REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR LEEWADDERS, WAAR IS DIT? ÏT KLEINE KRANTSJEi DE BLEEKERSTRAAT 9ntmoet inck sirtd VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 Der komt ouwe kunde los, die een bijnaam hèt, die deur sien groate snor komt. Dizze Bies- mark wil alleen mar over de groate preblemen prate. Late we segge over de pin-code en ut Suderplein. Mar uut ut ferle- den duukt sien teneelspeulen op en met Wiebe komt er nog een mooie annekdote foor 't licht. Lees self mar wat se be prate: Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Fokke Vutman, Minne Mager en ge noemde Biesmark. Wiebe Poatsje: Wille jim love dat ik even docht dat Biesmark daar liep? Kiek daar op ut Vliet an 'e kant fan 'e Baptisten, sak mar segge. Bij die brune auto. Fokke Vutman: O, die brede kerel met die wiede jas an. Hij siet nou achterom. O, nou be- griep ik oek waarom Wiebe fan Biesmark seit. Die man hèt met ut snor-anplakken niet achteran staan. Minne Mager: As ik de selfde pursoan op ut oog hew, komt ie diz kant weer uut. Nee, hij staat nou met een frouw te praten. Hiet ie echt fan Biesmark, Wie be? Wiebe: Wel né jong, Fokke docht ut al. Ut was sien bij naam. Fanwege die snor. Der was bij ons een buurtfereni- ging. Met fan alles. Oek een houtsaagklub. Daar had hij de leiding. En een teneelklub. Tabe Ruutsje: Hij komt nou diz kant uut. Ik hew hem loof ik, oek wel es eerder sien. Ken ie op 'e Arendstuuskoal weest hewwe? Bij meester Visser? O ja, dan hiet ie... Goeiendag. Biesmark: Morren mannen. Ik bin hier al een paar keer langs lopen, dat ik docht: daar is een bekende kop bij. Ik moest daar erges weze, mar nou bin ik hier. Dat is Wiebe, die brak froeger altied de kleine feguur- saagjes. Fokke: Dat hèt ie ons nooit fer- teld. Mar wete jou oek ut één en 't ander fan dizze Tabe? Hewwe jim tegare op skoal gongen? Kon ie wat lere? Biesmark: Tabe, ja ik sien ut. Wat wurdt ons ouwe meester Visser oud hé? Ik loof al hon- derd-en-twee. Dan binne wij mar snotneuzen. En die lange kerel, die daar an komt, wie is dat? Tabe: Dat is Marten. Froeger sagen we Maandus an sien ge- sicht hoe of Cambuur speuld had. Mar hij komt er nou nooit meer. Hij hangt oek altied foor de tillefizie met die foetballerij. Pee-Es-Vee loof ik. Koeman en Derby en soa. O, mut ut Lerby wêze. Lange Marten: Dag mannen. Blied jim weer te sien. O, een nij gesicht. Nou ja, hij hèt ut al even denk ik. Hewwe se die snor der meteen bijleverd? Biesmark: Och heden, hij is de lolligste tuus op de deurknop na. Mar prate jim wel es over diepe saken? Ik noem de pin- up-kode met die betaalkaarten. Harstikke risikant segge se. Even een kleine herinnering aan een stukje oud Leeuwarden, waarvan we nu niets, maar dan ook helemaal niets meer terug kun nen vinden. Dit is de vroegere Bleekerstraat met helemaal op de achtergrond de toegang tot het ijsbaanterrein. Wanneer je zo'n foto maakt kun je je moeilijk voorstellen, dat binnen afzienbare tijd letterlijk alles wat de lens ziet, van de aardbodem verdwenen zal zijn. Maar ja, zo gaat het dan toch en zo zijn er hele delen van het oude Leeuwarden in naoorlogse jaren van de kaart geveegd. Minne: Diepe saken? Nooit an ders. Lubbers hèt ons om raad fraagd met die paspoorten en soa. En as jou de pin-kode be- doele, maklijk sat! Late die banken mar piele met hun kaarten en alles. Wij houwwe ut geld tuus in een ouwe sok. Klein grapke. Marten: Waar jim ut oek al niet over hewwe. Mar nee, de tied fan geld in ouwe sokken is over. Mar ja, al die drukte met sukke kaarten is oek niks. Een gehakbal uut 'e muur gaat nog, mar briefkes fan soa en soa- feul... Biesmark: En kom es langs ut Suderplein. Och, och, och, wat hewwe se daar de saak overal. Ik loof al foor de tiende keer, soa lang ik leef. En die koei denkt: ston ik mar in een stuk echt, groen land. Daar is te- meensen gras, en gien gas as se een buis ferniele. Fokke: Ja, of se ferinnewere een