'T KLEINE KBAHTSJÉi hellema i Makelaars en Taxateurs voor geheel Friesland VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 4 mmm. VERRASSEND KLEINOOD Voor het eerst na lange tijd weer eens in Leeuwarden viel mij het bouwwerkje op op de hoek van de Koningsstraat en de Voorstreek, tegenover de Noord Nederlandsche Boek handel. Schijnbaar alleen een etalege met op de hoek een sierlijk torentje, dat nauwelijks een functie kan hebben. Is bij u bekend, of anders bij lezers, wanneer het gebouwd is en met welk doel? Heeft het al tijd behoord bij het naastlig gend pand aan de Voorstreek, dat mijns inziens veel ouder is? Benthuizen C. Boonstra De curieuze kiosken in de Koningsstraat, die u bedoelt, hebben nimmer iets te ma ken gehad met het naastlig gende pand, waarin nu een boekwinkel zit. Het bouwsel staat er al negentig jaar; het is in 1898 voltooid. Oudere stadgenoten zullen zich her inneren dat de bekende Frans Feenstra er ooit een sigarenwinkel heeft gehad. Ook is het een verkooppunt geweest van de niet minder bekende Tom Henkes, die hier ijs verkocht en zijn eta blissement aanduidde als "De negerhut van Oom Tom". In het boekje "Leeu warden, 700 jaar bouwen" zegt de auteur drs. P. G. Karstkarel ook wat over deze kiosken. Wij zullen het even voor u overschrijven: "Een kenmerkend staaltje van grootstedelijke weelderi ge architectuur uit het fin de siècle, dat verwacht mag worden in Brussel, München of Wenen, maar dat voor Nederland en zeker voor Leeuwarden een verrassend kleinood mag worden ge noemd". Red. 'tKI. Kr. SCHOORSTEENSTUK Na ontvangst 't Kleine Krantsje direct doorgelezen en het is juist, zoals C. Reenalda schreef: het roept herinnerin gen op. De vorige keer al bij het lezen van de naam Looijen- ga.de antiquair. Het was in 1946 of '47, dat hij bij ons kwam omdat hij de schoorsteenmantel in zijn zaak op de hoek van de Grote Hoogstraat en de Poststraat wilde laten beschilderen. Er moest een bijbelse voorstel ling op die schoorsteenmantel en mijn man tiad nog een heel oud 'Bijbelsch prentenboek' van zijn ame, zijn oma, en een boek met bijbelse plaatjes, bij elkaar gespaard in zijn eigen zondagschooltijd. Toen het karwei klaar was, was het oude prentenboek zoek. Mijn man vond dat erg - het was een aandenken en de heer Looijenga vond het zelf ook be roerd. Later ging bij ons op een goeie dag de bel en hoorden we de voordeur dicht slaan en daar stond ons boekje tegen de muur. Of het hetzelfde was hebben we nooit geweten; wij meenden dat de naam Engeltje de Boer er in stond en hier stond niets in; verder was het eender. leder jaar ga ik wel een keer eten in het Pannekoekhuysje - de schoorsteenmantel is-er nog steeds, hoewel erg zwart ge rookt. Oud Beijerland Gré Zweed-van Doorn EETMEERBROOD Op de hoek van de Bleeklaan en de Tjerk Hiddesstraat was vroeger een bakkerij gevestigd, die van Plantinga. Boven de winkeldeur was een spreuk aangebracht, die me altijd is bijgebleven. De spreuk was: „Veel eeuwen zag ik het gouden graan Van akker naar verbruiker gaan 't Resultaat dat dit mij bood Ligt in drie woorden: Eet meer brood". Castricum H. Zijlstra FIRMA BENNINGA Met aandacht heb ik uw repor tage gelezen over vijftien jaar joods-leven in Leeuwarden 1930-1945. Zelf was ik van plan om iets te schrijven over de firma Benninga, maar u was me al voor in het aprilnummer van het Kleine Krantsje. De oprichter Benjamin Bennin ga is, zoals u al schreef, in de Lemmer begonnen. Hij deed vrijwel alles alleen in zijn vet- smelterij in de Lemmer. De za ken gingen schijnbaar toch goed, want het eerste perso neelslid dat hij aannam was mijn vader. Wij woonden toen in Sneek, waar de oude Benja min, toen een stuk jonger, vaak bij ons thuis kwam. Simon is in Sneek met een ei gen vetsmelterij begonnen. Daar heeft mijn vader ook eni gejaren