LEEWADDERS, WAAR IS DIT? DE BAKKERS HADDEN HET VROEGER OOK NIET ZO GEMAKKELIJK F. POPMA Lzn H T KLEINE KRANTSJE: OPSPORING VERZOCHT WOON- en T3EDRIJFSMAKELAARDIJ Harmen Edinga WiegerW. Soer Makelaardij voor FRIESLAND alle onroerend-goed zaken betreffende Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN en Minnema de Willem Lode- wijkstraat met de Gijsbert Ja- pixcstraat, Bleeker (later Ho- genberg en Grilk) de Oostergrachtswal, net als Van der Veen met zijn zoon Taco verderop. Taco is geen bakker gebleven. Hij heeft zich zeer verdienstelijk gemaakt in het verzet; o.a. met de bekende gevangeniskraak. Zelf ben ik mijn bakkersloop baan begonnen bij Kuipers op de Nieuweburen, een bakker in hart en nieren en een fijn mens. Naast hem had je Jan de Groot en Beetstra aan de ene en Andela aan de andere kant. Dat waren wel concurrenten van elkaar, maar wanneer het eens iemand wat slecht ging, sprongen toch de anderen bij om te helpen - zo was het toen toch ook. Leeuwarden Rinze van der Heide Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Op 3 oktober 1987 overleed, toch nog onverwacht geboren 3 september 1912. Namens de familie, F. Edinga-Lieshout Wij zijn heel erg verdrietig door het heengaan op 30 september in het Sint Radboudziekenhuis te Nijmegen, na een zwaar lijden, van onze lieve en hartelijke schoonzoon onvergetelijke echtgenoot van onze jongste dochter Mirjam en vader van onze kleinkinderen Rianneke (5 jr.), Jan-Fenno (3 jr.), en Tjeerd (11 mnd.). Wieger, die werkte op de Griffie van het Gerechtshof te Arnhem, was nog maar 36 jaar. Hij was de jongste zoon van J. G. Soer, vroeger huisarts te Leeuwarden. Op de Natuurbegraafplaats te Assel bij Apeldoorn heeft hij een laatste rustplaats gevonden. Jelly en FennoL.Schoustra Vredeman de Vriesstraat 1 8921 BP Leeuwarden Toen ik de verhalen zat te le zen over de groentehandel in Leeuwarden moest ik ook den ken aan de bakkers van wel eer, die de bevolking van onze stad van het dagelijks brood voorzagen. Wat een gezellige drukte 's morgens voor tien uur in verschillende straten, waar zich bakkerijen bevonden. Je zag dan de broodbezorgers hun brood voor die dag in de karren doen. De een had een grote, de ander een kleine wijk. In het begin moest alles lopend door de stad met hier en daar een klant, vaak familie of ken nissen. Later kwamen de bakfietsen en dan maar trappen bij de brug- pijpen op. En sneeuw en ijs in de winter. Velen konden het met hun zwakke gezondheid niet bolwerken en haakten af. Na de oorlog waren er ver- scheidenen, die ook met een broodkar begonnen, want er was toen ook eerst slecht aan werk te komen. Het was verbo den om voor tien uur 's mor gens te verkopen, al probeerde je vaak toch wel wat vroeger bij de klanten te zijn. Maar er werd Een van de bekende Leeuwar der bakkers, die er ook al niet meer is: Van den Berg aan de Voorstreek. streng op je gelet en wanneer ze je snapten, soms bij de klant in huis, kreeg je een bekeuring. Je moest een schoon kleedje over het brood in het mandje hebben, wanneer je naar de klanten ging en de broodkar of bakfiets werd vaak geinspec- teerd op mogelijke schimmel in de broodkruimels. Alles moest in orde zijn. Alle mensen, die toen bij de Leeuwarder politie werkten, kende je op een prik, soms met voor- en bijnaam er bij. Prachtig was dat. Het ging toen nog wel wat gemoedelijker. Je kon vaak een waarschuwing krijgen voor het uitliep op een ernstige zaak. Ze wisten ook wel, dat het voor ons soms moeilijk was, want vaak werd het nachtwerk en dan was het moeilijk een beetje op tijd bij de klanten te verschijnen. Dikwijls had je ook met lekke banden te kampen. De venters haalden vaak bij *vele referenties. verschillende bakkers hun pro ducten. Stelwagen van Achter de Hoven had altijd lekkere kruidkoek en Douma uit de Van Sytzemastraat heerlijke Deven ter koek. Zo had iedere bakker wel een artikel, waarmee hij op een tentoonstelling een prijs had gewonnen. Dat wisten ze dan ook wel te etaleren! Wat waren er een bakkerswin kels in de veertiger jaren in onze stad. Prachtige winkels met hun mooie blikken met alle soorten koekjes en eierkoeken en die mooie grote glimmende beschuitbussen, ledereen was trots op de win kel; dat was het visitekaartje van het bedrijf. En dan de win kelmeisjes met hun hagelwitte schorten. De bakkers probeer den altijd weer het brood zo vroeg mogelijk klaar te hebben. Voor negen uur mochten ze niet uit de winkel verkopen. Eerst moest alles met de hand gebeuren; later kwam de "Sla pende bakker" er bij, een ma chine, die men kon instellen, zodat de bakker er zelf een uurtje slaap bij kon pikken. Er werd door de politie streng op toegezien, dat men niet te vroeg begon te bakken, wat door de Arbeidswet verboden was. Maar op alle mogelijke manieren werd die bepaling ontdoken. Zo werden er bij voorbeeld in het donker in de bakkerij werkzaamheden ver richt. En de politie maar probe ren de bakker op heterdaad te betrappen! Voor beide partijen was het een sport succes te hebben - door de moordende concurrentie deed iedereen er aan mee. Ik zal niet alle bakkers en bak kerijen van voor de oorlog op sommen, maar enkele wil ik toch wel noemen. Stelwagen beheerste Achter de Hoven met Tulpenburg, Gijs de Vries In het vorige nummer van 't Kleine Krantsje vroeg onze abonnee mevrouw G. Staudt te Ede opsporing van het boek "Voor de vrijheid", lang voor de oorlog uitgegeven. Verscheidene lezers en leze ressen van onze krant hebben op deze oproep gereageerd, zodat wij de aanvraagster nu kunnen melden, dat het boek indertijd is uitgegeven als pre mie door het Leeuwarder Nieuwsblad met als titel: "Voor de Vrijheid", roman uit de ge schiedenis van Friesland uit het begin van de zestiende eeuw. Het boek is geschreven door T. E. Holtrop en verscheen met tekeningen van P. de Jong. Een van onze abonnees, die reageerde, was mevrouw T. Wielinga-Graansma, Steyn- straat 1 te Leeuwarden. Zij schreef ons het boek te bezit ten op de laatste bladzijden na. "Graag zouden wij" aldus me vrouw Wielinga, "een fotocopie hebben van de pagina's na 319". De "Opsporing verzocht" van de vorige maal heeft nu dus nog even een vervolg gekre gen. LidNVM.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 9