LEEWADDERS, WAAR IS DIT? F. POPMA Lzn OPSPORING VERZOCHT WOON- en BEDRIJFSMAKELAARDIJ FOTOPRIJSVRAAG alle onroerend-goed zaken betreffende *vele referenties. Harlingersingel 23 hoek Harlingerstraatweg Leeuwarden Tel.058-121480* VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 13 Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. De preblemen fan ut groate en kleine leven houwe ons brug mannen bezig. Je suden der bij tieden beroerd fan wurde. Mar muskien sorgt ut frouwelijk skoan foor ut goeie evenwicht. Hoewel frijen froeger heel wat anders was as teugenwoordig. En wie binne de swartwerkers bij ons groepke fan Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman en as anloper Groate Geert? Fokke Vutman: Een soan fan Sientje ja. Dat fertelde ik krekt. Hij sit in spanning hoe of ut komme sal. Want Vee en Dee betekent foor hem: Vriezen of Dooien. Ut is krekt een nuvere mankelieke fillum. Minne Mager: Soms as jou naar de tillefizie kieke denk je: der is alleen mar beroerdighied in 'e wereld. Nim nou die see- honnen. Ut begroat je de toa- nenuut! Lange Maden: Je kenne nog beter kalf as seehon weze. Maar wat is der over kalven en kalfsflees niet wat te doen weest. En as je dat had hewwe is der wel een beste overstro ming of een fliegtuug dat del- klapt. Tabe Ruutsje: Ho, ho, mannen, niet al te swartgallig op 'e draad. Ik fien die Soedan en Iran en pak-mar-an oek wel erg, mar ja, mutte wij al die sa- ken op ons ouwe huud nimme? Sien dat jonge mokkeltsje daar es fleurig heen stappen. Das toch oek mooi. Fokke: As Sientje dat hoorde sou se hard roepe fan "sek- sist!" De man is een onder drukker. De frouw is een lust- objekt. Mar Tabe hèt geliek, se staat er mooi op. O, daar is Wiebe. Wiebe Poatsje: Morren man nen. Ik bin wat laat, mar ik kom morrus mar min op gang. Ut goeie been wurdt er oek niet beter op, en de rug wil oek wel es baasspeule. Minne: Ik docht al, Wiebe komt niet hard fooruut. Hij mut nog heel wat bijtreene, as ie harder wil as die mannen op 'e Olupie- se speulen in Soelé of je dat mar segge mutte. Aansen is ut nog Olé. Grapke. Tabe: Ik sag laassen Skelte nog es weer. Ja just, Bobber- de-skonk-Skelte. Hij was al weer swaar op 'e tekst. Hij be doelde Gorbatsjov denk ik, mar hij sei: Zorbajov. Die su ut nog swaar krije in Rusland. Maden: En in Ammérika sal ut oek wel spanne seker. Boes teugen eh... hoe hiet die ande re grappenmaker oek al weer? Hoe? Dukkakkes. Ja, Dukkak- kes. En dan is er weer es één fan die matjedoren niet al te koosjer en gaan soa mar deur. Wiebe: Hoe houwe jim dat alle maal bij? Ik sneup savus even in 'e krant om en as ik em del- leg bin ik alles oek weer ferge- ten. De frouw sit wel es naar ut sjoernaal te kieken, mar dat loof ik wel. Fokke: O, dat mist mij nooit. En Van gewest tot gewest. Mar ja, je binne nog niet uutlacht om die Ketwiezel, of je skudde de kop weer omdat er een soat meensen sonder werk raakt binne. Maden: Dan mutte se mar swat werken gaan. Wat seiden se laassen? Eén op 'e drie werkt swat. Bij ons in 'e straat oek één. Hij hèt een klein baantsje in een pakhuus en ferders in ut swatte sirkus. Minne: Mien frouw sei laassen teugen mij: as jim met sien sessen bij de bruggen stane, binne der twee swatwerkers bij. Is't niet mooi? Wie suden dat weze? Fokke en Tabe? Ho, ho, klein grapke! Tabe: Jimme magg'e best wete, dat ik tot foor een paar jaar nog wel es wat klutste. Oek wel es bij een enkelde fan jim. Ik hew heel wat swatte ruten en ruuts- jes set. Klein bijferdienste. Wiebe: Deur swatte ruten siene je anders niet een dik soat. Laat mij oek es lollig weze. Mar één wete we dan. Tabe. En wil Fokke oek met ut water foor de dokter? Goed bedoeld hor. Fokke: Om eerlijk te wezen en jou kenne oek segge, een bits- je oneerlijk, hew ik wel es knap ekstra ferdiend. An ut infullen fan belastingpepieren met klei ne foefjes. Ut ouwe fak hé? Dat was een mooi instrooi-inkje. Kiek daar is sij oek weer. Poeh, poeh!! Maden: Ho, ho, laat Sientje ut niet hore. Froeger seiden wij wel: die is de sonde oek wel weerd. Mar daar binne wij nou te oud foor. En teugenwoordig is ut swaar oppassen met frij en. Frij feilig, leesikfaak. Tabe: Froeger was frijen oek wat anders as nou. Toen wat pinkjeloperij, wat ankruperij, muskien even op eh... ferboa- den turrein, wat tuterij, mar nou is frijen ja, as in dat ouwe fers- je: ga je mee naar boven, ga je mee naar bed. Je wete wel. Wiebe: Mar wacht es even. Nee, dat hèt met frijen niks te maken. Wij binne mar met sien fijven. Nee, dat stuk daar staat er oek helemaal buten. Mar Minne sei: Ses man en dan twee swatwerkers. Minne: Das waar. Mar goed, Tabe doet ut niet meer. En de andere oek niet. Alleen Fokke. En soms binne we met sien sessen. Die kaans is der nou oek weer. Groate Geert steekt over. Ah, neef, hoe is ut? Groate Geed: Och, wel goed jong. Ik bin nou W.A.O.