gewerkt. Op 13 juli 1924, mijn verjaar dag, zijn wjj verhuisd naar Leeuwarden, en is Simon gaan samenwerken met zijn vader. Ook mijn vader kwam weer in dienst van Benjamin. De vet smelterij was toen op de Tui nen. Mijn vader is later nog chef geworden van de afdeling smelterij. Zelf heb ik ook jaren bij deze firma gewerkt. Eerst van 1933- '34 en later van 1939-'53. Zo wel op de Tuinen, als later in de nieuwe fabriek. Zodoende heb ik de oude Benninga goed gekend en wel met hem ge werkt. Zowel op de Tuinen, als later in de nieuwe fabriek was de sfeer uitstekend. Dat was mede te danken aan de bèdrijfsleider, de heer Wynia, en de perso neelschef, de heer Zijlstra, evenals vele andere perso neelsleden, waarvan al velen er niet meer zijn. Benninga's Friesche margarine fabrieken bestaan nu niet meer. Zelf ben ik al jaren uit Leeuwar den. Voor twee jaar terug kwam ik er achter dat zelfs de fabriek aan de Harlingertrek- weg geheel was afgebroken. En dat was dan tevens het ein de van een belangrijk joods in dustrieel bedrijf. Totaal heeft mijn vader meer dan vijfentwintig jaar bij de fir ma Benninga gewerkt, zowel in de Lemmer, Sneek en Leeu warden. De foto is gemaakt toen hij een kwarteeuw in dienst was bij de firma, ik denk in 1929 of 1930. Mijn ouders te midden van de bloemen. Naast mijn moeder de oude heer Benninga. Links op de foto Simon, daar naast Izaak. Geheel rechts Jaap. Achter mijn moeder mijn broer Nico, die op de Tuinen machi nist was. Derde links staande tegen de muur, mijn zwager Sjoerd de Boer, die vele jaren in Engeland met Jaap gewerkt heeft. De meesten zoals de heren Benninga, mijn ouders, mijn broer en zwager zijn al overle den. Zuthpen A. J. Zandstra BOM BIJ SPOORBAAN Met grote belangstelling heb ik in het aprilnummer het artikel gelézen over de bom, welke bij de spoorbaan Leeuwarden- Hardegarijp is terechtgekomen. Als administrateur en corres pondent van de "Friesche Luchtvaart Documentatie 1939- 1945" heb ik reeds enig onder zoek gedaan naar de gebeurte nissen tijdens de nacht van 20 op 21 januari 1942 en ik kan U nu het volgende meedelen. Emden was in deze nacht het doel van de geallieerde vliegers en er namen toestellen van het 44e (Hampdens), 101e (Wel lingtons) en 142e Squadron (ook Wellingtons) aan de vlucht deel. Welke bommenwerper z'n la ding op Leeuwarden heeft laten vallen, is tot op heden niet ach terhaald. Het vermoeden be staat, dat dit door een machine in moeilijkheden is gebeurd. De Duitse Luftwaffe was deze avond succesvol, wat blijkt uit het Lagebericht van deze avond: Hampdon bij Roode- haan in de provincie Groningen n Makelaardij tlnda 1896 Leeuwarden - Drachten neergestort; vier bemanningsle den gedood; noodlanding van een Wellington op het strand van Terschelling; vijf beman ningsleden gevangen geno men. Nog een Wellington neer gestort in de Noordzee ten noorden van Terschelling; lot van de bemanning onbekend. Leeuwarden D. S. Drijver POTEN Als wij als jongens onder elkaar een partijtje gingen voetballen was er altijd wel een, die zei „Zullen we een partijtje 'pillen' of 'sjotten'." De meesten waren daar dan wel voor, maar eerst moest er 'gepoot' worden door twee jongens. Wie de steeds kleiner wordende afstand tus sen die jongens het eerst met zijn 'poot' kon overbruggen was winnaar en mocht beginnen te kiezen welke jongen hij bij zich wou hebben. Daarna koos de tegenpartij en zo ging het om en om. Er is heel wat afgesjot op het Ambachtsplein, waar altijd fijn grint op lag en waar heel wat klompen en schoenen naar de barbiesjes zijn gegaan, iets waar onze ouders niet bepaald blij mee waren, ook al waren klompen en schoenen goed koop. Maar er was lang niet altijd geld om nieuwe te kopen, want de vaders van veel jongens (Vervolg op pag. 10)

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 4