hellema Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland kopk aeLti'K rftgm&9fér en.^-3t VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 in de oorlog of bij het sluiten van de winkel de houten strooplepel aflikken. De stroop werd toen los uit een vat ver kocht. Ook het artikel "Al honderdeen enzeventig jaar boeken in het zelfde pand" ontlokt mij een re actie. Genoemde Johannes Proost was mijn betovergroot vader. Dat er een relatie be stond tussen genoemde Johan nes en het pand op de Voorstreek was mij niet be kend. Ik heb er het gedenkboek "Twee eeuwen Brandt en Proost" uit 1942 van de nog steeds onder die naam be staande papiergroothandel nog eens op nageslagen. Als ge boortejaar vermeldt uw artikel 1782, het gedenkboek 1781. Nu, over dat ene jaar zullen we maar niet twisten. Deze Johan nes moet een eigenzinnig heer schap zijn geweest. Vermeld wordt dat hij met een zwaar ka liber bijl stond te dreigen toen het stadsbestuur het pothuis bij zijn woning aan de Voorstreek wenste af te breken en tijdens een epidemie te Rotterdam, on danks alle waarschuwingen, juist ongekookt water wenste te drinken. Amsterdam J. J. Oosterhoff SIGARENZAAK SCHAAFSMA In het oktobernummer van 't Kleine Krantsje laat u mij iets zeggen over "de groentezaak van Barend Schaafsma" op de hoek van de Bleeklaan en het Noordvliet. Maar dat had ik niet geschreven: Barend Schaaf sma had daar geen groente zaak, maar een sigarenzaak. Groningen E. Drijver MARIABEELD Heeft Leeuwarden ooit in de buitenlucht een Mariabeeld ge had? Wanneer ik weer eens in mijn geboortestad kom valt het mij op, dat ik daar geen beeld van Maria tegenkom. Ik woon nu in het zuiden en daar is dat heel gewoon. Zelf dacht ik, wie weet is het Rengerspark er een plaats voor, zo dicht bij het jodenkerk hof, maar ook het Vossenpark- je is misschien een aparte plaats. Tenslotte is dit het Ma- riajaar, dus wie weet. Nijmegen Martin Bergsma SCHOOL6 Na ontvangst van het laatste Kleine Krantsje liet ik natuurlijk weer alles liggen en ben, zoals altijd, onmiddellijk gaan lezen. Het is leuk om over de ouwe tied te lezen. Maar ditkeer was ik erg teleur gesteld, toen ik las, dat School 6 zal worden afgebroken. Mijn moeder en haar broers en zus ters zijn daar op school ge weest en mijn vader ook nog een jaar, toen hij met zijn moe der van Rotterdam naar Leeu warden kwam. Ook mijn zuster en broers en ik en mijn neven en nichten zijn daar allemaal op school ge weest. Gelukkig waren we eni ge jaren geleden in Leeuwar den en toen hebben we van School 6 nog foto's gemaakt. Wat een herinneringen aan die school! Meester Braaksma, bo venmeester van Skoal B. en meester De Vries van A. Mees ter Maurits speelde altijd voor vfzfx. Wj/V. Makelaardij «Inda 1898 Leeuwarden - Drachten Ik wens al mijn oude klasgeno ten het allerbeste toe. Wij ho pen volgend jaar weer met va kantie naar Nederland te komen. Sinterklaas. Als hij dan op de klasdeur klopte, zongen wij "Sinterklaasje, kom maar bin nen met je knecht, want we zit ten allemaal even recht En dat was ook zo, want we leken wel planken, zo rechtop zaten we. Dan meester Verbeke - die speelde zo mooi op de viool. Mijn onderwijzeres was juffrouw De Vries en dan was er juf frouw Disselsma en Beren broek en er was een kwekeling, meester Kiestra. In een ander Kleine Krantsje las ik over Ettema aan het Schavernek. Mijn vader, Louis Schot, heeft daar nog als kel ner gewerkt; ook was hij wel kelner in Zalen Schaaf. Utah USA Minke Scheer-Schot Wanneer u weer naar Leeu warden komt zult u school 6 er tóch nog wel zien staan, veronderstellen we. Vergis sen we