van der Veen raakte, waardoor deze op de grond viel. Toen hoorden ze een doffe knal: de man was het weiland ingereden en op een landmijn terechtgekomen. De bril heb ben ze nooit weer gevonden. Groningen H. Witteveen Wat ons belangrijker lijkt dan die bril van Barend van der Veen: hoe is het met die onfortuinlijke fietser afgelo pen? Red.'t KI. Kr. ZUURKOOL MET WORST Was het in 1943 of 1944? Ik weet het niet meer, wel herin ner ik me dat het een koude oorlogswinter was. Op het Wilhelminaplein, voor ons het Zaailand, was de 'Win terhulp' bezig met het uitdelen van voedsel, zuurkoolstampot met worst. Het werd opgediend

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4