EXPOSITIE VAN MONSTERVIS EEN WEEK UITGESTELD 'T KLEINE KRANTSJE Leeuwarden van a tot z doktertje spelen. drommen Belangstellenden MAAR EEN DAG IN LEEUWARDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Ook vroeger werd het moeder- tje-en-doktertje-spelen vaak door de jeugd beoefend en zo kwam het dat ik ons schuurtje, waar kolen en tuingereedschap werd opgeborgen, soms vol met zieke vaders, moeders en hun poppenkroost had. Mijn zuster was mijn assistente die de arme zieken op hun gemak stelde en de onderzoek-ruimte binnenloodste. Haar taak was het bovendien er voor te zor gen dat het honorarium ad. één cent werd betaald. De mannelijke zieken werden gauw afgewerkt, er waren er nogal veel simulanten onder, maar de vrouwelijke bleken nogal wat te mankeren. Bij één van de dames consta teerde ik een scheur in haar broekje die me nogal ernstig leek en ik besloot het blote ge deelte met kolengruis, waaraan ik geen gebrek had, op te vul len. Tijdens de behandeling werd de scheur alsmaar groter zodat ik het noodzakelijk achtte de kapotte broekje maar in z'n geheel te verwijderen. Toen werd het vlak dat met kolen gruis moest worden afgewerkt belangrijk groter, want de pa tiënte had een flink achterwerk. pagina 9 In de vijftiger jaren gaf De Nederlandse Comedie bijna tweehonderd opvoeringen van het blijspel ,,De man, de vrouw en de moord" van de Franse toneelschrijver André Roussin. Tijdens het gezellige en vrij vochtrijke napraten na een van deze avonden kwamen enkele leden van het ge zelschap, onder wie Mary Dresselhuys, Ko van Dijk en Fons Rademakers op het idee, dat het aardig zou zijn, wanneer de eerstvolgende keer ook de auteur van het stuk ten tonele zou verschijnen. Aldus geschiedde: Simon Car- miggelt, ook in het complot, werd van bril en baard voorzien en betrad als André Roussin de planken voor het afsteken van een kernachtige Franse speech. Verschillende verslag gevers tuinden er in en maakten de volgende dag in hun krant gewag van het bezoek van Roussin. Maar vele ande re journalisten belden woedend het kantoor van de Come die met de vraag, waarom zij niet van het bezoek op de hoogte waren gesteld. Ook Guus Oster, directeur van de Nederlandse Comedie, was in alle staten. Hij droeg de grappenmakers op de echte heer Roussin onmiddellijk een excuusbrief te schrijven. Bovendien werden Van Dijk en Rademakers er zwaar voor beboet. Maar nog jaren later genoten ze van de grap. Het werd uiteindelijk een prach tig modern schilderij met veel vegen en strepen. Zo ging ze met een mooi zwart achterwerk huiswaarts; het broekje liet ze voor wat het was. We beseften toen niet wat voor gevolgen dit allemaal zou kunnen hebben maar die bleven niet uit. 's Avonds stond haar moeder al bij ons op de stoep en schreeuwde haar diepe afkeu ring uit over het voorgevallene. Als straf mochten we van onze ouders nooit meer in het schuurtje spelen en zeker niet met zogenaamde zieken. Het had één voordeel al was dat nogal betrekkelijk. Nu hoefde ik geen kolen meerte halen. Al gauw echter kreeg ik dispen satie van m'n sfraf om in het schuurtje te komen want het werd moeder te veel om zelf kolen te scheppen. Het behoeft geen betoog dat ik niet zo blij was met deze vorm van dis- Densatie. Lochem J. M. Terpstra Is de U van Us Heit, het eerste n dus oudste standbeeld van .eeuwarden, dat we kunnen binden in het hart van de stad, ■p het Hofplein tegenover het gemeentehuis. Wie was Us (Heit? Wel, dat was Graaf Wil lem Lodewijk van Nassau, stadhouder van Friesland van 1584 tot zijn dood in 1620. De onthulling van het stand beeld van Us Heit op 15 sep tember 1906 is voor Leeuwar- n een geweldige gebeurtenis leweest, waarover in vele fami- kringen nog jaren is nage- aat. Duizenden stadgenoten amen ervoor op de been, iet zozeer om alsnog de Frie- stadhouder te eren, die al n kleine drie eeuwen eerder ■t tijdelijke met het eeuwige rwisseld