'T KLEINE KEANTSJE VERSCHEIDENE LEZERS OP VERKEERDE BEEN GEZET J I 'T KLEINE KRANTSJE ONZE FOTOPRIJSVRAAG ,,s zuinig op uw ogen WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Het klinkt misschien wat wreed, maar wat hebben we een binnenpret gehad, toen we bij het nazien van de binnengekomen "zoekplaatjesoplossingen" merkten, dat we weer eens verscheidene lezers op het verkeerde been hadden gezet! We konden ook ditmaal weer heel veel juiste inzendingen registreren, maar daar stonden nu tal van foutieve oplossingen tegenover, waarbij bleek, dat de meningen van de "misgokkers" ook nog niet gelijkluidend was. Nu we geen fragment, maar de gehele originele foto afdrukken, ziet iedereen aan de allesverklarende tekst op de zijgevel, waar de plaat is gemaakt - zonder dat gegeven was het voor velen moeilijk te ontdekken, waar de fotograaf in het eind van de dertiger jaren voor het maken van deze opname precies had gestaan. 'Dit is het huis Ossekop 2b" zo uitvoeringen van diverse Leeu warder muziekkorpsen. Ook veel toneeluitvoeringen waren prachtig. Het optreden van "De iwuunu uuui n. ouien. lmi vier van Tholen en van Lier huis heb ik m'n hele leven al maakte indruk op mij. Dit gezel- npkpnH nnHpr anHprp Hnnrriat schap was toen geëngageerd een heel andere schreef ons mej. A. Schweer te Leeuwarden." Het was vroeger, volgens 't naamplaatje, be woond door H. C. Suren. Dit huis heb ik m'n hele leven al gekend, onder andere doordat het opviel door een stukje "groen" in de binnenstad." Terwijl de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden de kort ste oplossing inzond van deze eeuw: '"t Zoekplaatje is de Har monie" dacht ook de heer H. Zijlstra te Castricum aan dit ge bouw. "Het is de zijkant van de ingang van de Harmonie" schreef hij ons en verder: "De foto doet weer een aantal her inneringen aan de jeugdjaren in Leeuwarden naar boven ko men. Mijn eerste bezoek aan de Harmonie was toen ik in de vierde klas van school 8 (Ee- buurt) zat bij meester De Bruin. Het was ter gelegenheid van het Sinterklaasfeest en er werd een sprookje opgevoerd. Welk weet ik niet meer. Wel weet ik dat ik het prachtig vond. De meeste keren dat ik naar de Harmonie ging was wel na 1933. Ik werkte toen en had dus een inkomen, zij het gering. Het was toen al een reden tot dankbaarheid als je met veer- tien jaar werk kon krijgen. Met genoegen denk ik terug aan de door Coöp. Excelsior ter gele genheid van het vijftigjarig jubi leum. Dan tijdens de kermis het optreden van Faveur. Ook om nooit te vergeten. Ging ik de eerste jaren met vrienden, later werden de vrienden vervangen door de "verkering". Tijdens de pauze waren de ontmoetingen in de koffiekamer ook altijd erg plezierig. In de loop der jaren dertig is de Harmonie van bin nen helemaal opgeknapt en veel gezelliger geworden. Hoe het thans is weet ik niet. Ik was er voor het laatst in februari 1940. Sinds zo een vijfenveer tig jaar ben ik geen inwoner van Leeuwarden meer. Tenslotte. Mocht de foto niet van de Harmonie zijn. Pech ge had. De foto was in ieder geval aanleiding tot prettige herinne ringen en dat is ook wat waard. Veel succes met uw blad!" De heer Rinze van der Heide te Leeuwarden dacht aan het pand op de hoek van de Wil lemskade en de Sophialaan, maar de gedachten van de heer L. D. Coree te Leeuwar den gingen richting uit. Hij schreef ons het volgende: "Ik heb nog nooit een oplossing ingezonden, hoewel ik wel altijd een oplossing probeer te vin den met even vaak een goed als fout gevolg overigens. Wel licht ben ik fout, maar volgens mij is dit winterse plaatje ge maakt van het oude hotel Ami- citia en wel vanaf een stand plaats op de Nieuweweg. We zien hier de serre en aan de binnenzijde meen ik in het duis ter nog de uitgebouwde ingang te ontwaren". In het gezelschap van de heer Coree bevond zich aanvankelijk ook de heer mr. H. S. Bekius te Helvoirt, die ons schreef: "Mijn eerste opwelling was, toen ik het gezellige Krantsje open sloeg, het hotel Amicitia, geno men van de zijde van het wa terleidinggebouw. Daar waar nu dat monsterlijke gebouw, ge heel buiten iedere proportie staat. Maar bij nadere beschou wing denk ik aan de serre van hotel De Kroon met een stukje van de voortuin van notaris Poelstra. Het hekwerk rond Amicitia was naar ik meen een voudiger dan dat van de f oto" De heer A. Holwerda te Leeu warden schreef ons dat hij on middellijk de serre herkende. "Ik ging vroeger met mijn vader bij de familie Regnery het an tieke staande horloge op de bovenzaal elke week stellen en opwinden. Voor de oorlog maakten wij langs veel notabe len de wekelijkse ronde". "In de oorlogsjaren", aldus de heer H. Witteveen te Gronin gen, "werkte ik bij de Firma Wiemers. Deze firma bestond uit twee broers en een zus, die allen een stukje van het bedrijf hadden. Jan Wiemers had de kwekerij, zus Tiene deed de bloemenwinkel en Frans Wie mers had het tuinonderhoud. Als tuinman hadden wij ook deze tuin van notaris Poelstra in onderhoud". Laten we tenslotte nog even zien wat de heer B. R. Douma ons schreef. "Mien eerste ge dachte was, su het niet de Har monie weze, maar dan uut de deftiger jaren? Ik sien die lam pen daar hangen en dan de er kers. Hé docht ik, dat kon - rechts - wel es de vroegere sociëteit weest hewwe. Mien tweede keus was een van de ouwe villa's an de Sophialaan. Mar daar kon ik de butenlante- rens niet (meer) thuusbrenge, sodat ik twiefelde. Mien frou sei, dat mien andere gedachte, de vroegere Amicitiavilla niet goed was, want daar was een ronde erker bij. Klopt dat? Nou, de groetnis en het allerbeste met het Krantsje en jimme alle maal". Goed, we komen toe aan de prijswinnaar. Dat werd, na lo ting, de heer A. Holwerda, Nieuwestad 33 te Leeuwarden. Hij ontvangt een exemplaar van het fotoboekje "Leeuwarden, achja,zowashet. en...uwgeld voor Leeuwarden en de wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden bank 2805901 Post- Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 3