LEEUWARDEN WERD BOLWERK VOOR WEDSTRIJDZWEMMEN 'T KLEIDE KRANI5JE NU ZO'NDERTIG JAAR GELEDEN VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 12 meter vrije slag en de 4 x 100 meter wisselslag. Een memorabel succes voor Henk Schoonhoven, die even eens de Leeuwarder Dames Zwemclub trainde, was ook het verkiezen van zijn pupil Sieta Posthumus in de Nederlandse damesploeg - Leeuwarden sprak in deze dagen aan het zwemfront in alle opzichten een woordje mee. Maar dat deze Friese zwem- successen niet eeuwigdurend zouden zijn lag voor de hand. Nadat de concurrentie al kans had gezien verschillende esta fetterecords terug te pakken, verdwenen de namen L.Z.O. en L.D.Z. van de lijst van Neder landse zwemverenigingen - de nieuwe vereniging Orca kwam er voor in de plaats. En daarna verdween ook de man uit Leeuwarden, die voor het wedstrijdzwemmen zo'n fantastische promotor was ge weest: Henk Schoonhoven ver trok naar Enkhuizen, waar hij voor de nieuwe openlucht - en overdekte zwembaden De Kwaker de bedrijfsleider werd-. Fènno L. Schoustra Het is nu zo'n dertig jaar geleden, dat wedstriidzwemmers uit Leeuwarden zulke triomfen boekten, dat onze stad in de westelijke pers werd afgeschilderd als "een nieuw zwembolwerk in Nederland". Onder leiding van de ambitieuze en begaafde zwemtrainer Henk Schoonhoven werd het ene na het andere Nederlandse record naar hier gehaald en verwierven onze zwemmers prachtige successen op de Nederlandse kampioenschappen. De grootste cracks veroverden een plaatsje in de nationale landenteams en zelfs op de Olympische Spelen ging door de deelneming van een stadgenoot de Leeuwarder vlag omhoog. Ik moest een dezer dagen plot seling weer aan die stormachti ge ontwikkeling van de Friese zwemsport denken, toen ik toe vallig een krantenknipsel uit 1947 en handen kreeg, waarin voor een centrale zwemtraining in Friesland werd gepleit. "Een centrale training in Leeu warden" aldus de schrijver van dit verhaal, "een training, die het mogelijk zal maken, dat alle Friesche veelbelovende krach ten geregeld hun baantjes zul len kunnen trekken, waarbij ie dere zwemmer en zwemster in conditie zal kunnen blijven en waar onder deskundige leiding het peil omhoog gebracht zal kunnen worden, is een concre te noodzakelijkheid. Een volko men mobilisatie over de gehele linie van het Friesche zwemle- ger, een energiek aanpakken en een gezonde propaganda zullen de zwemsport uit haar impasse moeten redden en haar moeten brengen op de plaats, die zij waard is". "Wij zien niet in" zo betoogde de schrijver verder, "dat een Friesch met zijn natuurlijken aanleg ten achter zou staan bij zijn "Hollandsche" broers en zusters en als de zaken serieus worden aangepakt zal zeker eens de tijd komen, dat de da mes en heren uit het Westen aan de Friesche zwemmers en zwemsters volwaardige tegen standers krijgen. Het bereiken van het doel, dat de leidingge vende kringen zich voor ogen dienen te stellen is niet een voudig, maar moeilijkheden zijn er om overwonnen te worden en dat dit doel inderdaad be reikt kan worden is een uitge maakte zaak". VERRASSING Dit nu veertig jaar oude verhaal verder lezend kwam ik bij de ondertekening van het artikel en tot mijn niet geringe verras sing ontdekte ik toen, dat ik het zelf geschreven had - het moet in het nu al lang verdwenen blad De Sportwereld hebben gestaan. Ik kon er me geen woord meer van herinneren; zo gaat dat na een paar decennia. Maar een gevolg was nu wel, dat ik nog eens een paar ver geelde plakboeken te voor schijn haalde, waaruit de inder daad op mijn pleidooi gevolgde glansperiode van de Friese zwemmers duidelijk naar voren komt. Het eerste grote succes van een Leeuwarder zwemmer boekte Piet ten Thije in maart 1952, toen hij een dertien jaar oud Nederlands record op de 500 meter vrije slag verbeterde. Nog in hetzelfde jaar werd Jitse van der Veen als rugslagzwem- mer de eer waardig gekeurd de vaderlandse kleuren te verdedi gen op de Olypische Spelen in Helsinki. Daarop volgde een indrukwek kende reeks van landelijke suc cessen van Leeuwarder zwem mers en niet alleen van Piet ten Thije en Jitse van der Veen. Ook Jaap de Jong, Coos de Jong, Jan Osinga en Robert Eerligh, om er zo voor de vuist weg maar een paar te noemen, kwamen tot prestaties van na tionaal niveau. En hoezeer de succesvolle trai ner Henk Schoonhoven zijn ba sis verbreedde bleek in januari 1958, toen zijn Leeuwarder Zwemclub Overdekte voor de ongedachte prestatie zorgde van een verbetering van het Nederlandse record op de 10 x 100 meter vrije slag. De Leeu warders toonden zich alzo in staat een hele ploeg toppers in het water te brengen. Het team, dat het oude record met meer dan negen seconden ver beterde, bestond uit: Coos de Jong, Jaap de Jong, Piet ten VERTROKKEN Thije, Jan Osinga, Leo Schoon hoven, Doede Leewis, Menno van Dijk, Titus Kloos, Jitse van der Veen en Robert Eerligh. Zo kwamen alle nationale esta fetterecords in het bezit van de L.Z.O.niet alleen dit op de 10 x 100 meter, maar ook die op de 4 x 200 meter vrije slag, de 4 x 100 meter vrije slag, de 5 x 50 meter vrije slag, de 4 x 50 Hierboven de ploeg, die in de cember 1957 in Zwolle het Ne derlandse record op de 4 x 200 meter vrije slag verbeterde. Trainer Henk Schoonhoven wordt geflankeerd door Coos de Jong en Piet ten Thije. Op de voorgrond Jaap de Jong en Jan Osinga. Hiernaast de suc cesvolle tien van de 10 x 100 meter vrije slag: Jan Osinga, Titus Kloos, Piet ten Thije, Doede Leeuwis, Menno van Dijk, Rob Eerligh, Jaap de Jong, Coos de Jong, Jitse van der Veen en Leo Schoonhoven.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 12