'T KLEINE KRAHT5JE„ EEN WATJE KOU SPEELGOEDZAAK HERMANS GAAT STRAKS VERDWIJNEN P.T.T. WEET OLDEHOVE WEL TE VINDEN. LEEUWARDEN VAN A TOT Z OPSPORING VERZOCHT m nederland nederland nederland nederland nederland nederland id nederiand nederland nederland nederland nederland nederland nederiand nederland De Heer D. Hainje Oidehoofsterkerkhof 1 Lee o w arden Tred. de Vriesstraat 1 Leeuwarden VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 6 Als jongetje moest ik eens voor mijn moeder boodschappen doen. Bij Fokkens, onze kruide nier. Ik kreeg een handvol los se centen mee. Dat was in deze tijd van een beginnende crisis het geëigende betaalmid del onder de wat minder be deelden. De nimmer voltooide Oldehove, in een grijs verleden na jaren van volhardende arbeid opge richt en nu eigenlijk niet meer dan een wonderlijke scheefge zakte steenkolos, is voor Leeu warden door de eeuwen heen een trots symbool geweest. Ontstaan in een tijd, die de Tachtigjarige Oorlog nog niet eens had beleefd, heeft de Ol dehove al langer dan vier en een halve eeuw het beeld van de stad Leeuwarden beheerst en als een van de oudste erf stukken, die het verre verleden ons liet, zou dit monumentale brok steen zelfs in het modern ste stadsbeeld niet meer kun nen worden gemist. Toch bleef de geschiedenis, die deze toren in die lange tijd schreef, van alle glorie ge speend en moeilijk moet het zijn een tweede, zo kostbaar bouwwerk aan te wijzen, dat al tijdens zijn ontstaan gedoemd werd tot het lijden van een vol komen nutteloos bestaan. Want niet voor het aanwijzen van de tijd en evenmin voor het vaststellen van de windrichting werd de Oldehove in de perio de van 1529 tot 1532 gebouwd. De toren had veel hoger, had veel fraaier, had het pronkstuk moeten zijn van de Sint Vitus- kerk, die al eeuwen eerder op deze plaats was gebouwd en na het voltooien van de Dom of Doem, zoals men het toen zei, tot een voor de toekomst blij vend monument zou worden gerestaureerd. Maar helaas, zover is het nooit gekomen. Nog geen jaar nadat de fundamenten waren gelegd, zakte de toren-in-opbouw aan één zijde in de vette Friese modder weg en toen de bouw meesters nog lang niet de ge dachte hoogte hadden bereikt, werd het bouwen gestaakt. Onvoltooid bleef de toren scheef naast de Sint Vituskerk staan, tot dit oude kerkgebouw letterlijk in elkaar zakte en de puinhopen moesten worden op geruimd. Sindsdien staat de to ren eenzaam en alleen op deze historische grond - in feite doelloos en slechts fungerend als een symbool voor de stad. Maar dan wel als een machtig symbool, dat een warme plaats verwierf in het hart van elke rechtgeaarde Leeuwarder. is de X van de Onbekende Leeuwarder, die in een niet meer te achterhalen tijd heeft geleefd. Hij of zij is op een on bekende plaats in de stad be graven. Over het leven en ster ven van deze Onbekende is ook niets bekend. Bekend is dus alleen, dat alles onbekend is. Weer gaat er een bekende zaak uit Leeuwarden verdwij nen. Over enkele weken sluit de speelgoedwinkel van Her mans in de Sint Jacobsstraat. De zaak is hier heel lang ge weest. Hoe lang precies? Wie het vraagt aan de huidige ex ploitant, de heer Theo Cramer, zal ten antwoord krijgen: "Hon derden vier jaar". Maar wie de moeite neemt op het Gemeentearchief na te gaan, wanneer de oprichter van dit bedrijf zich hier vestigde, komt tot de ontdekking, dat dit in juli 1894 is geweest - de zaak heeft dus niet honderd en vier, maar vierennegentig jaar bestaan. De heer Cramer kijkt verrast op, wanneer 't Kleine Krantsje hem dit komt vertellen. "Hoe kan dat nou?" vraagt hij verbaasd. "Ik heb vier jaar ge leden nog een mooi bloemstuk van de Kamer van Koophandel gehad, omdat onze zaak toen precies honderd jaar bestond!" Ons telefoontje daarna naar de Kamer van Koophandel beves