r KLEINE KRANTSJE REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR IESPREKKEN OP HE MEENSEN KIENDERS WAT UN KIENDERS. DENKEND AAN VROEGEN 84 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 viesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 eit 6ur de dochter fan Tabe enke de brugmannen uutge- eid aandacht an ut Djakke- ^sehuus. Toen gong ut fia ve huzen en namen over eger. Daar hoorde Kallegarie et soa bij, mar Oastenriek wel at. En een nuver slot an de sprekken fan Tabe Ruutsje, nge Marten, Wiebe Poatsje, nne Mager, Fokke Vutman as gast dizze keer Groate eert. ibe Ruutsje: Mien dochter ik wil der es langs. Dus n frouw en ik en sij en hur n in de auto. De Singel gs en ja hor, daar ston ut. in leeg Djakkenessehuus. I. Gien fiets en gien auto! iverü nne Mager: Dat is oek nuver. uurman moest in 't Sieken- us. Ik fraag nog: ut Roomse ut Djakkenessehuus. Sien iuw seit: Em-Cee-EI. Ik seg: otel seker. Nee, seit se, ut é-EI-Dé, nee, wat sei ik nou? nge Marten: Der ferandere gen, waar jou ut nooit fan rwacht hadden. En son sie- nhuus, ja daar sit heel wat fast. Ik self hew der een ar keer leid. Eén fan ons enders, ons moeke, och he en ja. ikke Vutman: Ut was freemd tbouwd deur de jaren heen. hew der één keer ses weken 1 Se hadden mie suver een intpad uut de nieren haald. en ik de kop weer tille kon, iten we wel es in de eh... reffersaal. Iarten: Dat seit hast eikeneen, reffersaal. Mar ut mut weze effersaal. Teffer. Dat was loof de oprichter. Was ie niet srst sendeling weést of soa n toen ie in Afrika uutkeken as, hét ie in Liwwadden een ekenhuus bouwd. tiebe Poatsje: Die Marten eet nog es wat. Soa froeg an swager fan mij over een jvelfebriek in de Skraans. Ik ist nerges fan, mar toen liet ie tie ut krantestukje leze. En ut ong over een plak daar had enannimmersitten. ibe: Klopt as een pliesjemuts. iersma. Ja, elkeen sei altied Wiersma. Dat waren sien brletters hé? Pé-A- Wiersma. r ut was altied Pa Wiersma. hét daar woand en sien rkplaats was daar. En dat as heel froeger een suvelfe- ek. kke: Dat hew ik oek nooit den. Daar mutte de Huzum- r sneupers liek as Griepma |nder de Hosson mar achter- n. Ja, Pa Wiersma. Wie su ar an Pé-A-Wiersma denke? Marten: Hadden jou heel froe ger niet een dirukteur bij de Ko peraasje, bij Exelsior, die Pa Koopal hiette? Dat sal oek wel wat as Pieter Albert of Peke Andries weest hewwe. Mar ut was altied... Groate... eh Geert, ha'k docht. Groate Geert: Daar was ik es weer. Goeiendag, goeiendag. Ik must even foor een briefke naar de soosjale mannen toe. Nou ja, ut was dizze keer een wiefke, mar dat geeft nou niks. Alles kits en de bok fet? Minne: Prima jonge. Super de luuks segge se dan wel. En Geert siet er oek aardig gesond uut. O heden, sonder werk. En dat sal wel afkeuring wurde? Toch de maag weer an't don derjagen? Geert: Ik leek wel knap en ik hew lang deurwerkt, mar toch te faak der uut. Gien sweer of soa. Een nuvere naam, dat wel. En o soa foorsichtig met eten. Dit wel, en dit niet, wik mar segge, sak mar segge. Wiebe: Ik mag hast alles wel ete, mar soutarm of soutloos. Dan is de meeste smaak der niet an. As we bij de kienders ete, proef ik ut temeensen don derse goed. Mar soms hét ut ouwe meens al fan te voren or ders geven. Dan is dat foor fa- der. We hewwe der an docht. Tabe: Mien neef Bouke sweert bij knoflook. Sien frouw sei laassen: as ie praat, en as ie hoest, en as ie boert en as ie eh... knalt fan achteren, dan is ut één knoflook, al knoflook! Minne: Ik docht Tabe seit nets- jes broekhoest. Dat seit een kennis fan mij altied. Broek- hoest. Die selde fent is alle da gen an't hardlopen. Trimmen. Nee, hij seit ut anders. Jokken of soa. Fokke: Joggen denk ik. met twee gee's. Fan