'T KLEINE KRANTSJEj reporta^ra VIJFTIEN jaar joods leven M. VROMEN Gevestigd te Leeuwarden, M. van KOLLEM Jr., fenno 1~ sch |N LEEUWARDEN -| 930 -1945 AFWEZIG Kunsttanden en- gebitten, Vrouwenarts Prins Hendrikstraat 10 is van 12 tot en met 15 Juni Kelders 181, Tandtechnicus. Speciaal ea uitsluiten* voer het eervaardigen van w het repareeren van gebroken, en bet ale nieuw omwerken van onde en niet meer passende GEBITTEN. Billijke prgsen. Information koeteloos. Te spreken alle dagen 10-ft uur. Zondags 10-1 uur. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN Er zijn in de dertiger jaren in Leeuwarden twee Joodse stad genoten herhaaldelijk in het nieuws. Zij slaan geregeld op de trom en iedereen in dé nog betrekkelijk kleine stad kent hun naam en faam. Dat zijn de vrouwenarts Vro men en de bijna even oude tandarts Van Kollem. Beiden bewegen zich actief in het ver enigingsleven en beiden maken deel uit van de gemeenteraad: met hun politieke hoogstandjes halen ze geregeld de kolom men van de plaatselijke pers. Mozes Vromen, geboren in Lo- chem in 1888, woont met zijn vrouw Betsy de Levie (1889) in de Prins Hendrikstraat op num mer 10. Het echtpaar heeft twee kinderen, twee zoons, Abraham (1918) en Benjamin Herbert (1921). Van Kollem, ook al een Mozes, die door vrienden trouwens Maurits wordt genoemd, in 1889 geboren in Groningen, woont met zijn vrouw Fokje Woudstra (1888) aanvankelijk in de Cronjéstraat, maar ver huist later naar zijn praktijka dres aan het Ruiterskwartier op de hoek van de Oude Doele- steeg. Zijn vrouw is geboren en getogen in Leeuwarden - zij is een zuster van de bekende broers Mannus, Nathan en Ja cob Woudstra. Ook dit paar heeft twee kinderen, twee meisjes, Henriette (1914) en Elisabeth Lea, die van 1920 is. Nog voor het gezin Van Kollem naar het Ruiterskwartier ver trekt, krijgt het de zware slag te verwerken van het overlijden van de jongste dochter, die dan vijftien is. Alleen al door hun beroep zijn de heren Vromen en Van Kol lem overbekend in de stad. Als gynaecoloog verlost Mozes Vromen heel wat patiënten van een kind, als tandarts verlost Mozes van Kollem heel wat stadgenoten van pijn in de mond. Van Vromen gaat het verhaal, dat hij eens een vrouw moest helpen van een schipper, die met zijn schuit aan de Willems kade lag. De vrouw moest be vallen en had het ontzettend benauwd. "Ik blijf wel bij haar in de roef" zei Vromen toen te gen de schipper. "Vaar jij het schip zo gauw mogelijk naar het Diakonessenhuis - daar kunnen we haar beter helpen". De schipper, doodzenuwachtig, pakte zijn vaarboom en duwde het scheepje naar de Vrouwen- poortsbrug. Die werd gedraaid, maar daar botste het schip met een daverende klap tegen een van de pijlers aan. Direct daarna zag de verbaas de schipper het ronde hoofd van dokter Vromen uit de roef te voorschijn komen. "Het hoeft niet meer" riep hij, '"t is al klaar!" En van Van Kollem herinneren wij ons het vreemde en mis schien wel nfet eens ware ver haal, dat hij van de helft van een tweeling een kies moest trekken en dat, door het een of andere onbegrijpelijke misver stand, deed bij de verkeerde helft - de tweeling met de ont stoken kies bleef ongeholpen achter in de wachtkamer, terwijl zijn arme broer van een nog vrij gezonde kies werd ont daan. Zit Mozes Vromen, een mar kante figuur, welbespraakt, be gaafd, erg oorspronkelijk en spontaan, voor de Vrijheids bond in de gemeenteraad, Mo zes van Kollem heeft in hetzelf de college een zetel voor de S.D.A.P. De politieke tegen standers