LEEWADDERS, WAAR IS DIT? DIAKONESSENHUIS F. POPMA Lzn 'T KLEINE KRANTSJE. WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ Makelaardij voor FRIESLAND alle onroerend-goed zaken betreffende *vele referenties. TH Harlingersingel 23 P hoek Harlingerstraatweg !EuJ Leeuwarden Tel. 058 -121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 straat; Torenplein en Klokplein waren namen, die in de volksmond zijn ontstaan. Red. 't KI. Kr. ZWEMLERAAR HIJGENAAR Naar aanleiding van uw stukje in het decembernummer betref fende het zwembad "de Inkt pot" te Leeuwarden wil ik u mededelen, dat "de ervaren gymnastiekonderwijzer", die daar les gaf, wijlen mijn groot vader was, de heer W. F. Hij- genaar geboren 3-7-1855 te Haarlem en overleden 29-1- 1928 te Leeuwarden. Ik wil gaarne deze aanvulling ge plaatst hebben in het eerstvol gend "Kleine Krantsje". Vriendelijk groetend en ga zo door Fenno, je bezorgt ons vele gelukkige momenten. Maar de meningen waren ver deeld, want anderen zeiden, dat het laatste beurtschip op Leeuwarden altijd afmeerde bij de Nieuweweg. Weet u er het fijne van? Leeuwarden S. de Jong Het allerlaatste beurtschip op Leeuwarden is de "Motor Fryslên" van Hendrik Duiker uit Grouw geweest. Dit scheepje van achttien ton meerde inderdaad af bij de Nieuweweg tegenover het gebouw van wat toen nog was de Amsterdamsche Bank. Toen de Motor Frys lên in het begin van de twin tiger jaren in de vaart kwam was het vrachtvervoer per auto al aardig aan het opko men. Maar het beurtscheep je van Duiker wist het toch nog een kleine halve eeuw vol te houden. Met de Motor Fryslan verdween het laat ste beurtscheepje uit het beeld van de stad. Red. 't KI. Kr. REMBRANDTSTRAAT In het decembernummer las ik in een stukje betreffende Rin- sumageest over schipper Witte- veen. Als ik het goed heb woonde deze vroeger in de Rembrandtstraat viak bij de kruidenierswinkel van Goslinga. Daar moest ik uit school dik wijls naar toe met een witte kan om stroop te halen. Zo'n winke lier wist vaak alles van wat er zich inde omgeving afspeelde. Ik herinner me nog, dat er eens een man door de straat kwam met een kar, waarop het model van een boot. Hij had er een bordje bij staan met de tekst: "In mijn eigen tijd zelf ge maakt". Hij had geen werk en probeerde op die manier de kost te verdienen. In die tijd had je ook veel muzi kanten, die zonder vergunning speelden. Kwam er een agent aan, dan verstopte hij het in strument achter de struiken of het kwam bij iemand achter de deur te staan. Zelf ging zo'n muzikant dan heel onschuldig op een hekje zitten, tot de agent weer weg was. Ook zie ik nog in gedachten een lange man, De Groot, die kwam op zijn bakfietsje met oliebollen langs. De man was heel lang en zijn knieën staken altijd buiten de bakfiets uit. Aan het begin en aan het eind van de Rembrandtdwarsstraat moest hij altijd even van de fiets, anders kon hij niet tussen de paaltjes door. Groningen H. Witteveen KLAAS HUISMAN Mijn dank aan de heer Ritsko van Vliet voor zijn opsomming van de cabarets in Leeuwar den. Ik trof er direct alweer een bekende naam in aan en wel die van Klaas Huisman. Ik leer de de heer Huisman kennen, toen hij "Manusje van alles" was in het Oranjehotel bij de toenmalige eigenaar de heer Tinus Vermeulen. De laatste ja ren woonde hij bij ons in de Hoogstraat boven de drukkerij Wielsma. Wat Van Vliets vraag betreft: waar ligt Hunteburg? Wel, on geveer dertig kilometer van Os- nabrück, richting Bremen. Heel mooie omgeving. U komt maar eens langs. Hunteburg L. Looienga (Vervolg van pag. 4) Nou meende ik altiten, dat hij en syn frou op 'e Nijburen woanden, foaran, teugenover Frans Panbakker, de musicus, in een hüs met een erker. Stellig had hij mooie betrek king, maar - met een beschei den salaris. Syn frou had der daarom een saakje bij: op hun rut, daar in 'e erker, ston een klein bordtsje met de letters R.E.O.R. (ritueel eten op reis). En ik was groat genoeg, soa in ut begin van de jaren 30, om te weten wat dat betekende. Myn fraag is dan oek: Tot wanneer hawwe sij dèr dan woand? Sat- ten se dan in 1930 al in'e Lij sterstraat? Een klein puzzeltsje, dus. Ferders hoop ik, dat het K.K. der nog lang blive mag Westerbork L. Monderman Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste antwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het. met zestien zeer fraaie foto 's van de stad uit een lang vervlogen tijd. Het Diakonessenhuis in een ander gebouw - hoe kan dat nou? Wel, dit is de eerste vestiging van de "Vereeniging Het Diakones senhuis" in een pand aan de Bagijnestraat, dat blijkens de datum steen in 1654 was gebouwd. In 1880 ging het Diakonessenhuis hier van start. Later verhuisde het ziekenhuis naar een pand aan de Voorstreek om tenslotte in de nieuwbouw aan de Noordersingel terecht te komen. Het oude gebouw aan de Bagijnestraat is een kwarteeuw geleden min of meer onverhoeds afgebroken. Haarlem W. F. Hijgenaar LAATSTEBEURTSCHIP Weet 't Kleine Krantsje toevallig ook welk beurtschip de laatste dienst op Leeuwarden had? Wij hadden onlangs een familie bijeenkomst, waar dit ter spra ke kwam. Enkele mensen in het gezelschap meenden, dat een beurtdienst (van een De Boer?) uit het noorden van Friesland de laatste was. Dit vrachtschip had een vaste lig plaats in het water langs het Schavernek. KLOKSTRAAT Het pleintje voor ons huis in de Klokstraat werd door ons "To renplein" genoemd. Latere lie den noemden het "Klokplein". Wat is de juiste benaming? Hunteburg L. Looienga Het pleintje op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Klokstraat, in 1887 door het afbreken van de Nieuwe of Sint Jacobsto- ren ontstaan, heeft nim mer een officiële eigen naam gehad. Officieel hoort het bij de Klok-

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 15