a'T KLEINE KRAHTSJE i VEEL PLEZIER IN DE CEL 55 55 HET OUDE BURMANIAHUIS VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 11 ihdm-aehja. mum h et... 1 Xti i erin eell iek jn- 1en ne 'en ice n 't eïd (Vervolg van pag.5) pak bonkaarten, onder mijn trui". Robbie werd gefouilleerd, maar "Mij durfden ze niet aan~te ra ken" - Jenneke was meteen op het idee gekomen de rol te gaan spelen van een prosti tuee. "Geboeid werden wij door een (Nederlandse; Sch) agent weg gevoerd. Gevolgd door een SS- auto met groot licht (het was tegen twaalven, 's nachts; Sch) gingen we over een brug naar het politiebureau. In het blad De Zwerver van o.a. de Landelijke Knokploegen van 9 september 1949 wordt in een In Memoriam Albert Fieten ge wag gemaakt van de arrestatie van deze verzetsman, niet in een hotel, maar buiten op straat bij het SD gebouw. DOORGESPOELD. een geslagen hond" en "Op de simpele vraag "Was wissen Sie?" spuide Henk als een wa terval zijn kennis van het Ver zet". Overgebracht naar het Huis van Bewaring in Arnhem leek de gewapend gearresteerde verzetsstrijdster het leven te beschouwen als een lolletje. "We hadden overdag vreselijk veel plezier. Het was zo bekend, dat cel no. 1 zo'n uit bundig plezier had, dat mijn oom, reizende in de trein naar Utrecht, in de coupé hoorde zeggen: "In Arnhem in cel 1 hebben ze een lol! Het is over al bekend. Er is een zekere Jenneke, die de zaak op stel ten zet". Op de 16e december 1943 werd de arrestante met vijftien anderen overgebracht naar Scheveningen. "Op de zestien gevangenen waren acht bewapende Duit sers aanwezig. Ik wist het zo te versieren, dat ik vlak achter Robbie kwam te zitten. Hij zat naast een Duitser en naast mij zat de verloofde van Lange Jaap. Wij spraken af dat zij met de Duitser zou flirten, evenals ik af en toe, zodat Robbie en ik onze zaak grondig door konden nemen. Door ballistische proe ven was namelijk komen vast te staan, dat de wapens, die ik bij arrestatie bij me had, ge bruikt waren voor executies. De komedie die wij in Zwolle bij ar restatie waren gaan spelen moest dus aangepast worden. Hoe nu nieuwe wegen te vin den om doorslaan te voorko men en de Duitsers op een dwaalspoor te brengen? We spraken af om elke foto van jongens uit het Verzet die wij beiden kenden een fantasie- naam met fantasiegegevens te geven, maar wel precies de zelfde. Zo hebben we samen een tiental bekenden omge doopt, voor elk een curriculum vitae (Levensloop, Sch) be dacht en deze gegevens goed in ons hoofd gestampt". In het Oranjehotel in Scheve ningen voelde Jenneke Rom- kes zich happy genoeg om dik wijls te gaan zingen in haar cel - vandaar ook de titel van haar boek. LACHWEKKENDE VERHOREN Ook werd zij er vaak verhoord, maar die ondervragingen wek ten slechts haar lachlust op. "Ik werd zelf ook dikwijls ver hoord. Dat was vaak een la chertje. Een van de meest be ruchte S.D.-ers, H., placht daarbij vreselijk te keer te gaan, met rollende ogen en het schuim op de lippen. Ik sloeg me dan op de knieën van het lachen Wat een toneel! Het was niet te geloven! Ik schater de. Slaag maakte het nog veel erger". Meer dan eens draaide de ge vangene trouwens de rollen om en stelde zij de vragen inplaats van de S.D. "Hebt u een vrouw? Hoeveel kinderen hebt u? Laat u mij eens een foto zien? Waar woont u? en derge lijke vragen". Na een verblijf van bijna vier maanden in dit Oranjehotel kreeg Jenneke Romkes einde lijk te horen waar zij aan toe was. Over een terechtzitting spreekt zij met geen woord, wel over "Het vonnis". Dat werd in de gevangenis uitgesproken. "Ik hoorde de S.D. bezig met afroepen: "Jaap Kraal. Terro rist. Zum Tode verurteilt. Hendrik Drogt, Terrorist. Zum Tode verurteilt.Als laatste mijn naam. "Jenneke Romkes. Terroristenbandeangehörigewe- ge zum Tode verurteilt.Küs- ze Albert Fieten!" werd mij be volen. Ik ging op Robbie af en gaf hem een hand. We keken elkaar heel intens en diep aan. Er heerste een doodse stilte. Niemand vertrok een spier". In de kranten van die dagen vinden we de namen van de veroordeelden terug. Acht in to taal. Ook Hendrik Drogt. En Jaap Kraal. Jenneke Romkes staat er niet bij. Maar wie er wel bij staat? De boekhouder Gerrit Jan van den Berg uit Arnhem. En dat was Henk van Heusden! Heeft Jenneke hem over het hoofd gezien? De volgende morgen werden de ter dood veroordeelde man nen gefusilleerd. Voor Jenneke gingen de zware verhoren ge woon door. De S.D.ers wilden weten waar haar vader zat. Maar zij gaf geen krimp. Op de dag van de invasie werd zij naar Vught gebracht en van daar later naar Ravensbrück vervoerd. NIEUWE TAAK Gelukkig doorstond zij de be proevingen in dit kamp en via Zweden keerde Jenneke Rom kes na de bevrijding naar Leeu warden terug. Toen kreeg ze nog een nieuwe taak: het Bu reau Nationale Veiligheid droeg haar op een onderzoek in te stellen naar de verblijfplaats van Henk van Heusden, die nog in leven zou zijn. "Mijn le ven liep gevaar omdat ik de kroongetuige was". Enfin, dat liep op niets uit na tuurlijk, Henk van Heusden, alias Gerrit Jan van den Berg was al ruim een jaar dood. Kortom, een heel bijzonder boek, dit "Cel 383, zing nog eens!" Met een groeiende ver bazing namen wé er kennis van. Toch heeft het verhaal ons geboeid. Sch.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 11