POORTJE BLEEK MOEILIJK HERKENBAAR PUNT 'T KLEINE KRANTSJE ,s zuinig op uwoge" en...uw geld! pagina 3 Alweer heeft de traditionele fotoprijsvraag 'Leewadders, waar is dit?' ons verbaasd doen staan. Na het afdrukken in het vorige nummer van 't Kleine Krantsje van de foto met het fragment van een poort met daarachter een wit huisje met kleine raampjes, verwachtten wij een stroom van oplossingen. Dit punt, zo dachten wij, moest toch voor heel veel Leeuwarders duidelijk herkenbaar zijn. Maar wat ge beurde er? Er vielen maar enkele inzendingen in onze brievenbus, niet meer dan vijf om heel precies te zijn. Daarbij was ook nog een foutieve oplossing, zodat slechts vier abonnees in staat bleken ons het juiste antwoord te geven. „Volgens ons is het het Wit Gele Kruisgebouw aan de Oos- tergrachtswal," schreef ons me vrouw F. van der Meer te Leeu warden en die oplossing was helemaal zo gek nog niet. Want op die plaats is inderdaad een soortgelijke poort geweest met daarachter huisjes zoals dat wat op de foto was afgebeeld. Maar, de lezers zullen het in tussen al begrepen hebben, het was de Oostergrachtswal niet, maar het Boshuisen Gasthuis aan het Jakobijnerkerkhof, zo als de andere inzenders ons schreven. „Dit punt herkende ik direct," aldus de heer N. Verbruggen te Leeuwarden. „Het is volgens mijn mening het binnenpoortje met doorkijk naar de woningen van het Boshuisen gasthuis op het Jacobijnerkerkhof. Ik wil daar nog aan toevoegen, dat de geplaatste foto dateert van voor de grote renovatie van plusminus vijfentwintig jaar ge leden, gezien namelijk de toen nog bepleisterde witte muur van het op de achtergrond her kenbare woninkje." De andere inzenders leverden hun oplossing in zonder verder commentaar, behalve de heer H. Rijpstra te Amersfoort, van wie wij de volgende aardige brief ontvingen, die wij even in z'n geheel voor u zullen over- schnjven. AANDACHTIG BEKEKEN „Elk zoekplaatje met de vraag 'Leeuwarders, waar is dit?' wordt door mij aandachtig be keken. Als ik een taxatie wil maken van hoe vaak de vraag door mij met een herkenning beantwoord kon worden, dan moet ik toegeven dat het in ge breke blijven de overhand heeft. Dit geeft mij tevens de gele genheid op te merken, dat het voor de oudere generatie die de stad al tientallen jaren gele den heeft verlaten, steeds moeilijker wordt de oude stads delen nog te herkennen door onbekendheid ook met de ge wijzigde toestanden, die bij een sporadisch bezoek meer opval len. Het gaat vaak om een de tail of een verdwenen geheel. Zodra het nieuwe er staat, weet men al vaak niet meer wat er voorheen stond en dan voorna melijk hoger dan één verdie ping. Maar het geheugen wordt er ook niet beter op. Als jongen zwierf ik in de prille jeugdjaren in alle hoeken en gaten van de stad. Zij, die Leeuwarder zijn gebleven kun nen - zo zij niet zeker zijn van hun vermoeden - wel eens op onderzoek gaan. Dat is prak tisch uitgesloten voor 'de Fries om utens'. Een handicap dus. TIENMAAL VERHUISD 1 Als je zoals ik tienmaal ver huisd bent, is het soms al niet gemakkelijk meer bepaalde straten in de juiste woonplaats te lokaliseren. Ik grijp na deze 'belijdenis' de gelegenheid aan om toch maar weer eens een schot te wagen. En nu doet zich al direkt weer voor, waaro ver ik hierboven een uiteenzet ting heb gegeven. Ik kon er maar niet op komen hoe de straten in de naaste omgeving heetten of nog heten mis schien. Maar na raadplegen van enkele uitgaven van ,'t Kleine Krantsje' en die van W. Eekhoff lukte het mij langs al lerlei omwegen een paar straat namen op te diepen. Tijdens dit kanweitje schoot mij ook weer ééntje te binnen. Ik hoop dus erin geslaagd te zijn u duidelijk te maken waar ik de oplossing meen te hebben gevonden. Ik kom dan tot het poortje, dat toegang gaf (nog geeft?) tot het hofje nabij de Grote Kerk. Het bevond zich aan de linkerkant als men het straatje vanaf het Schoenmakersperk uit liep en wel vóór de eerste straat (weer links) richting Nieuweburen. (Vervolg op pag. 11 CÜP WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Abonnementenadministra tie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementsgelden Post giro: 98 10 62 Redactie en advertentie-af deling: Vredeman de Vries- straat 18921 BP Leeuwar den. Telefoon: (058) 120302 Geopend: dinsdag en woensdag, uitsluitend 's morgens van 9 tot 12 uur. 's Middags en van don derdag tot en met maan dag gesloten. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,- per jaar. Losse nummers afgehaald 2,50 per stuk. Per giro besteld (Postgiro 98 10 62): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,- voor 3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hiernavolgende 'leverings voorwaarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden be taald. .Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk wor den doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd, (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden) worden automatisch ver lengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 3