-er. Daar koop ik gien Mercedes fan, mar och, je hewwe nog wel es een putsje. As die lui in den Haag swaar bijferdiene magge, doet Geert oek met. Wik mar segge, sak mar seg ge. Maden: Dus dou werkst wel es swat, Geert. Dou beweegst die in ut swatte sirkus. Of hoe ut hiette mag. Kiek hier nou: ses man sterk. Eén op 'e drie werkt swat. Twee man swat. Fokke en dus Geert. Dou bist ons man, wik mar... oh nee... Geed: Mar ik bin gien swatwer- ker. Nee, ik bin, hoe seit mien swager dat dan. Ik weet niet wat ut inhoudt, mar ut hiet in formeel. Dat is't! Dus ik werk niet in'e bouw, ik werk niet in eenfebriek, ikwerkin-formeel. Vlga. Onze abonnee mevrouw Boer- Lemmers, Dr. Van Noortstraat 148c te Leidschendam, tele foon 01715-1668 verzoekt op sporing van OUDE KENNIS SEN en wel Boukje Nijp en Andries Steerenberg, die in de jaren 1937-1941 in het Stads Weeshuis in Leeuwarden ver blijf hielden. Mevrouw Boer vraagt deze oude kennissen zich met haar in verbinding te stellen. Onze abonnee de heer W. H. W. Zadel, Tjotterstraat 58, Greunshiem in Leeuwarden, te lefoon 058-130736, verzoekt opsporing van een of meer KOP EN SCHOTELS van een servies van het merk Thomas, wit met roze bloemen. Het ser vies is omstreeks 1928 bij K. A. Niermeyer in Leeuwarden ge kocht. Onze abonnee de heer H. Wit- teveen, Jadestraat 13, 9743 HA Groningen, verzoekt opsporing van het boekje KINDERLEVEN II (Reinoud en Lina. Het is een familiegeschiedenis uit 1874, oververteld door J. J. A. Goe- veneur en uitgegeven door Hugo Suringarte Leeuwarden). (Vervolg van pag. 3) datum 8 juli 1869 oorspronkelijk op de hoek van de Prins Hen drikstraat en de Willemskade zat, maar in de zeventiger jaren is verplaatst naar de huidige plaats. Nu de winnaar van het uitge loofde prijsje. Dat werd, na lo ting, de heer L. Hellema, Long- kruid 36 te Leeuwarden. Dan de prijsvraag uit het au gustusnummer. Die was zeker moeilijker dan de vorige: toch kwamen er nog heel veel goe de oplossingen bij ons binnen. Maar lang niet iedereen ont dekte, dat de fotograaf op het pleintje Bij de Put had gestaan en het begin van de Slotma kersstraat had gefotografeerd! „Volgens mij is het de Post- straat," aldus de heer D. B. Postmus te Roosendaal en zo ontvingen wij meer foutieve in zendingen: „Voor 99% zeker zeg ik Oosterstraat hoek Osse- kop (Mevrouw Alie Postma-Kra- mer te Heerenveen), 'Grote Hoogstraat vanaf de Klokstraat naar de Brol' (G. van der Kamp, Leeuwarden) en 'Grote Hoogstraat richting Eewal' (S. H. Bosma, Leeuwarden). „Waar ligt dat straatje, dat zo leuk van een heuveltje naar be neden loopt," vroeg mevrouw Tjaaktje F. Lugtenborg te Lei den zich af. „Natuurlijk is dat heuveltje een van de terpen uit de oertijd van Leeuwarden. Als kind vond ik het een sensatie bij zo'n straatje in vliegende vaart naar beneden te fietsen. Maar waar ligt dit straatje? In dit geval houd ik het op de Hoogstraat. De onbekende dame slaat dan af naar de Klokstraat en het straatje komt uit op de Eewal. Ik ben be nieuwd of ik met deze oplos sing in de roos geschoten heb." Nee dus, want, aldus de heer S. P. Wiersma te Leeuwarden en velen met hem: „Ik ben ze ker van de oplossing: het is een gezicht op de Slotmakers straat en de foto is vanaf de Put gemaakt." „U begrijpt," voegt de heer Wiersma daar aan toe: „dat ik nu vaste inzen der ben geworden, omdat het voor mij een prestige, c.q. ver slaving is geworden om dit op te lossen en omdat het een test is of ik Leeuwarden ook echt ken. Goed, tot zover deze tweede prijsvraag, .die als winnaar (of winnares?) opleverde de heer of mevrouw Dé Romkes, De Gealanden 156 te Leeuwarden. Ook hij of zij ontvangt het uit geloofde fotoboekje 'Leeuwar den, ach ja, zo was het.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 13