'T KLEINE KRANTSJEi q5jou jwt VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 fyeimiïidm-aj(faja.20um het... De Huizumerbrug aan het eind van de Weaze (Vervolg van pag. 4) ven in de Friese hoofdstad" door de nazi's vermoord. Uithoorn H. D. Woelinga Er waren in het gezin van de godsdienstonderwijzer Samuel Mendels en Henriët- te Jacobson zeven kinde ren: Catharina (1912), Jetje (1914), Abraham (1920), Veronica (1921), David (1923), Arthur (1924) en Ro- zalie (1925). Alleen Jetje heeft de oorlog overleefd Veronica stierf al in 1937. SKOENEDOAS D'r binne fan die meensen die alles beware en niks futgooije en as se soms ferhuuse dan komt der wat los, mar dat wud niet weggooid, mar wel weg- moffeld ien oude skoendoosen. Nou bin ik zeuven kear fer- huusd en un jaar of wat leeden weer ien Liwadden weerom kommen, mar die skoenedoa- zen warren tot nou toe niet al lemaal uutpakt, die plechtigheid het laast plaatsvonnen op un regenachtige dag en dat war ren 'n paar spannende uurkes, - WWA*. V».*. VOKSHStKx. so allinig op un kamerke en alle dingen (meestal papieren) kwammen weer foor de dag, dat warren onder anderen ge- boortekaartsjes, trouwkaartsjes, verlovingskaartsjes, aansichten, kaarten, kranteknipsels, ouwe agenda's, al die kleine herinne ringen warren fan't iene naar 't andere plak metsleept, fan hier naar Drente fander nar Hollan, ien verskillende plakken en nou weer werom nar de vertrekba sis en faak gaan die oude din gen ongeopend weer met, tot ze eindelik weer us opend wur- re. Stapels met brieven en kaarts- jes en ok fan oude skoolkam- meraden, un stukje "fergeten" verleden. Wie war Kees ok al weer, docht ik, die naam ston op un ansichtkaart uut Amsterdam, der hew ik wel un kwartier op sitten prakkeseren en fan 't me- nukaartsje fan un diner uut Hoogeveen, dertig jaar leeden, wist ik lang niet alle namen meer die der op stonnen, laat staan de smaak fan ut eten, met Juliene soep foorof Ik sat der mar un paar uur te stinnen en te dromen, ien die oude papiermassa, enthousias te brieven fan kameraden, wer- fan al un paar skeiden binne ondertied, brieven en kaarten fan bekenden, die al lang over leden binne. 't War un ontroerde blik weerom. We wurre ouder. It leeven gaat verder. It beeld vergeelt. Ik sal die oude skoenedoas nog eefkes beware, mar de kienders sille der straks wel niks meer met kinne, mar je wete nooit, ik hew om die oude skoenedoas mar weer un touwtsje daan, en weer opbur- gen, mar ik har un paer mooie uurkes, fan weeromblikke, de iene gooit alles direkt weg, "op geruimd staat netsjes", mar so bin ik niet, tot sommigens ver driet. Mar wat kinne belangrieke din gen ien ut leven, na jaren on- belangriek wurde, en namen die vroeger je wat seiden, nou niks meer segge. Die oude skoenedoas, war foor mij belangriker dan un video band, 't is mar krekt wer je ple- sieran beleeve. GRIET VAN DERWOUDE De prentbriefkaart uit Groot moeders Ansichtenalbum in het vorige Kleine Krantsje was, zo als u schreef, verstuurd door een G. van der Woude uit de Saskiastraat. Dat was Griet, de oudste dochter van Van der Woude, die in de Saskiastraat woonde op de hoek van de Tweede straat. Ik sta er altijd versteld van, hoe er steeds weer wat nieuws bo ven water komt. De tekening van de Wirdumerdijk was ook weer uniek! Amsterdam J. Siccama-Velsen Wintertuin van Frigge in Gro ningen. Het klopt, heb nu twee foto's van deze band gevonden en kom hierop in een artikel te rug. Dank voor de reaktie. In het ar tikel over het duo Ensing-Jor- dan schreef ik per ongeluk, want ik weet wel beter, dat de familie Hoogslag een drukkerij op Werkmanslust had, maar dat moet familie Hoogterp zijn, Drukkerij Friso, bestaat nog die drukkerij, nu op het Noordvliet. Leeuwarden Ritsko J. van Vliet senior Historisch Variété Archief 'i/oeae 'i Liwadden Piet de Boer PUNTJES OP DEI Na het artikel over wijlen Dirk Posthumus in een vorig Kleine Krantsje belde mij mevrouw De Bruin uit het Bilgaard,. dat wij len haar man reeds ver voor de oorlog met de gebroeders Post humus oefende in Lunchroom Kim op de Nieuwestad. Dan belde mevrouw Wettink, wonende op het Westeinde, dat haar man vroeger een zeer be kende beroepsmusicus was. De band heette Jack Wesdick's Band, en de gebroeders Wes- sel en Dirk Posthumus speel den in die band, o.a. in de Win tertuin in Leeuwarden en in de is Leeuwarden eens door twee koninginnen bezocht en wel in 1892, toen hier de twaalfjarige koningin Wilhelmina en haar moeder, de koningin-regentes Emma als gasten konden wor den begroet. Het bezoek werd voor de Leeuwarders van toen een geweldige gebeurtenis. Het was bij deze gelegenheid, dat de jonge vorstin een Fries costuum kreeg aangeboden. Gekleed in dit costuum bezocht Wilhelmina een harddraverij op de baan aan de Marssumerdijk en de duizen den toeschouwers, die haar za gen waren wild enthousiast.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 15