'T KLEINE KRANTSJE GESPREKKEN OP DE VROEGERE HOCKEYCRACKS LEEWADDERS, WAAR IS DIT? Dizkear is Groate Geert der al weer bij. Ons maten biene fer- leden en heden an mekaar. Ouwe gebouwen ferdwiene met hun ferhalen. Nije gebouwen komme en soa komt er een an der Liwwadden. Mar één ding blieft geliek. Der komt elk jaar een ouwe man uut Spanje. Wat die met Rintsje de Ruter te ma ken hét leze jim bij Tabe Ruutsje, Lange Marten, Wiebe Poatsje, Minne Mager, Fokke Vutman en Groate Geert. Groate Geert: Mooi, ik sien dat jimme der binne. Ik docht, ik waag ut er op. Ik was bij mien skoanmoeke weest om een leerke in de kraan te setten. Die woant op ut nije Werk- manslust wik mar segge, sak mar segge. Tabe Ruutsje: Ja, wij begriepe jou wel. Dat is een mooi geheel wudden. Se binne nou an 't bouwen op 'e hoeke fan 'e Wil lem Sprengerstraat en de nou ja, Groaningerstraat, en je ken- ne oek Dokkumerstraat segge. Wiebe Poatsje: Daar was foor de oorlog de distilleerderij fan Tak. Fan die dikke, deftige mannen. Se woanden op de Voorstreek, ik denk waar nou de Liwwadder Krant is. Daar teugenover hadden se een drankwinkel. Fokke Vutman: En in de oorlog hadden de Duutsers daar een VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN dan. En se gane dan altied over Wesser en sien honnen seuren. En een inspekteur met son laag autootsje foor twee meensen. Een baron loof ik, die in 'e kost lag op 'e Voor streek. Wiebe: Daar weet ik weer niks fan. Wel dat de pliesjes froeger nummers hadden. En daar kon den je se an kanne. En num mer soafeul was noflijker as nummer soafeul. Eikeneen kon de pliesjes, die waren altied bij de weg. Fokke: Suden se toen meer ferdiend hewwe as nou? Ut was swaar krisus fanself, dat wie werk hadde, houde de bek dicht. Mar nou slaan die man nen met hun aksies een taal uut, dat je denke, ken dat alle maal soa mar? Minne: Of se wille jou niet een bon geve, want se binne krekt an 't staken. Dat fien je mooi. Mar een andere keer trappére jou een inbreker, mar de pliesje seit: laat mar lope, en we hale em oek niet in, want we binne bezig met een langsaam-an-ak- sie! Geert: Mien neefke hét overal de gek met, mar je salie mar pliesje weze fandaag de dag. Nim nou die opsternate fissers met hun kabbeljauwtwisten. Der binne guden bij, die huffe der best op in. Tabe: En jou salie fan die sup porters bij de foetballerij bedoe- le. Die hewwe soms fan alles bij hun. Knieften en kettingen en boksbeugels. Daar salie jou as pliesje mar tussen in staan. Is dat hie oek soa Marten? Marten: Dat fait wel met, loof ik. Ik kom er hast nooit meer. Laassen nog es om die nije treener. Mar se skelle en rache wel "Honnelul" roepe teugen pagina 13 geraazje en een werkplaats. Wij hewwe daar wel es akkuus uutstoalen. En de laatste tied was ie docht ik oek al fan die krante. En nou nije huzen. Lange Marten: Jonges uut 'e buurt stonnen wel es met son ouwe Feldwebel te praten. En dan froegen se: wanneer faart buurman naar Engeland. En hij sei alle keren: Dat wurdt fol- gende week. Naakste wogge of soa. Mar dat is 't altied bleven! Minne Mager: Ik kom nog es deur de Viezelstraat. Daar hew we se een rnooi nusje nije woa- ningen delklapt. Je kanne ut daar niet meer werom. Gien ijs- ko meer fan Koops, en gien Slof, en gien... Tabe: En lepma de fietsmaker hét daar oek woand. Hét die later "wat segt Jan Bakker" niet overnomen? Mar goed, daar in die hele buurt is 't wel knap wudden. Om ut Hofplein is al les hast nog intakt. Mar