DIT GROOTMOEDEES ANSICHTEN ALBUM 'T KLEINE KRANTSJE VAKANTIE-KINDERFONDS ,,'S ZOMERS BUITEN" Leeuwaröen DENKEND AAN VROEGER mfin rmsentuin, A, Morkir», Werdnmordijk, Lceuwnrdén metwaren. Aangesien onze moeke der al- tied bij was, trokken wij, fader, de jonges die bij ons werkten en ikke netuurluk oek, de frij- dags fan die week foor un paar dagen naar ut eiland en setten ons kampeertentsje erges inne dunen en maakten de laatste twee dagen nog met. 's Son- daags gongen we dan met ut hele uutgelaten stel weer op huus an. Dan stonnen bij ankomst inne stad op ut perron alle ouders en was ut un tuterij fan jewelste met seis hier en daar un klein traantsje, maar sekers niet fan ferdriet hoor. Un mooi besluut fan un hatstik- ke mooie fekaansjeweek. Inderdaad ja, zo zag de Prinsentuin er omstreeks de eeuwwisseling uit, toen een zekere Ettje deze prentbriefkaart verstuurde aan Bouke Kuperus, per adres Den Heer P. Kuperus te Britswerd. De kaart is uitgegeven door S. A. Markus, die een zaak had aan de Wirdumerdijk, maar die zelf wellicht veronderstelde te wonen aan de 'Werdumerdijk', want dat staat er links onderaan op gedrukt. Hoewel de vijver in de tuin weinig veranderde is de situatie van toen niet te vergelijken met die van nu, omdat de bebouwing helemaal veranderde. Maar de oudsten onder ons hebben de Prinsentuin nog gekend in de staat, die we hier zien. heeft er op de hoek van het Ruiterskwartier en de Oude Doelesteeg een jeneverstokerij gestaan, die door de Leeuwar ders Het Beerske werd ge noemd. Officieel heeft de sto kerij misschien Het Baarsje geheten. Een nog altijd be staande steeg in het Ruiters kwartier, evenwijdig aan de Oude Doelesteeg, heette aan vankelijk Beerskesteeg, maar staat nu nog als Baarsjessteeg te boek. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Soalang ik mie heuge kan bin- ne der meensen weest die sich op één of andere wieze doende houwen hevwe met ut wel en wee fan de kienders. Uut 'e buurt, wyk of stad. Bij feestge- beuren of sport. As der, erges inne buurt, un stukje modder frij was, kwam der al gauw un speultuunsje met un sandbak, sun draaiding en wat skommels en un wip. Voetbalclubs, kaats- verenigingen bin der dikkels geboren. Alles vanuut dat buurtwerk. Namen as "Kinder vreugd" of "Jong Leven" binne bekende klanken. Eén dervan was het "Vacantie kinderfonds 's Zomers Buiten". Nou, de naam seit eigenluk al alles. Se wuden de arbeiderskienders un hele week metmekaar op fa- kaansje hevwe. Dat was mie un heel gedoente en der sat heel wat werk an fast. De meensen die der hun inset en frije tied an gaven waren toen: de femielje Hoogterp fan ut Werkmanslust, de Elzinga's fanne Hollanderdiek, moeke de Winkel uut ut St. Jobsleen, Poort en Jobke van der Burg elders uut 'e stad. Dat was dus gien buurtwerk meer, da's du- deluk dunkt mie. Der must heel wat geld foor op- brocht wudde. Om te beginnen de kontrebuusje. Dat was un kwatsje per kien inne week. De rest must uut 'n ferloting bijme kaar komme. Derfoor waren de moekes an ut breien, naaien en berduren. De mannen maakten stukken speulgoed dat se bij de winkels bijmekaar skooid had den, weer netsjes en heel. De hoofdpries was altied un fiets. Naast ut vakaansjewerk gon gen se oek nog wel 's met ut hele stel naar un speultuun. Halfweg Massum, Tolhuus en soms wel heiendal naar ut "dubbelsje-bos" in Tietsjerk. Inne wintermaanden hielden se de kienders 's woensdagsmid dag bezig met handwerkjes, fe- guursagen en suks meer. Dat was in un bovensaalsje inne Sacrementsstraat. Daar had den se dan oek altied hun kest- en