W. H. KUIPERS LEEWADDERS, WAAR IS DIT? 'T KLEINE KRANTSJE IN MEMORIAM Jou dot VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina. 11 Een zeer bekwame journalist en een zeer beminnelijke fi guur, een bijzonder mens, inte ger, sociaal voelend en origi neel - dat was de deze maand op de leeftijd van negenenzes tig jaar overleden Wiebren H. Kuipers, tot 1981 hoofd van de Gemeentelijke Voorlichtings dienst te Leeuwarden. Wiebren Kuipers begon zijn journalistieke loopbaan in 1937 in zijn geboorteplaats Sneek bij de Nieuwe Sneeker Courant. Vandaar ging hij naar het be kende blad Voorwaarts in Rot terdam. Daarna werkte hij ach tereenvolgens bij het Dordts Volksblad, Het Volk in Amster dam, het Volksblad voor Gro ningen, De Waarheid in Meppel en Het Vrije Volk in Den Haag. STADSPRATER Tenslotte keerde hij toch weer naar zijn geboortegrond terug om stadsredacteur te worden van de Friese editie van Het Vrije Volk. Veel succes oogstte hij met zijn rubriek "Stadspra- ter" bij deze krant. In 1953 haalde de Leeuwarder Courant de talentvolle journalist als redacteur binnenland naar zich toe. Bovendien werd hij nu, voor een lange reeks van jaren, eindredacteur van De Leeuwarder Gemeenschap, een maandblad, dat intussen gesneuveld is. Ook werd hij di recteur van de Stichting Leeu warder Gemeenschap, een ge meentelijke organisatie voor welzijnswerk. In 1957 kwam er een eind aan zijn activiteiten voor de dag bladjournalistiek, toen de ge meente Leeuwarden hem be noemde tot, voorlichtingsambte naar - Wiebren Kuipers werd daarmee de eerste officiële voorlichter in het noorden van ons land. Hij heeft in die functie veel im portant pionierswerk verricht en hij was, bijvoorbeeld, vele avonden op pad met lezingen voor nieuwe ingezetenen. In 1965, toen burgemeester Van der Meulen afscheid nam, was hij een van de auteurs van het boek "Leeuwarden 1945- 1965". Later - bij het afscheid van burgemeester Brandsma - verzorgde hij de uitgave "Leeu warden 1965-1980". Ook was Wiebren Kuipers mederedac teur van het in 1984 uitgegeven boek "Leeuwarden, beeld van een stad, zeven eeuwen stads leven in woord en beeld". Daarnaast heeft de heer Kui pers zich zeer verdienstelijk ge maakt voor de zieke mede mens - hij was een van de medeoprichters en lange tijd een van de medewerkers van de Friese Zieken Omroep. De laatste jaren werd de ge zondheid van Wiebren Kuipers er niet beter op. Door een on geneeslijke ziekte bleef hij aan huis gekluisterd. Een hartaan val, begin deze maand, maakte een opname in het Bonifatius Hospitaal noodzakelijk. Daar kwam door een hartstilstand het, door velen betreurde, eind. TROUWE MEDEWERKER Met Wiebren Kuipers verloor 't Kleine Krantsje niet alleen een trouwe abonnee vanaf het eer ste uur, maar ook een trouwe medewerker. Dikwijls klom hij nog in de pen om van zijn be langstelling voor alle wel en wee in Leeuwarden te getui gen. Zijn laatste belangrijke medewerking betrof een serie artikelen onder de kop "Leeu warden, een eeuw geleden" waarvan het slotverhaal in het aprilnummer van dit jaar werd afgedrukt. Ook de kleinere bij dragen "Leeuwarden 100 jaar geleden" die nu nog in onze krant verschijnen, zijn van zijn hand. (Vervolg van pag. 4) Bij de herindeling der gemeen ten werd Hunteburg Bohmte 2. Er is nu door de "Heimatver- ein" een aktie op touw gezet om de oude plaatsnaam weer te gebruiken. Men verzoekt ons 'om te schrijven: 4508 Hunte burg, B.R.D. Op de vierentwin tigste juni moet ik weer in Leeuwarden zijn. Dit alles na tuurlijk "bij welwezen en ge zondheid" zoals mijn grootmoe der placht te zeggen. Hunteburg L. Looienga OPPIEKEN Een vorige maal heb ik verteld hoe wij als jongens vaak zon der te betalen een voetbalwed strijd bijwoonden. We kochten dan geen kaartje omdat we daar geen geld voor hadden, maar.wij piekten er op, zo als wij dat dan noemden. Dat gebeurde ook in het voor jaar van 1938, toen F.V.C. kampioen was van de tweede klasse A en een promotiewed strijd moest spelen tegen de andere tweede klaskampioen, G.R.C. uit Groningen. Ook toen probeerden wij er op te pieken. Maar de bekende terreinknecht van F.V.C. Age de Boer, bracht mij toen lelijk ten val, door zijn wandelstok tegen mijn scheen te slaan met het gevolg, dat mijn knie behoorlijk geschaafd en open werd. Toen de Boer zag wat hij had gedaan haalde hij zijn hand over het hart en.mocht ik de wedstrijd toch nog gratis bijwo nen! F.V.C. zou in dat seizoen promoveren naar de eerste klas. Leeuwarden J. van Daalen ARTSEN Onlangs schreef de heer R. Poelstra, dat naast het vroege re politiebureau aan de Nieu- westad de oogarts Romer woonde en op de hoek van Nieuwestad en de Kleine Kerk straat de zenuwarts Scheltema. Ik deel u mede, dat naast het latere politiebureau de tandart sen mevrouw en meneer Leo pold woonden en daarnaast dr. Romer. Dr. Scheltema, de ze nuwarts, woonde in de Grote Kerkstraat tegenover de winkel van Bergsma. Leeuwarden Jelle de Vries MAJOOR DE VRIES Het "In memoriam" van de heer A. de Vries in het vorige Kleine Krantsje roept vele her inneringen op aan mijn tijd bij de Nationale Reserve van sep tember 1951 tot juni '58. In die tijd was hij als Majoor De Vries onze commandant. Ik heb in die tijd enkele keren een gesprek met hem gehad in de privé-sfeer en ook heb ik la ter, toen ik al in Groningen woonde, nog met hem gecor respondeerd. Al die keren kwam hij bij mij over als een fijne man, die echt belang stel de in jouw persoon. Als we op oefening gingen naar Den Helder, dan ging hij altijd mee tot Kornwerderzand, waar we gezamenlijk koffie dronken; daarna hield de majoor een korte speech - in het Fries! - waarna hij zijn "jongens" suc ces wenste en een goede ver dere reis naar Den Helder en daar gingen wij van de Lichte LuA voor een oefenweek naar ons schietkamp. Ik denk nog vaak aan de kame raden van toen - wij hadden een fijne ploeg! - zoals Paauw, Reitsma, Prins, De Boer, Vrie- ling en niet te vergeten ons ka der: eerst cornet V.d. Pol en later Lt. Kool en onze eerste wachtmeesters Tamminga en Van Maanen en ik vergeet nog mijn vriend Wiebe Rispens en de wachtmeester Bakker. Wij hebben veel beleefd met el kaar en we zouden er veel over kunnen schrijven. Ik zou wel iets voor een reünie voelen, maar waar vind ik hen? Ik woon Melisseweg 47-49. Groningen E. Drijver Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 11