WAT HEEL MOEILIJK LEEK BLEEKTOCH GEMAKKELIJK "T KLEINE KRANTSJE 'T KLEINE KRANTSJE: ONZE FOTOPRIJSVRAAG is zuinig op uvf ogen WEET ALLES VAN BRILLEN EN CONTACTLENZEN Leeuwarden, Nieuwestad 55 Harlingen, Voorstraat 63. VOOR LEEUWARDEN EN DE WIJDE WERELD ER OMHEEN pagina 3 Alleen maar een bovenraam met daarop de letter M en het cijfer 47. En onze traditionele vraag: "Leewadders, waar is dit?" Zo stond het de vorige maal in onze krant en er waren maar betrekkelijk weinig abonnees, die er raad mee wisten. Het aantal inzendingen bleef in ieder geval aan de lage kant en dat terwijl het voor handige speurneuzen heel eenvoudig was geweest onze vraag correct te beant woorden. Maar daarbij moest men er wel van uitgaan, dat het hier een huisnum mer betrof en dit is, veronderstellen wij, niet iedereen duidelijk geweest. Die letter M had betrekking op een vroegere wijkindeling in de stad en het cijfer 47 was gewoon het huisnummer van het pand, waarvan wij een klein stukje als foto in de krant hadden afgedrukt. "Nu, dit was op het eerste ge zicht moeilijk," zo schreef ons onze abonnee de heer D. Beeksma te Leeuwarden, "maar bij nader inzien viel het toch wel wat mee. Er was im mers een goed aanknopings punt en dat was het nummer, dat je alleen maar hoefte op te zoeken. En het bleek in de Breedstraat te zijn, Breedstraat 47 dus." "Dit was voor mij als oud Schenkenschanser een moeilij ke opgave," berichtte ons de heer A. J. Pietersen te Tietjerk, want veel aanknopingspunten gaf dit deel van de woning niet. Er zijn in de loop der jaren een paar wijzigingen aangebracht. De kabel voor een lichtpunt, of wellicht voor de radiodistributie is weggenomen en M 47 is op nieuw (over)geschilderd. Wat die M betekent en waarvoor het nu onogelijke pandje heeft gediend" is mij niet bekend. On getwijfeld zijn er een aantal op lossers, die dit even uit de doe ken zullen doen. Maar vreemd eigenlijk, dat je nu pas dat klei ne huisje ontdekt tussen de veel grotere aangrenzende wo ningen." "Laat ik beginnen met u geluk te wensen met het feit, dat 't Kleine Krantsje z'n vijf en twin tigste jaargang is ingegaan," al dus de heer Pée Romkes te Leeuwarden. "Als u zo door gaat maakt u de vijf en twintig jaar wel vol en ik hoop, dat 't Kleine Krantsje z'n vijftigste ook nog haalt, want het zou voor mij en vele anderen een groot gemis zijn als 't Kleine Krantsje niet meer zou verschijnen." MISLEIDING "En dan nu de fotoprijsvraag," zo vervolgde hij zijn brief. "In eerste instantie dacht ik M 47, dat is Minnemastraat of Monni- kemuurstraat. Maar dat bleek een misleiding toen ik er een kijkje nam. Verder wandelend langs de Put kwam ik in de Breedstraat en... daar was het bewuste pand. Wat eerst moei lijk leek was uiteindelijk gemak kelijk." "Dit riep wel een hele mooie herinnering voor mij op," vond de heer J. van der Zwaag te Leeuwarden. In dit pandje Breedstraat 47 woonde vroeger een zekere Wiener met aan de ene kant de "echte joodse slager" Van der Kaars en aan de andere kant de slager Gerrit de Wilde. Ik werkte er dus te genover, tussen de joden in. Later hoorde ik, dat Wiener ook een jood was, maar dat was niet aan hem te zien." "De oplossing is het huis Breedstraat 47," aldus, kort en krachtig, de heer G. van der Kamp uit Leeuwarden, maar de heer Rinze van der Heide, ook al uit de stad, voegde hier nog wat aan toe: "Toevallig fietste ik hier langs en in een flits zag ik het nummer boven de deur in het venster staan. Ik ben toen even afgestapt om enkele herinneringen aan dit pand naar boven te halen. Ik dacht bij me zelf: heeft de familie Zuydendorp niet in dit huis ge woond? Zuydendorp is in de oorlog raar aan zijn eind geko men door een stuk zure worst op te eten, dat, naar later bleek, bedorven was." Wel, wat die familie Zuyden dorp betreft, die woonde in de Speelmansstraat, maar dit pandje in de Breedstraat werd