ons niet, dan wordt het gebouw niet afgebroken, maar komen er voor bewo ning appartementen in. Red.'t KI. Kr. TJERK HIDDESSCHOOL Met interesse heb ik pagina 15 van het julinummer van 't Klei ne Krantsje gelezen en beke ken i.v.m. School 14 in de Tjerk Hiddesstraat, met - toen - de hoofdingang aan de Tjerk Hid desstraat. Juf Dorenstouter woonde op het laatste traject van haar le ven in het bejaardenhuis "Huis in de Duinen" in Zandvoort, in de zeventigerjaren. Ik zal wel ongeveer vijf jaar ou der zijn dan de heer M. W. Syt- sema, die de foto inzond. Want ik heb nog een klassefoto uit de twintiger jaren, ook met Juf Dorenstouter. Op die foto staat Bram Mendels, mogelijk de ou dere broer van Rosalie Men dels. Beiden zijn volgens het doden- register in het boek "Joods le- (Vervolgoppag. 15) OPSPORING VERZOCHT Hartelijk dank voor uw bemid deling bij de opsporing van het boek "Voor de vrijheid". Ik heb dit boek inmiddels ontvangen van de heer Wallast uit Drach ten. Tot mijn grote vreugde na tuurlijk. Nogmaals mijn dank en succes toegewenst met uw ge zellige "Krantsje". Ede C. Staudt AFKE'S TIENTAL Het verhaal van Enne Rozema in een vorig Kleine Krantsje over Afke's Tiental heb ik met belangstelling gelezen. Op de "Tuuntsjeskoal" kreeg ik het boek uit de bibliotheek mee naar huis. Wat heb ik daar van genoten! Toen mijn dochters oud genoeg waren hebben we het boek (voor 4,90!) zelf gekocht. In het Letterkundig Museum is een hele beschrijving te vinden van een van de zonen van het gezin. In werkelijkheid waren er twaalf kinderen en die zijn alle maal heel goed terechtgeko men. Leiden H. Ouwerkerk-Bleeksma BOMEN OMGEKAPT Mijn vader, van wie ik al eens heb verteld, dat die in de oor log de "spijkerwacht" had bij de "Mauer-muur" in de Overijssel sestraatweg, heeft er ook wel op moeten toezien, dat er geen bomen werden gekapt. Eens gebeurde dat op een nacht toch en toen moest hij zich melden in het gebouw van De Waarborg, waar de "Grü- nen" zaten. Mijn vader sprak geen woord Duits, maar hem Een mooie sfeerfoto van de Voorstreek bij de Wortelhaven uit het eind van de dertiger ja ren. ten voorgelegd, die hij maar had te tekenen. Toen dat klaar was wilde mijn vader opstaan en weggaan, maar dat mocht niet. Hij werd geschopt en geslagen en viel versuft op een bank neer. Ze hebben hem bijna een dag vastgehouden en toen heeft de baas van mijn vader hem vrij- gekregen. Hij werkte bij Vroom en Dreesmann. Groningen H. Witteveen MENDEL Naar aanleiding van de artike len over de groentehandelaren in Leeuwarden hierbij nog een enkele aantekening. Aan Abra ham Mendel uit de Singelstraat heb ik de beste herinneringen. Genoemd wordt de bakfiets waarmee hij door de stad trok. Maar voor de bakfiets er was werd de handel met paard en wagen aan de man gebracht. Het paard heette Mina en stond op stal bij stalhouderij Poelsma aan de Spanjaardslaan. Wan neer de bakfiets gekomen is weet ik niet meer. Mogelijk in de oorlog en anders kort er na. Als kind van een jaar of tien twaalf heb ik met Mendel heel wat met paard en wagen door de stad getrokken. Aanbellen bij de vaste klanten, de bestel ling opnemen en verder ma nusje-van-alles spelen. Aan het einde van de dag werd Mina dan op stal gebracht. Mendel achter het paard lopend en ik er boven op. Het "dagloon" be stond vaak uit een paar appels of een zakje aardbeien. Bij de vrouw van Mendel, haar voornaam wil me nu niet te bin nen schieten, was het ook goed toeven. Vaak een plak Het oude Schavernek met rechts het hotel Duinkerken van Ettema.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1987 | | pagina 4