Sinterklaasfeest. En dan, eindeluk, de fakaansje- week. Heiendal naar Vlieland, naar un eiland en de see. Dét was mie wat. Sjongejonge! Met de trein naar Harlingen! Dat was al een hele gebeurte nis. Der waren der héél wat die nog nooit in 'n trein seten had den. Dus gepakt en gesakt, met feul herrie en drukte, oek wel fanne senuwen fansels, en de cou- pé's in en foor de raamkes wuve naar de achterblievende femielje. Hakkehakkepufpuf, weg sijn sij. Dén fanne trein naar de boat. En wét foor un boat, niet su'n gewoan skuutsje, nee, un kas teel fan un skip. Kontrelere of 'r niks en nie mand fergeten was en dan over de brug. De spullen alle gaar bijmekander en anne rai ling kieke wat 'r gebeurde, want der must je niks ontgaan. En dan de haven uut en ut groate water op. Sjongejonge wat un lap.heel wat groater dan de Groate Wielen, o ja hoor, dat haalde 'r niet bij. As ut weer un bitsje metsat dan was ut un fijne tocht, mar as ut had waaide en je dan oek nog halfweg overstappe musten op un kleiner skipke, tja, dan sat je al gauw met un stuk of wat seesieken. Affijn, oek der kwam un end an en dan eindeluk, na 'Zomers Buiten' in 1936 op Vlieland. Op de voorste rij van links naar rechts: nummer 3 Aukje Elzinga, 3 en 4 Jan en Tinie Stoelwinder, 6 Nijp, 7 een Maaike. In het kleine groepje er achter: Nellie en Annie de Winkel en nog een Nijp. Op de tweede rij de heer Donia, die bij het huis hoorde, 4 een Janke, 8 Tineke Holtring, 9 Sientje de Winkel, 10 Tetje, 11 Aanie Holtring, 12 Ommie Slof, 14 Eenenaam, 15 Woudstra en twee dames van het huis. Dan de derde rij: 3 Woudstra, 4 Tinie Koster, 5 Saapke Hoogterp, 6 Leendert Rauwerda, 7 Annie Spiekstra, 9 Klaas de Winkel, 10 Geertje Elzinga, 12 Aane Elzinga. De leiders en leidsters in de achterste rij zijn de heer en mevrouw Elzinga, mevrouw Hoogterp, 'moeke' De Winkel en de heer Hoogterp. Wie nog meer van de gefotografeerden herkent kan contact opne men met Annie Vaartjes-de Winkel, Dennenstraat 68 in Leeuwarden, telefoon 058 - 665312. dit aventuur, de boat anne stei ger, de spullen weer bijmekaar soeke en ut eiland op. Op weg naar ut gebouw fan "Volkson derwijs" inne dorpsstraat. De seesieken waren alweer un bitsje over ut ergste heen. Oppe slaapsalen kreeg elk sien plak anwezen en un kast foor de spullen. Dan weer naar be neden, der kregen se wat te eten en te drinken en wudden de regels fan ut huus voorle zen. Na een tocht dwas deur de du nen, sagen je de groate see met branding en al, anrollend op ut strand. Al gauw dus sku- nen en kousen uut en met gegil en gegiebel fanne meiden, eef- kes lekker langs ut strand deur het water baggere en wegsprin- ge bij elke roller. Un feest. Dét alleen al was de moeite weerd, allemaal soa anders en nieuw. Affijn.soa gong ut de hele week en as ut weer un bitsje metwerkte kreeg ut hele stel un gesonde brune kleur. Je mus ten in ut begin wel un bitsje op- passe, anders liepen je de hele week met un ferbrand felsje. Mar de leiding hield één en an der wel inne gaten, die wisten wat 'r gaande was, o ja. 't Was elk jaar utselde. Nou, éte konnen se der, fooral de jonges. Die saten mekaar op te jutten, die branieskop pers. 's Morres, onder het eten kwam er un meiske uut ut winkelsje anne overkant met un pepierke en kon een ieder voor un stu- ver snoep bestelle. Wat je maar hevwe wuden. Dat wudde dan 's aves in puntsakjes uut- deeld met je naam der op. Ja, ut was un feestweek voor ut hele stel en un drukke tied met feul ferantwoording en sorg foor de leidsters en leiders die

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 13