REKLAME DICKVANDERHEIJDE JR 'T KLEINE KRAHTSJE. adviesbureau voor reklame en publiciteit jozef israëlsstraat 6-10 058-124984 VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 15 Op deze foto zien we de examenklas van de MULO uit de Huizu- mer Schoolstraat, hoek Nieuwe Schrans, uit 1932. We gaan, zoals altijd, van links naar rechts en we beginnen bij de achterste rij: Jacob Dolstra, Hein Ynema, Roelof Zijistra, Adolf v. Douwen, Tine ke de Jong, Johannes Kuiken (Cor), Jo van Gelder, de heer E. Ploegh, Anton Goedemoed, Gatske Rienks, Jan Bottema, Brugt de Vries en de heerS. Haven. Zittend: de heer Mulder, de heer N. v.d. Wou de (hoofd), Jeitje Slager en de heer B. Peters. Op de grond: Frans van Esveld en Rienk Bontekoe. De foto werd genomen in de tuin van het woonhuis van de heer v.d. Woude. pou Mèt jmt weé nuf- MN SCHOOLTIJD VAN VROEGER Vroeger woonden we in de der de Rembrandtdwarsstraat. Ik ging niet naar de kleuterschool, maar naar de bewaarschool aan het Zuidvliet. De juffrouw daar was de welbekende juf Zeef. Een schat van een juf want ze stond altijd voor alle kinderen klaar. Ik weet me nog heel goed te herinneren dat eens het hek van de ingang met spoed dicht moest. Wat was het geval, er was een gro te zwarte hond voor de ingang van de school gaan staan. Het beest was hondsdol geworden. Een politie-agent kwam op de fiets aanrijden en schoot de hond dood. Zoiets vergeet je als kind je hele leven niet weer. Als we nieuwe klompen moes ten hebben, gingen we naar het Noordvliet schuin tegenover de school, daar woonde Algra. Hij had een klompenmakersbe- drijf. Je moest dan via een lange houten trap naar de zol der om daar de juiste maat te passen. Voor in het winkeltje moest m'n moeder betalen en kregen wij als kinderen een stuk zoethout. Daar kon je wel een dag op kauwen. Alleen op zondag mocht je schoenen dra gen. Wat een luxe! Later gingen m'n zuster en ik naar de lagere school, dat was school 6. School 6 had eigenlijk twee scholen want als je voor op het plein stond was daar de ingang van school 6 A. Ik zat in school 6 B en daarvoor was een ingang aan de zijkant. Ik herinner me nog de namen van juf Disselsma, meneer Verbe- ke, deze kon goed vioolspelen en nam z'n instrument vaak mee naar school. Meneer Bron- gers en meneer Goedemoed. Deze man had maar één arm. Maar als je slaag kreeg, sloeg hij met z'n ene hand harder dan een ander met twee han den. Later heb ik hem nog vaak ontmoet want hij mocht ook graag vissen en zat veel aan de Grote Wielen. In de Willem Loréstraat had je in die tijd de machinefabriek van Bijlenga en de scheeps werf van Drijver. Aan de ach terkant op het Vliet nog een loopbruggetje naar ik meen de Poppebrug. We visten ook veel achter aan het Vliet bij de cen trale. Daar lag een boot en de eigenaar had geen benen, dat weet ik ook nog. Groningen H. Witteveen Was de "grote zwarte hond", die bij de school doodgeschoten werd geen koe? Daar hebben we al eens een verhaal over in de krant gehad. En de scheepswerf "van Drijver" zal die van Lan- genberg zijn geweest. De werf van Drijver be vond zich op Schilkam pen. Red't KI. Kr. ACH(T) VADER. Ik wil nog even terugkomen op het maartnummer van uw blad. Daarin stond een tekening af gedrukt van een vader, die naar de kroeg gaat en vrouw en dochter achterlaat. Zo'n zestig jaar geleden had den wij in ons ouderlijk huis deze plaat hangen, ingelijst en wel, met hetzelfde onderschrift, echter wel met weglating van de ingelaste 't'. Uw ondertiteling ('Ach(t) vader, niet meer.kwam mij wat onkies over, want er gaat een zee van ellende schuil achter deze kinderlijke smeking. Leeuwarden G. Kuperus Het onderschrift bij de teke ning was geen bedenksel van 't Kleine Krantsje. De vrijheid, die de volksmond zich veroorloofde om 'Ach vader, niet meer.te ver anderen in 'Acht vader, niet meer.was algemeen be kend. Dat stond ook in het bijbehorende verhaal: „Het was de tijd van Ach vader, niet meer", door grapjassen veranderd in Acht vader, niet meer". Natuurlijk zijn wij het volkomen met u eens, dat drankmisbruik veel et- Jende met zich meebracht 'en nog steeds met zich meebrengt Red.'t KI. Kr.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 15