had, dan wel om de ninklijke gasten te zien, die ij deze plechtigheid aanwezig Juden zijn. Nog geen jaar na et bezoek van koningin Wil- elmina en prins Hendrik in 905 viel de Friese hoofdstad Ir gelegenheid van deze andbeeldonthulling immers al- veer de eer van een vorstelijk bezoek ten deel en bovendien /am nu met het koninklijk „zhtpaar ook de geliefde konin gin-moeder Emma mee. N ver voor het moment, waar op de koninklijke trein aan het station zou arriveren, verdron gen drommen belangstellenden zich langs de route, die de gas- jmm ten door de stad zouden vol gen. Velen hadden ook vlaggen uitgestoken, maar op speciaal verzoek van de vorstin waren er ditmaal geen bijzondere ver sieringen aangebracht en geen erepoorten opgesteld, zoals dat een jaar eerder wel was ge beurd. De regen, die 's morgens vroeg in ruime mate naar beneden kwam, plaagde de nieuwsgieri gen niet meer, toen de trein even na twaalf uur het station binnenrolde. Burgemeester A. E. Zimmerman was daar de eerste, die de hoge gasten ver welkomde, waarna zij zich on middellijk naar het Hofplein be gaven. Toen het gezelschap er aan kwam luidden de klokken en honderden geestdriftige stadge noten ("onder wie ook de weeskinderen en visvrouwen" vertelde de krant de volgende dag) juichten het koninklijk echtpaar en de koningin-moe dertoe. Een uur later, nadat op het Pa leis een officiële ontvangst had plaatsgevonden, werd het standbeeld onthuld, dat de na gedachtenis zou eren van Us Heit - graaf Willem Lodewijk van Nassau. De eerste, die bij deze "door een onafzienbare menigte bij gewoonde" plechtigheid het woord nam, was de voorzitter van de Vereniging voor Vreem delingen Verkeer, de heer J. J. A. Schoondermark, die het standbeeld na de onthulling zou overdragen aan het ge meentebestuur. Dr. L. H. Wagenaar sprak een feestrede uit en daarna trok de koningin het doek weg, dat het beeld tot dat moment aan het oog had onttrokken. Ook bur gemeester Zimmerman kwam nog achter het spreekgestoelte en tegen half vier liep deze plechtigheid, waaraan o.a. ook de stedelijke schutterij en het Leeuwarder Mannenkoor me dewerking hadden verleend "in de beste orde af". Intussen had de uitgelopen be volking de parapluien weer voor de dag moeten halen en in een stromende regen ver trokken koningin Wilhelmina en de in admiraalsuniform gesto ken prins Hendrik nu weer naar het station. Koningin-moeder Emma bleef nog tot 's avonds zeven uur in de stad en voor zij terugkeerde naar het Loo legde ze nog ver schillende bezoeken af. Eerst ging het in een open caleche naar het Fries Museum in de Koningstraat, daarna werd het Bonitatius Hospitaal aan de Voorstreek bezocht en tenslotte werd het Diaconessenhuis met een bezoek vereerd. De uitgevers van prentbrief kaarten hebben bij deze rijtoer door de stad en eerder bij de onthulling van het monument bepaald niet stilgezeten en er heeft zich later in Leeuwarden nooit meer een gebeurtenis voorgedaan waarbij uitsluitend ten behoeve van het uitgeven van ansichtkaarten meer werd gefotografeerd dan bij deze onthulling van het standbeeld van Us Heit. Het prepareren van de zogenaamde "meerval", de monstervis, die de vorige zomer te voorschijn kwam uit het water van de Kleine Wielen, heeft meer tijd gevergd, dan was voorzien. Het lag eerst in de bedoeling van de vanger/eigenaar het spectaculaire dier gratis tentoon te stellen op vrijdag 25 maart op de Vismarkt- pijp tussen de Wortelhaven en de Koningstraat. De curieuze expositie is nu echter een week uitgesteld. De zeldzame vangst zal dus deze week vrijdag over twee weken te bewonderen zijn en wel van 's morgens tien tot 's middags vijf uur. De reuzevis wordt daarna naar Amerika verscheept, waar het kolossale dier in de grote steden tegen betaling wordt tentoongesteld. De gelukkige eigenaar verwacht er een groot fortuin aan te verdienen.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 9