als boekwinkeltje gebruikt - zelf stond de heer Zuydendorp ook met boeken op de markt. Aardig was het wat de heer R. Jonker uit Leeuwarden ons schreef. "Ik pleeg nogal eens de bin nenstad voor mijn rekening te nemen, hetzij op de fiets, hetzij te voet. Zo fietste ik enige maanden geleden door de Breedstraat en zag het pand M 47. Iets voor ons Kleine Krantsje, dacht ik toen. Een fluitje van een cent dus toen het oktobernummer met deze prijsvraag uitkwam. Maar zo lag het toch niet: ik kon met geen mogelijkheid meer voor de geest krijgen, waar ik het pand had gezien. Van bevriende zij de kreeg ik de vorige week eni ge oude jaargangen ter lezing mee. Al bladerend kwam er veel interessants onder mijn ogen en in het nummer 239 van april 1975 vond ik een inte ressant artikel van ene heer F. L. Schoustra onder het op schrift: "Wandelen door de Breedstraat, daar kun je lang over doen", verlucht met zeven foto's en een van die foto's was van het pand M 47. Ik hoefde me dus niet meer in te span nen - de oplossing lag ineens voor me. Hoewel ik meen de stad goed te kennen is me ge bleken, dat het niet altijd ge makkelijk is de oplossing te vin den, zelfs niet voor iemand, die van zich zelf zegt dat hij een geboren en getogen "Leewad- der" is". KLEINSTE PAND En dan voegt de heer Jonker nog aan zijn brief toe: "Het kleinste pand van Leeuwarden" heeft een lid van de City Club, de heer De Jong, naar men mij vertelde, eens gezegd." Met die meneer De Jong van de City Club zal de heer Jonker het bestuurslid De Jonge van de Commerciële Club bedoe len, die dit huisje in het vereni gingsblad inderdaad "het klein ste pand van Leeuwarden" heeft genoemd. Maar is dat wel zo? Het is maar net welke criteria je aan legt bij het bepalen van wat klein en kleiner is. Het smalste pand van Leeuwarden is het in ieder geval niet. Dat bevindt zich in de Kleine Kerkstraat; het is het huisje nummer 43, waarover wij enkele jaren gele den al eens uitvoerig hebben bericht. Het heeft een front breedte van drie meter en zes centimeter en het is welgeteld (Vervolg op pag. 6) voor Leeuwarden en de' wijde wereld er om heen Een uitgave van Fenno Schoustra's Publiciteits- kantoor Verschijnt omstreeks de twintigste van iedere maand. Administratie: Friesch Dagblad, Voltastraat 7a, Leeuwarden Abonnementenadministratie: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden, telefoon (058)- 987560. Abonnementsgelden: Post bank 2805901 Kopij voor 't Kleine Krantsje sturen naar: Vredeman de Vriesstraat 1, 8921 BP Leeuwarden. Voor eventueel overleg over de redactionele inhoud: tele foon (058)-120302. Abonnementsprijs: voor Nederland 29,- per jaar; voor het buitenland: 55,-per jaar. Losse nummers, per post bank besteld (2805901): 3,- voor 1 ex., 7,- voor 2 ex., 9,-voor3 ex. Het lidmaatschap van 't Kleine Krantsje staat alleen open voor lezers, die zich door hun aanmelding ak koord verklaren met de hier navolgende 'leveringsvoor waarden': Het abonnementsgeld moet vooruit worden betaald. Op de 15e januari dient het abonnementsgeld voor het dan lopende jaar te zijn be taald. Geschenk-abonnementen en abonnementen van le zers in het buitenland moe ten op de 15e december van het voorafgaande jaar zijn betaald. Lezers, die zich niet telefo nisch of schriftelijk, maar per giro-overschrijving als abonnee aanmelden, wordt verzocht op het girostrookje te vermelden: Nieuwe abonnee. Wie het abonnementsgeld voor een ander betaalt, dient duidelijk de naam en het adres te vermelden van de abonnee, voor wie wordt betaald. Adreswijzigingen moeten minstens 10 dagen voor het verhuizen schriftelijk worden doorgegeven: Postbus 858, 8901 BR Leeuwarden. Abonnementen, die niet vóór 1 december schriftelijk zijn opgezegd (postbus 858, 8901 BR Leeuwarden), wor den automatisch verlengd. COMfll i en.-uw geld.

’t Kleine Krantsje, 1964-1997 | 1988 | | pagina 3