tigt het vermakelijke misver stand: "Tjonge ja, u hebt gelijk, dat oprichtingsjaar zit verkeerd in de computer: hier staat 1884 en dat moet inderdaad 1894 zijn". Oprichter van het bedrijf was de in 1865 geboren Gerben Andreas Hermans. Aanvanke lijk werden er galanteriën in de zaak verkocht, maar toen Ger ben in 1924 stierf zette zijn we duwe met de handel in kinder wagens de winkel voort. Haar enige dochter, Johanna Maria, geboren in 1902, trad in de voetsporen van haar ou ders. Zij trouwde met de in 1898 geboren Hendricus Jo hannes Cramer en dit echtpaar liet het bedrijf onder de oude1 firmanaam G. A. Hermans voortbestaan. Met hun zoon Theodorus Jose- phus Clemens Cramer (1935) kwam de derde generatie in de zaak. Hij deed de kinderwa gens de deur uit en richtte zich geheel op speelgoed voor kin deren. Die handel kreeg een uitbreiding, toen de heer Cra mer ook de oeroude speel goedzaak van Ter Horst aan Over de Kelders overnam. Maar die situatie heeft niet zo lang bestaan; de firma Ter Horst werd weer afgestoten en na een langjarig bestaan dus opgeheven; voor speelgoed bleef de firma Hermans in de Sint Jacobsstraat, daarna voor veel Leeuwarder ouders en na tuurlijk ook voor Sinterklaas een gewild adres. Nu woonde er in de buurt een knaap, die uit Brabant kwam en die graag mocht plagen. En. het noodlot wilde, dat ik hem net tegenkwam op mijn weg naar Fokkens. Toen hij mij in het vizier kreeg begon hij al meteen weer met zijn pesterij tjes en kennelijk zag hij met ge noegen, dat ik het al wat be nauwd kreeg. In een reactie van kwaadheid smeet ik hem toen de centen recht in zijn gezicht. Hij schrok eerst wel, maar toen hij merkte, dat ik blijkbaar voor Sinterklaas wou spelen, grabbelde hij in een mum van tijd de kostbare centen bijelkaar en liet mij in de grootste verslagenheid alleen. Naar kruidenier Fokkens hoef de ik toen niet meer, want moe was nu helemaal door haar budget heen. Ik kreeg een wat jekou om de oren en mocht die verdere dag de straat niet meer op. Lochem J. M. Terpstra Onze abonnee de heer R. K. Dijkstra, Bakker Korffstraat 5 in Leeuwarden, telefoon 139681, verzoekt opsporing van EEN BOEK. Het boek heet "De ster vende Zuiderzee" en het is ge schreven door Jos Lussenburg. "Ik ben al jaren op zoek naar dat boek" schrijft de heer Dijk stra ons. In geen enkele boek handel is het mij tot dusver ge lukt dit boek te bemachtigen. Misschien is er een (oudere) le zer of lezeres, die dit nog in zijn of haar bezit heeft en het tegen een zeer redelijke ver goeding aan mij wil overdoen? Tot slot: wij genieten al jaren lang van 't Kleine Krantsje. Ga hier nog in lengte van jaren mee door!" Oproepen voor deze rubriek OPSPORING VERZOCHT kun nen schriftelijk ingediend worden bij de Redactie van 't Kleine Krantsje. De oproepen worden gratis geplaatst. Deze service geldt alleen voor abonnees van 't Kleine Krantsje. De heer Dries Hainje, vroeger kelner in Leeuwarden, is sinds enkele jaren de torenwachter van de Oldehove. Een dezer dagen moesten wij hem een briefje schrijven. Kom, dachten we, daar maken wij een aardigheidje van. We hielden het adres zo vaag mogelijk: "De heer D. Hainje, Oidehoofsterkerkhof 1, Leeuwarden" en wachtten toen vol spanning af of de P.T.T. de brief correct zou bezorgen. Eerlijk gezegd verwachtten wij, dat we de brief zouden terugontvangen met de mededeling "Onbestelbaar" of "Huisnummer bestaat niet" of "Onbekend", want wie weet nou, dat dat huishummer 1 inderdaad aan de Oldehove toebehoort? Maar nee hoor, Tante Pos tippelde er niet in en schoof de brief keurig bij de toren onder de deur door! Want over een brievenbus beschikt de toren niet - misschien was dit wel de allereerste brief sinds 1529, die er bij de Oldehove werd bezorgd.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 6