Gekke Gerriet. Dat wurdt een hoop deen. Ja, jokken oek wel. Een mooi woord foor liegen. Skiene se in de pollentiek een hoop te doen. Geert: Dat hardlopen weet wat. Sommige lui binne toch al gek fan sport. Alweer even leden kwamen een paar maten alle morres soa min as strooi op ut werk. Hadden de halve nacht naar Kallegarie keken. Marten: O, de Olupiese spelen daar. Soa gek krije se mij niet. Mar ja, mien seun was naar de wintersport weest. Overdag in de sniw en savus over die Wal stra prate. Nee, die Waldheim daar in Oastenriek. Fokke: Die hét daar wel wat losmaakt. En krekt nou se fiere, nou ja temeensen herdenke, dat fieftig jaar leden de Ansloes Wij, mien broerke Tinus en ikke, wudden midden inne nacht uut bed haald pm bij beppe fedder te slapen. Mar wij waren al un tiedsje wakker hoor, want buurfrou Hoeksma en vader skarrelden al un skoftsje deur de kamer en de tafel must dichter bij de bed stee waar moeke al lag te steu nen asof se noadeg must... Wij wisten best wat 'r anne han was. Moeke su un nei kiensje krije. Dat had se al heel lang in hur buuk. Wij hadden wel 's - stief teugen moeke's buuk - luustere maggen naar ut klop pen fan ut kleine hatsje en dan kon je oek al wat bewegen foe- le. Wij dus naar beppe, die flak naast ons woande. Mar de tol lende morren, toen vader weest was om te sêggen datte wij un suske kregen hadden, sat ik al gauw bij moeke anne bedstee. Fan mien suske sag ik niet feul. Un klein donker kopke en fan die priegelhansjes. Moeke was nog un bitsje doezeleg. Se nam mien han en soa saten wij eefkes heel stil bijmekaar. Fijn was dat. Toen begon moeke te praten., su'n bitsje inne ruumte. Krekt of ik 'r niet bij was. "Wij hadden, as alles in leven ble ven was, as kienders sijnde, tuus in ons skütsje met sien se- ventienen weze kennen. Mar der binne inne loop fanne tied elf sturven.. elf., de een na de ander soms. Erg he, armoede., ongelukken..siekte en dikkels gien hulp as ut noadeg was. Soa bleven wij uuteindeluk mar met sien sessen over..." Un bitsje skrokken froeg ik: "Krije wij nou oek soafeul broerkes en suskes?" Toen keek moeke mie an en was ineens weer gewoan moe- was. En een hoop Oastenrie- kers brulden toen fan Heil Hit- Ier. Wiebe: Wij seiden dan wel es fan drei liter. Dat is al weer heel lang leden. Staan 't es uut. Een hele boel dingen bin ne al heel lang leden. An sukke dingen merk je dat je oud wur- re. Geert: En soms lees je in de krante dingen waar je nog nooit fan hoord hewwe, wik mar seg ge, sak mar segge. Asperiene. Goed foor pienekop. Mar oek goed foor 't hart en ken oek helpe bij 't kienders krijen. Dat is goed nijs foor ouwe meensen. Minne: O, Geert bedoelt dat fan ut hart. Ik docht al an de be- bies. Klein grapke. Net as de grap fan die boer. De boeren sitte met de stront, met de mest in de maag. Nee, das de grap niet. Ut hoort wel leuk, ja. Mar die boer feranderde een bekend gesegde en sei: Tot de skijtons doodt! Vlga. ke en se grinnikte wat en sei: "Bist mal, niks hoor, dan mutte we der foor die tied un stokje foor steke." En toen ik wete wu wét foor un stokje en waarfoor sei se dat ik oppe froege mor ren niet soafeul frage must". Toch froeg ik nog, waarom dik ke Akke fan naast ons, die swaar liep van 'r twaalfde, dat se vanne dokter eigenluk al niet krije mocht, der dan oek gien stokje voor stoken had, lachte moeke weer heiendal en sei se: "Akke is derfoor feul te dik, dan mutte se wel een hele boom ansjouwe..." Nou, ik lachte mar met, mar snappe? Nee hoor. Ut it ferhaalsje fanne ooiefaar of kienderkes uut bloemkool was oek niet méér dan dat. Derfoor leefden we te dicht op en bijmekaar. In un kamerke fan vier bij vier, un pertaalsje met un ladderke en un kraan en un onbeskoaten