'T KLEINE KRANTSJE. EEN CIRCUS OP 'T SAAILAAN lllllllllllllllllllllllllllllllll!llll!l!l!l!llllll!llllll!lllll!llllllllll!l!llll VOOR MONSTER GEVLUCHT VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 5 I^emxüuim-ai^Ja. zo-emo het... NIEUWEBUREN Een bekende leraar aan de Leeuwarder Gemeente H.B.S. is, gedurende tientallen jaren, de heer Johannes Jansma geweest. Hij werd algemeen Pierke genoemd en hij kon het niet nalaten zijn teksten te doorspekken met het stopwoord je „Hèn". Pierke had een grote bewondering voor de kerk hervormer Maarten Luther, die hij op gezette tijden in zijn klas vol vuur citeerde: Hier sta ik, hèn, ik kan niet anders, hèn, God helpe mij, hèn, Amen, hèn". Eens voegde hij er aan toe: „En wie kan mij nu, hèn, vertellen, hèn, wat Luther op de Rijksdag te Worms, hèn, gezegd heeft, hèn?" Het antwoord kwam onmiddellijk, niet uit de klas, maar van buiten de school, want daar was intussen Lollige Johannes verschenen met zijn kar met fruit. En Pierke had zijn vraag nog niet gesteld, of Lollige Johannes riep: 'k Heb neute muskaat, drie om een dubbeltsje. i.! -1 i ;v!| Jaren leden het er us een cir cus weest, dat Leewadden be- socht om sien tenten op het Fonteinlaan op te slaan. Der wudde toen in een vejaadags- petijtsje wakker over praat, tot er één opmerkte, dat ie't Saai- laan voor een circus toch ge- skiktervon. Sun bitsje droog weg voor mie uut mompelde ik toen, dat er nog noait van sien levensdagen op 't Saailaan een circus weest waar. Nou, toen ik dat sei viel suwat de heule femielje over mie heen. "He je het oait su sout vreten - noait een circus op 't heeft er, vlak bij het natuurge bied, dat wij nu als de Froske- pölle kennen, een vermaarde herberg gestaan met diezelfde naam. Vooral in de winter maanden met sterk ijs was De Froskepólle een geliefde plaats om even aan te steken. Heel veel Leeuwarders reden op schaatsen naar de Froskepólle om ter hoogte van de herberg voortdurend heen en weer te rijden. Ook velen staken zo nu en dan even aan en stommel den er zelfs de trap op om on der vioolmuziek op de boven zaal te gaan dansen. Saailaan weest. Man, seiden se, hoe haal je 't inne hasses, waar hewwe jou je vestaan, binne jou niet wies - en meer van sukke vestandige opmer- kings. Nou, eigenwies ak nou ien keer bin, houde ik stief en strak vol- en ik wuu er nog wel om wed de dek. Mooi, die goeie segaar hek toen wel wonnen vansels, want dit is nou het geweldige misver staan, dat bij su veul meensen leeft: het groate plein, waar wel degeluk circussen staan hew we, hiet officieel Wilhelmina- plein en de straat anne suud- kant, waar nog noait een circus staan het, staat officieel as Saailaan te boek. Wie't dus een ander makkeluk een segaar of een borreltsje af- troggele wil, kan ditselde foefje toepasse - ik hew het nou ve- teld en ik hoef er gien tipgeld voor. Je suden die anduding Saai laan voor Wilhelminaplein wel een bijnaam noeme kenne, suas er in Leeuwadden voor meer straten bepaalde bijna men bestaan. De Ouwe Lom- bardsteeg bevobbeeld salie echte en onvevalste Leeuwad- des nooit su noeme mar altied as Bargesteeg andude - dat is nog een herindering anne tied dat de veemerk op 't Ruutske- tier waar en er op vrijdagen werkelijk bargen deur disse steeg jaagd wudden. En su wudde froeger de Butter- hoek altied heul toepasselijk De Vette Hoeke noemd enne Sint Frederiksteeg inne Muntsje- muurstraat skolden de ouwe Leewaddes uut voor Skinkevre- tersteeg. Het Rooie Dorp, su noemd naar de rooie dakken vanne huzen, kanne je oek een bij naam noeme en de Duvels hoek voor Dijkshoek waar dat oek. Inne vier groate he re huzen anne Sudergrachswal hewwe seker frekken woahd, want dat wudde het Frekkebuutsje noemd enne Potmargewal, waar in ouwe tieden een leuk kroegje waar, salie de Leeu- waddes sich as De Loopgraaf herinnere. Dan hewwe hier oek nog, naar de vorm vanne huzen, een Doadkistebuurt en er is hier oait oek nog es een Foxsteeg weest. Mar die naam had toe vallig niks te maken met wat jimme nou su ondeugend den- ke: dat Foxsteeg, tussen de Groate Hoogstraat enne Minne- mastraat, skreven je met een X, naar een neutarus met de naam Loadewiek Fox. En dat, beste meensen, kan dus noait een keer een bijnaam weest hewwe. Fenno Beschuldigd van het vissen zonder acte verscheen er lang geleden een grijsaard van vijf enzeventig voor de Kanton-j rechter, die niet naliet indruk te maken op de hogere heren, die hem moesten vonnissen: hij droeg een werkelijk imposante, sneeuwwitte baard. Indrukwekkend was ook het verhaal, dat hij te zijner verde diging aanvoerde. In het tehuis in Leeuwarden waar hij inwoon de, zo vertelde de oude baas, stond de ganse lange dag de radio aan en op een goeie dag was hij voor dit monster ge woon gevlucht. Hij was naar het dorpje Wijns gegaan en had daar een hengel uitgegooid om wat witvis te bemachtigen. Te laat, helaas, had hij zich ge realiseerd een verboden affaire ter hand te hebben genomen. Hij werd het zich pas bewust toen een onverbiddelijke die naar der wet hem op de bon slingerde. Barmhartiger dan de radio en die vervloekte veldwachter toonden zich de Ambtenaar van het Openbaar Ministerie en de Kantonrechter. De Ambte naar vroeg geen straf, maar al leen vernietiging van de hengel en de Kantonrechter vonniste conform.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 5