wille se ut ouwe pliesjebero, ik bedoel dat fan heel froeger, geel fer- ve? Geert: Dou bedoelst niet ut pliesjebero op 'e Nijstad? O, op 'e hoeke fan de Sint Jacob- straat? Nee, daar weet ik niks fan. Is daar een pliesjebero weest? Marten: De wacht seiden se In vroeger jaren hebben de toen nog bestaande hockeyclubs L.H.C. en RAP op de noordelijke velden aardige successen geboekt. Beide verenigingen konden Friese en noordelijke kampioenschappen behalen. Dit is zo'n succesvolle ploeg van RAP, gefotografeerd in de dertiger jaren na het verwerven van de provinciale titel. Staande van links naar rechts: Tjeerd Zijlstra, Gerrit van der Meer, Nol van Sisse- ren, Theun Zeilinga en Pam Veenbaas. In het midden: Harry Bleeker en Minne Luiks en vooraan: Loetie Meyerink, Bennie Postma, Uiltje Hanje en Koos Timmen- ga. Dit is de nieuwe opgave voor onze fotoprijsvraag "Leewadders waar is dit?" Oplossingen, uitsluitend schriftelijk, binnen veertien dagen naar de redactie van 't Kleine Krantsje, Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Uitslag over vier weken. Onder de abonnees, die ons het juiste anwoord geven, verloten wij een exemplaar van het boekje "Leeuwarden - ach ja, zo was het.met zestien zeer fraaie foto's van de stad uit een lang vervlogen tijd. de skeidsrechter, en "goelas- poeper" teugen die treener, omdat se ferloren. Fokke: Waarom goelas...? O, hij is een Hongaar. Mar niet fan na de Eerste Wereldoorlog. Hij is feul jonger. Ja, die waren hier toen. Hongerlije in Honga rije seiden se toen. Oek uut Oastenriek. Wiebe: Dat liekt mij oek beter as een soat geld foor beesten uutgeve. Laassen al son drukte om een paar walfissen. Dat hét dikke stukken geld kost, en soa lang se leve, komt er niet eens één fles levertraan foor werom! Minne: Praat mij niet fan lever traan. Ik lustte as kien gien le vertraan. Ik sien nog die lepel met wat suker der op foor mie. En elk jaar sei die rot Sinter klaas fan de buurtfereniging: Minne, denk er om, levertraan is gesond. Hé, is dat Hein sien frouw? Tabe: Nee, mar se liekt er wel op. Ho, ho, nou skiet mie wat in 't sin. Se hét mij een dag of wat leden ferteld, dat Rintsje de Ruter dizkant weer even uut- komt. Teugen de Kerstdagen, en dan hét sien frouw in janne- warie een réunie fan de. Geert: Wie is Rintsje de Ruter? O, froeger in de Bleekerstraat, en toen emigreerd. Naar Kale- fornia. O, niet fan de soepen. En om de soafeul tied komt ie een skoftsje hier. Dan is ie niet onbemiddeld wik mar segge, sak mar segge. Fokke: Naar wat ik wel es fan jim hoord hew, hét Rintsje ut poerbest. Mar as die nog es in de ouwe omgeving rond waart, siet ie em de ogen oek uut 'e kop. De Rengerslaan, de Hof- wiek, die huzen an 'e Dokkum- mer Ee. Die meensen woane daar mooi. Marten: Was der oek niet een ferhaal dat Rintsje foor Sinter klaas speulde foor Friezen en soa, daar onder mekaar. En dat ie toen in dat saaltsje een man teugen een ander seggen hoorde: die Sinterklaas komt uut Dokkum of uut Sneek. En eh..toen..eh... Minne: Ja, en toen sei Sinter klaas: "Rintsje: jou binne goed mis, ik kom uut.Mar foor ie "Liwwadden" segge kon, roop sien frouw, die ut mooi en echt houwe wu: Nee hor, mien man komt stervendewaar uut Span je. Mien man! Marten: O ja. Even was ut stil, en toen skeurden die meensen hun de busen uut fan ut la chen. En toen drong ut oek tot die frouw deur. Stel je foor: een trouwde biskop!!! Vlga.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 13