solder met één dakraamke. Der blieft niet feul geheim, der is gien plak foor. Bij Akke befoorbeeld kon je bij sukke gebeurtenissen niet even ut hele elftal bij de buren onderbrenge, sekers niet mid den inne nacht. Hooguut ut hele stel op solder, mar aange- sien, hoe smereg of se soms oek binne, se hevwe niet alle gaar de oren dicht as 'r wat ge beurt. Kienders krije was un gewoan gebeuren en soa was dat. OEPKEEN AFKE Fan Akke's elftal waren d'r twee, waar heel de buurt met doende was. Dat waren Oepke en Afke. Oepke was un mon- goolsje en eigenluk gien eigen kien fan Akke. Hur suster had 'm us un keer bij hur brocht om 'r even op te passen mar was nooit terug komen om 'm te ha len en met de noorderson fer- dwenen. Tja, wat mutte je dan met sun stakker? Die kanne je toch niet soamar erges depenere of weg stoppe late in un gesticht of soa en dus houwe mar en un opfreterke d'r bij. Gelukkeg had hur Hannes fast werk en se su- den ut wel reddere metmekaar. Ommes, hoe meer sielen, hoe meerfreugd. Afke was gebrekkeg en wat on nozel en prate oek wat nuver, mar Oepke en Afke konnen mekaar best ferstaan en waren altied bijmekaar. Bij mooi weer sjouwden se de hele dag deur de buurt en bij iedereen naar binnen. Die kwamen soa wel an hun gerak. Un snoepke hier en wat te eten elders, soa gong dat. In huus hadden se tussen de groate kast en de bedsteedeur hun eigen hoekje, waar se va der en moeketsje speulden. Soms oek saten se der, half- leunend teugen muur en kast, te slapen. Oepke met de poes op skoat en Afke met 'r onaf- skeidelukke lappen pop. Buten, op ut landsje, hadden se oek al un eigen huus. Ach- teran, bij de sandbak en teugen de muur had ik foor ut stel een eigen hoekje afkrast inne mod der met un tafel en stoelen d'r intekend en un opening foor de deur. Op un goeie dag, toen ik der an't bakketskieten was kwam Oepke bij mie, pakte mien han en sei: "Bed bouwe foor Afke in huus?? Nou, der ontkomme je niet an. Ik dus met en op anwiezen fen Oep ke, in un hoekje langs de muur, een rechthoekje afkrast. Un oud floermatsje d'r op en klaar was ut bed, alles naar tefreden- hied. En met un gehadeg knikje kon ik wel weer futgaan. Even later hoorde ik Oepke kwaad skreeuwen en toen 'k froeg wat 'r anne han was sei Oep: "Afke wil niet uuuuuhhh sêgge en dat mut". "En waar om mut dat," wu 'k wete". "Se mut gefalle", stotterde Oepke. "Wat mut se," ik weer. "Se mut un kien krije", was ut antwoord. Ik knibbelde bij Afke del en froeg: "Wille jou dat niet Afke?" Afke, met de lippen stief opme- kaar skudde hefteg fan nee. "Misskien wil se wel hoera roe- pe", opperde ik, Oepke ankie- kend. Die knikte en toen ik ut an Afke froeg om met mekaar hoera te roepen, krekt of 'r één jareg was fon oek sij dat best. Soa gebeurde ut... Toen pakte Oepke, onder het truike fan Ake fandaan hur lapke pop, hield 'm an un poatsje inne hoogte en sei: "Kiek's an frou... un flinke jonge... Hup...der sprong de kraamfrou omhoog, skeurde ut popke uut Oepke's han en skreeuwde: "Ut is gien jonge., groate suffert... kiek mar, het is een meiske, siest dat niet?" Atze. is het gebeurd, dat het bekende Circus Corty Althoff voor de laat ste dag in Leeuwarden een stunt aankondigde. Een zekere koop man P. R. zou om vijfduizend centen hebben gewed dat hij zich door de clowns van het cir cus niet aan het lachen zou la ten brengen. De wedder zou op een bepaalde plaats in de stal les zitten en hij zou herkenbaar zijn aan een bruine jas en een zwarte hoed.Heel wat nieuws gierigen die anders wellicht wa ren thuisgebleven, bezochten op deze laatste avond in okto ber 1908, het circus maar. de zogenaamde wedder liet zich in het geheel niet zien

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 15