zijn niet bepaald van elkaar gecharmeerd. Vromen vindt Van Kollem een poenige figuur, die zich wel tandarts noemt, maar in feite niet meer dan een tandtechnieker is. Wanneer de gemeente op het punt staat nieuwe vuilniswa gens aan te schaffen, wordt de raadsleden verschillende alter natieven voorgelegd. Van Kol lem, nog niet zo onder de in druk van een in Duitsland opkomend anti-semitisme, houdt een vurig pleidooi voor.een Duits merk. Waar op Vromen het woord vraagt en zegt: "Meneer de voorzitter, mag ik na dit betoog van een technieker nu dit van een tech nicus horen?" In deze zelfde tijd houdt een christelijk-historisch raadslid een rede, waarbij hij telkens wordt onderbroken door Van Kollem, die, als zo vaak, met opvallend witte slobkousen aan de raadstafel zit. De spreker, geïrriteerd door de herhaalde interrupties, verzoekt tenslotte via de voorzitter van deze on derbrekingen verschoond te blijven, "maar niet, meneer de voorzitter, omdat ik enig per soonlijk bezwaar tegen dit raadslid heb - integendeel, ik waardeer hem zeer". Waarop Vromen met een dui delijke blik op de slobkousen opmerkt: "O nee, die heeft bij ons allemaal een wit voetje!" De hilariteit onder de raadsle den neemt nog toe, wanneer ze zien, dat Van Kollem z'n voeten schielijk onder de tafel intrekt om te voorkomen, dat iedereen de witte voetjes zal zien. Mozes van Kollem eens is hij praeses van het Ne derlands Israëlitisch Armbe stuur. Innerlijk zeer bewogen doet hij verder veel verdienstelijk werk voor lichamelijk gehandicapten - in de Commissie voor het Ge brekkige Kind neemt hij een sleutelpositie in. Ook Van Kollem is erg actief in het verenigingsleven. Hij zit on der andere in de organisatie van autotochten voor wie in deze tijd nog "ouden van da gen" worden genoemd, hij heeft een bestuursfunctie in de Friesche Motor Club en hij speelt een belangrijke rol in de zo succesvolle Joodse toneel vereniging Leeuwarder Vrien denkring. Opvallend is het, dat hij zich altijd weer precies in het mid den van een gezelschap weet op te stellen, zodra er zich een fotograaf laat zien. Nou ja, een beetje ijdel is hij wel; dat heeft Vromen goed gezien. Vromen en Van Kollem, twee vooraanstaande Joodse bur gers in deze vooroorlogse tijd. Er is niemand in Leeuwarden, die hun namen niet kent, die nog nooit van hen heeft ge hoord. Wanneer op een dag de Vrou- wenpoortsbrug een hele tijd openstaat vormt er zich een lange rij auto's, waaronder een prachtige nieuwe slee van Van Kollem. Andere autobezitters komen er met jaloerse blikken omheen staan. Onder hen ook dokter Vromen, die er wel wat meer van wil weten. "Zeg Van Kollem, waar heb je nou je w.c.?" "Nah" reageert Van Kollem, "weer zo'n onzin nige vraag van Vromen!" "Waar laat je dan al je kak?" repliceert Vromen onmiddellijk. De heer Vromen krijgt niet al leen lokale, maar ook landelijke bekendheid als een van de op richters van de Nederlandse Zionistenbond; hij wordt ook voorzitter van de afdeling Leeu warden van deze bond. Even- Mozes Vromen "Hoeveel kinderen heb je?" vraagt de rabbi aan Bram. "Vier" zegt Bram, "en ik zal wel zorgen, dat het daar bij blijft". "Wat zullen we nou heb ben" reageert de rabbi ver baasd. "Ja" zegt Bram, "ik heb net gelezen, dat elk vijfde kind, dat er op de wereld geboren wordt, een Chineesje is". Toen Mozes van Kollem zich in 1912 in Leeuwarden vestigde, begon hij zijn praktijk in een pand aan de Kelders. Veel later verhuisde hij naar het Ruiterskwartier.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 7