tillefoankabel. En een ben de met ut ferkeer. Mar ut trekt meensen. Ut Suderplein, dan ut Saailand, dan ut Reigersplein, en as de morren nog niet om is, de ouwe feemerk. Ut Egon- hippersplein! Tabe: Soa houwe wij alle sa ken bij. In Liwwadden, in bin nen- en butenland. As se ons frage, wie wurdt de groate baas in Amérika, dan segge wij: de groaste kaans hèt Sjors Boes. Hij is nou onderbaas. Wiebe: O ja, segge wij dat? Ik weet nerges fan. Want ik hew wel es hoord fan Sjors-fan-de- rebelleklub, mar fan dizze Sjors hew ik nog nooit hoord. Hoeft oek niet. Tabe houdt alles goed bij. Ik hew der gien ferstand fan. Biesmark: Goed op 'e hoogte blieve is een goed ding. Ouwe meensen mutte aktief blieve. Ik speul op ut heden weer met in een teneelstuk. Krekt as froe ger. Ut stuk fan die ridder met die lange neus. En één fan ons moest roepe: Henri de la Cor set is niet dood, hij leeft! Hé Wiebe? Wiebe: Ik weet niet alles meer, mar sommige dingen blieve jou bij. Der was oek een stuk over twee broers. Die hadden bees tenamen. Of vogels. Kiepen of gaanzen. Fokke: Muskien bedoelt Wiebe "Gebroeders Kalkoen"? Ja, ons anloper knikt met ut hoofd fan ja. O, daar hewwe jou in speuld? Dat wurde froeger gauw es bracht. Daar kwamen nog al wat rékwiesieten an te pas, loof ik. Hoor mij es. Wiebe: Gien vieze woorden, Fokke. Ja, die goeie, beste Ba rend fersorgde altied die saken. Kamer, of ketoor, of tuun, of stoelen en ramen. Hé, had hij niet een keer met een laatste rippetiessie op ut teneel een koeiesteert uut ut raam hon- gen? Biesmark: Ja, 't is waar. Of Ba rend nou soa simpel was of ons foor de gek houwe wu, Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. weet ik niet meer. Mar toen wij froegen, wat sal dit, pakte hij ut rolboekje, hij wees een pursoan an en sei: Kiek, dit is sien klaus, dit mut ie segge, en der staat tussen haakjes achter: STAART UIT HET VENSTER! Vlga. Ontmoet in de stad Mr. Dr. Jo seph M. A. H. Luns, oud-minis ter van buitenlandse zaken en voormalig Secretaris-Generaal van de Navo, nu wonend in Brussel. Hij is naar Leeuwar den gekomen ("met de auto ja, maar met chauffeur, een reis van driehonderd en zeventig ki lometer") om er in een openba re bijeenkomst te spreken over de actuele buitenlandse poli tiek. Het is de tweede maal, dat hij onze stad bezoekt; een jaar of vier, vijf geleden is hij hier ook al eens geweest. Hij logeert in het Oranjehotel en hij heeft op de dag van de causerie alle tijd om rustig om zich heen te zien: al heel vroeg in de morgen zien de Leeuwarders de opvallende figuur van de heer Luns door de binnenstad wandelen. "Ja, dat klopt. Ik heb net een wandeling van een uur en drie kwartier gemaakt en ik heb de stad zeer zorgvuldig bekeken. Ik heb Us Heit gezien, het standbeeld van Graaf Willem Lodewijk van Nassau en al die fraaie gebouwen er omheen, ik ben in dat park bij de stads gracht geweest en ik de Olde- mole gezien, o ja, de Oldeho- ve, die oude toren. En ik heb genoten van de winkeltjes - ik moet zeggen, ik vind Leeuwar den een hele fraaie stad met zeer veel groen, dat valt op, er is hier heel veel groen. Het komt hier allemaal iets later in blad, dan bij ons in Brussel, wat bij ons al is uitgebloeid, staat hier nog in volle bloei." Er zijn de heer Luns nog twee dingen in het bijzonder opge vallen: de jeugd en de vriende lijkheid van de bewoners. "Je ziet opvallend veel jonge mensen hier. Het lijkt een jonge stad, waarin het jeugdige ele ment in de meerderheid is. En dan, ja, dat viel me ook erg op, de vriendelijkheid van de bewo ners hier. Er zijn nogal wat mensen op me afgekomen, dat vond ik leuk. Er was zelfs een meneer, die uit zijn auto stapte om zijn waardering voor me uit te spreken. En weet u wat zo aardig was? Hij zei, dat hij de grote meerderheid van de be volking er zo over dacht. Het eerstvolgende nummer van 't Kleine Krantsje verschijnt op 24 juni.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 13